Notowania

Wykluczenie Huawei z polskiego rynku. Brudziński przyznaje, że takie argumenty padają

- Skrajnie naiwnym byłoby uznać, że jesteśmy dzisiaj w pełni zabezpieczeni przed próbami różnego rodzaju inwigilacji - stwierdził Joachim Brudziński w RMF FM. To kolejny sygnał z rządu potwierdzający kłopoty chińskiego koncernu w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
minister Joachim Brudziński (Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński przekonuje, że najrozsądniejszą odpowiedzią na aferę szpiegowską w Polsce byłoby wspólne stanowisko państw członków Unii Europejskiej i państw członków NATO w sprawie działalności Huawei.

Na antenie RMF FM przyznał, argumenty dotyczące ewentualnego wykluczania chińskiego koncernu z naszego rynku są brane pod uwagę. - Coraz częściej tego typu argumenty padają. Padają nie tylko tutaj w Polsce, ale i w innych krajach – zaznaczył.

W piątek w rozmowie z money.pl Karol Okoński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa i wiceminister cyfryzacji podkreślił, że ”ryzyko jest”, a strona polska wymienia się informacjami z sojusznikami w NATO i Unii Europejskiej.

Zobacz wideo: Huawei prześcignął Samsunga w Polsce na rynku smartfonów

- W kontekście wykorzystania urządzeń Huawei w administracji publicznej lub przez operatorów do budowy sieci 5G, temat jest w trakcie analizy i dyskusji między poszczególnymi zaangażowanymi instytucjami: ABW, Ministerstwem Obrony Narodowej, SKW, Biurem Bezpieczeństwa Narodowego – podkreśla wiceminister. - Oczywiście, sprawdzamy, na ile sprzęt Huawei był zamawiany i jest wykorzystywany w administracji publicznej, firmach skarbu państwa, czy zwłaszcza tych należących do infrastruktury krytycznej. Kryterium jest szerokie, ale o szczegółach mówić nie mogę. Jednak mogę zapewnić, że takie kwerendy są robione, by ocenić skalę zjawiska. To również będzie jedna z przesłanek dalszego działania – zapewnia Karol Okoński.

Aresztowanie przez ABW dyrektora sprzedaży Huawei na Polskę – Weijinga "Staszka" W. oraz pracownika Orange i dawnego urzędnika - Piotr D. pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin rodzi jednak pytania o bezpieczeństwo polskich firm, jak również wykorzystywanie przez operatorów chińskiego sprzętu w budowanej sieci 5G.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: huawei, abw, szpiegostwo, chiny, sieć 5g, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-01-2019

RumcajsPolska to maść na amerykańskie hemoroidy . Żenada do potęgi tak się płaszczyć . Samsung i iPhone i Facebook i Google - wszyscy was szpiegują na … Czytaj całość

12-01-2019

chaPodejrzewam, że głównym powodem akcji przeciwko Huawei jest zagrożenie konkurencyjne ze strony tej firmy dla firm głównie amerykańskich. Szpiegowaniem … Czytaj całość

12-01-2019

GggSetki miliardow dla polski z jedwabnego szlaku poszlo sie je...ac

Rozwiń komentarze (75)