Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Wyrok TSUE. Minister finansów: korzystny dla frankowiczów, mogą dochodzić swoich praw

48
Podziel się:

Jest wyrok TSUE, korzystny dla frankowiczów. - To jasno pokazuje, że osoby z takimi kredytami mogą dochodzić swoich praw - powiedział w Sejmie minister finansów Jerzy Kwieciński. Jak dodał, polski sektor bankowy był przygotowany na tego typu orzeczenie.

Decyzja TSUE. Jerzy Kwieciński: "sektor bankowy był na to gotowy"
Decyzja TSUE. Jerzy Kwieciński: "sektor bankowy był na to gotowy" (PAP, Marcin Obara)

Wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest korzystny dla frankowiczów - polskie sądy mogą unieważniać umowy kredytowe, ale powinny kierować się interesem klienta.

Do treści orzeczenia w Sejmie odniósł się minister finansów Jerzy Kwieciński. - Jesteśmy w kontakcie z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo finansowe w kraju - z NBP, z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym oraz Komisją Nadzoru Finansowego. Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy wspólne podejmowali działania - zapewnił.

Szef resortu finansów dodał, że polski sektor bankowy był gotowy na tego typu orzeczenie TSUE. - Wyrok jasno pokazuje, że osoby z takimi kredytami mają prawo dochodzić swoich praw. Wiele z nich było już rozstrzyganych przez polskie sądy, orzeczenie TSUE będzie teraz stanowiło podstawę do nowych decyzji. Pozycja frankowiczów zdecydowanie będzie wzmocniona. Niektóre banki na tym ucierpią, bo zawierały niedozwolone klauzule w umowach kredytowych, jednak sektor bankowy był na to gotowy - powiedział Jerzy Kwieciński.

Zobacz także: Obejrzyj: Wyrok TSUE. Justyna Dziubak: jest ulga i nadzieja na godne życie

Minister finansów zapewnił, że każda komisja nadzorowana przez jego resort na bieżąco analizuje sytuację w sektorze rynku finansowego i w razie potrzeby, wszystkie są gotowe do reakcji.

Orzeczenie TSUE to efekt pytań prejudycjalnych skierowanych do Luksemburga przez polski sąd, który rozpoznawał sprawę wytoczoną bankowi Raiffeisen przez Justynę i Kamila Dziubaków. Zaciągnęli oni w 2008 r. kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego. Małżeństwo przekonuje, że bank w umowie zapisał niedozwoloną klauzulę indeksacyjną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(48)
RadosławE
5 lata temu
Nic tylko się cieszyć, że w TSUE w końcu opowiedział się za frankowiczami. Sami i tak wiele nie zdziałamy więc trzeba składać jak najszybciej pozwy do sądów by te odfrankowały nasze kredyty. Ja będę działał razem z adwokatem z Polskiego Instytutu Kredytów Frankowych, mają już sporo sukcesów na koncie w tym temacie. Poza tym super jest to, że u nich będę non stop na bieżąco bo klient dostaje dostęp do panelu, gdzie pojawiają się informacje związane z daną sprawą i wszelkimi jej postępami.
jan
5 lata temu
W Polsce jak coś jest niekorzystne dla ludzi to od razu wprowadzają bo to przepisy unijne ale jak coś jest korzystne dla ludzi to nie jest to wiążące i sąd będzie rozstrzygał. Powinno byś prawo precedensowe a nie wg uznania "niezawisłego polskiego sędziego".
Książe
5 lata temu
I co? Teraz bank zabierze moje ciężko zarobione pieniądze i da je jakiemuś frankowiczowi, co kupił sobie chatę a teraz nie chce mu się płacić rat, żenada, jest to chwyt pisowskiej władzy żeby wykurzyć obcy kapitał zwłaszcza bankowy, żeby został tylko PKO oczywiście dojna krowa z której można wyprowadzić kasę jak ze Skoków
Twój nick
5 lata temu
Wyrok dotyczy tylko niedozwolonych klauzul. Gdy w tej sprawie zabierze głos krzywousty to będzie znak że wykombinowali jak to obejść
zeb
5 lata temu
Kaczyński ograł banki UE mające oddziały w Polsce i udzielające kredyty indeksowane we franku, w Polsce czekają je straty i bankructwo.
...
Następna strona