Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Wynajmujesz mieszkanie? Gmina dopłaci do czynszu

10
Podziel się:

To ważna wiadomość dla osób, które wynajmują mieszkania i mają nieduży dochód. Od tego roku gminy dopłacą do czynszu. Chodzi jednak wyłącznie o nowe lub wyremontowane mieszkania.

Jeden najemca może dostawać wsparcie najdłużej przez 15 lat.
Jeden najemca może dostawać wsparcie najdłużej przez 15 lat. (iStock.com)

Zasady są proste. Jak wyjaśnia wtorkowa "Rzeczpospolita", gmina dogaduje się z inwestorem, który buduje mieszkanie. Urzędnicy robią nabór, a do nowego lokum wprowadza się rodzina. Następnie gmina dopłaca najemcom do czynszu. Tyle że pieniądze wędrują prosto na rachunek inwestora, który wybudował mieszkanie.

Zobacz także: Tańsze mieszkania w ramach programu Mieszkanie <a href="https://finanse.wp.pl/plus-6168187652482689c">plus</a>. Dzięki nowej technologii

Tak w praktyce działa ustawa o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych. Większość jej przepisów weszła w życie w tym roku - "Rz".

Jest jednak kilka kolejnych warunków przyznawania dopłat. Po pierwsze lokal ma służyć, jak to ujęto w ustawie, "zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych najemcy". Innymi słowy taka osoba może w mieszkaniu tylko mieszkać. W grę nie wchodzi podnajmowanie albo prowadzenie innej działalności.

Po drugie dopłaty należą się tylko wtedy, gdy mieszkanie jest nowe lub wyremontowane (np. wcześniej był to budynek niemieszkalny), a najemca wprowadził się w ciągu roku od zakończenia inwestycji.

Inwestor może korzystać z dopłat przez 20 lat, licząc od momentu ukończenia inwestycji, przy czym jeden najemca może dostawać wsparcie najdłużej przez 15 lat.

Pieniądze pochodzą z Funduszu Dopłat, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Dopłat można udzielić, jeżeli mieszkamy samemu i nasz średni miesięczny dochód nie przekracza 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku rodzin – 60 proc., zwiększone o dodatkowe 30 punktów procentowych na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym.

Kwoty dopłat wyliczane są na podstawie algorytmu i zależą m.in. od wielkości mieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
Damik
5 lata temu
Tu trzeba budować i jeszcze raz budować mieszkania socjalne pod wynajem jak to jest na zachodzie czy wy to zrozumiecie
Księgowa
5 lata temu
A czy przypadkiem nie zapomnieliście napisać, że kwota dopłat do czynszów jest wliczana do dochodu i opodatkowana? Na zdrowy rozum tak powinno być.
Pytanie
5 lata temu
Skoro pplska my tyle pieniędzy że szata nimi dookoła to dlaczego wciąż wyciąga swoje brudne łapy po kasę z Unii ? Czy ten bezhonorowy kraj bez godności ma choć odrobinę wstydu ?
Aleks
5 lata temu
znam takich nieudaczników, siedzą w MOPS, po 500zł na każde dziecko, ona nie pracuje, on dorabia na czarno w niemczech, dwa samochody, motocykl, działka wypoczynkowa, oboje palą, jako że nie pracują oficjalnie to wakacje na 3-4 tygodnie każdego roku muszą być, co sobota knajpa, Musze im powiedzieć ze jeszcze powinni sprzedać swoje mieszkanie i zacząć wynajmować od kogoś to im pis dorzuci do wynajmu bo i tak są biedni.
ja
5 lata temu
można kupić mieszkanie/dom. Nawet na kredyt. Potrzeba trochę rozsądku i chłodnej kalkulacji. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Zobaczcie sobie ksiązke „Emer.ytura nie jest Ci potrze.bna” Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.