Notowania

Wyłudzili 100 mln zł. Dwie osoby zatrzymane

Na polecenie prokuratury zatrzymane zostały dwie osoby. Sprawa ma związek z wyłudzeniem 100 mln zł - poinformowała Prokuratura Krajowa na Twitterze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Według śledczych doszło do wyłudzenia VAT na kwotę aż 100 mln zł (Fot: Piotr Jedzura/REPORTER)

Według śledczych sprawa dotyczy wyłudzenia VAT-u.

"Działania CBA pozwoliły zostawić w budżecie Skarbu Państwa ponad 100 milionów złotych. Fikcyjne faktury wystawiono na blisko 500 milionów złotych. Organizator, a zarazem szef grupy przestępczej i adwokat z Warszawy zatrzymani przez agentów z białostockiej delegatury CBA" - czytamy na stronie Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

"Kierujący grupą przestępczą sfinansował przejęcie spółki z koncesją na obrót paliwami płynnymi, tylko po to, by za jej pomocą wyłudzić wielomilionowy zwrot podatku VAT. Prowadzący śledztwo funkcjonariusze ustalili, że fikcyjne faktury (tylko w tym wątku postępowania) opiewały na blisko pół miliarda złotych. Fałszywe dokumenty były preparowane przez, już wcześniej zatrzymane osoby. Faktury dokumentowały fikcyjny obrót setkami tysięcy telefonów komórkowych. Wspólne działania Biura i prokuratury udaremniły nielegalny zwrot podatku VAT" - podaje CBA.

Obejrzyj też: Od listopada ostrzejsze przepisy ws. rozliczania VAT. "Sankcje mogą być poważne"

"Nad procederem czuwał zatrzymany do sprawy warszawski adwokat. W zamian za korzyści finansowe płynące z nielegalnych działań zorganizowanej grupy przestępczej, realizował zadania mające na celu legalizację bezprawnych posunięć grupy. Nadzorował także przejęcie spółki paliwowej" - czytamy.

To śledztwo ma swój początek w maju 2017 roku. Wówczas zatrzymano 3 osoby i zabezpieczono „lewe faktury” wystawione na ponad 300 tysięcy telefonów komórkowych.

Walka z wyłudzeniami VAT jest jednym z priorytetów rządu PiS. Wielokrotnie przypominał o tym premier Mateusz Morawiecki. Zdaniem szefa rządu pieniądze uzyskane z uszczelniania systemu podatkowego mają być jednym ze źródeł finansowania kosztownych programów socjalnych.

Według PiS za czasów rządów PO luka VAT wyniosła 250 mld zł. Opozycja przekonuje, że nie jest to możliwe do policzenia w tak łatwy sposób.

Luka w VAT spadła w 2017 do 13,7 proc. z 20,1 proc. w 2016 roku -wynika z raportu przygotowanego we wrześniu przez fundację CASE na zlecenie Komisji Europejskiej. Jak zaznaczają eksperci fundacji, to zasługa nie tylko działań administracji, ale też dobrej koniunktury gospodarczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wyłudzenia, vat, prokuratura krajowa, gospodarka, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-09-2019

j23może to banaś i spółka zatrzymani

30-09-2019

smutnyszum i nic z tego to jest propaganda kaczka pisowska

30-09-2019

alexBanaś jest dobrym przykładem unikania płacenia VAT i lukę tworzył.

Rozwiń komentarze (51)