Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Wykluczenie Huawei z polskiego rynku. Brudziński przyznaje, że takie argumenty padają

75
Podziel się

- Skrajnie naiwnym byłoby uznać, że jesteśmy dzisiaj w pełni zabezpieczeni przed próbami różnego rodzaju inwigilacji - stwierdził Joachim Brudziński w RMF FM. To kolejny sygnał z rządu potwierdzający kłopoty chińskiego koncernu w Polsce.

minister Joachim Brudziński
minister Joachim Brudziński (East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
bDTHjovF

Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński przekonuje, że najrozsądniejszą odpowiedzią na aferę szpiegowską w Polsce byłoby wspólne stanowisko państw członków Unii Europejskiej i państw członków NATO w sprawie działalności Huawei.

Na antenie RMF FM przyznał, argumenty dotyczące ewentualnego wykluczania chińskiego koncernu z naszego rynku są brane pod uwagę. - Coraz częściej tego typu argumenty padają. Padają nie tylko tutaj w Polsce, ale i w innych krajach – zaznaczył.

bDTHjovH

W piątek w rozmowie z money.pl Karol Okoński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa i wiceminister cyfryzacji podkreślił, że ”ryzyko jest”, a strona polska wymienia się informacjami z sojusznikami w NATO i Unii Europejskiej.

Zobacz także: Zobacz wideo: Huawei prześcignął Samsunga w Polsce na rynku smartfonów

- W kontekście wykorzystania urządzeń Huawei w administracji publicznej lub przez operatorów do budowy sieci 5G, temat jest w trakcie analizy i dyskusji między poszczególnymi zaangażowanymi instytucjami: ABW, Ministerstwem Obrony Narodowej, SKW, Biurem Bezpieczeństwa Narodowego – podkreśla wiceminister. - Oczywiście, sprawdzamy, na ile sprzęt Huawei był zamawiany i jest wykorzystywany w administracji publicznej, firmach skarbu państwa, czy zwłaszcza tych należących do infrastruktury krytycznej. Kryterium jest szerokie, ale o szczegółach mówić nie mogę. Jednak mogę zapewnić, że takie kwerendy są robione, by ocenić skalę zjawiska. To również będzie jedna z przesłanek dalszego działania – zapewnia Karol Okoński.

bDTHjovN

Aresztowanie przez ABW dyrektora sprzedaży Huawei na Polskę – Weijinga "Staszka" W. oraz pracownika Orange i dawnego urzędnika - Piotr D. pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin rodzi jednak pytania o bezpieczeństwo polskich firm, jak również wykorzystywanie przez operatorów chińskiego sprzętu w budowanej sieci 5G.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTHjowi
KOMENTARZE
(75)
Rumcajs
2 lata temu
Polska to maść na amerykańskie hemoroidy . Żenada do potęgi tak się płaszczyć . Samsung i iPhone i Facebook i Google - wszyscy was szpiegują na potęgę - nie macie z tym problemu ? Wuj Sam tupnął nóżką bo nie czuje sie komfortowo kiedy ktoś robi konkurencję ?
cha
2 lata temu
Podejrzewam, że głównym powodem akcji przeciwko Huawei jest zagrożenie konkurencyjne ze strony tej firmy dla firm głównie amerykańskich. Szpiegowaniem zajmują się wszyscy, a już zwłaszcza Amerykanie, Rosjanie i Chińczycy. Polskie działania anty-szpiegowskie obecnie są skierowane na zabezpieczanie interesu USA, wobec których polskie władze przyjęły rolę wasalną. Rzeczywisty interes Polski nie ma tu znaczenia.
Ggg
2 lata temu
Setki miliardow dla polski z jedwabnego szlaku poszlo sie je...ac
bDTHjowj
WŚCIEKŁY
2 lata temu
SPOKOJNIE !!! USA ROBI BIZNES !!!! GDY SKOŃCZĄ POTRAKTUJĄ NAS JAK KURDÓW !!!!!
sz
2 lata temu
Po co to cale bajdurzenie o szpiegostwie. Nie lepiej napisac krotko "America First"?
...
Następna strona