Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyrok TSUE. Minister finansów: korzystny dla frankowiczów, mogą dochodzić swoich praw

Jest wyrok TSUE, korzystny dla frankowiczów. - To jasno pokazuje, że osoby z takimi kredytami mogą dochodzić swoich praw - powiedział w Sejmie minister finansów Jerzy Kwieciński. Jak dodał, polski sektor bankowy był przygotowany na tego typu orzeczenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Decyzja TSUE. Jerzy Kwieciński: "sektor bankowy był na to gotowy" (Fot: Marcin Obara)

Wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest korzystny dla frankowiczów - polskie sądy mogą unieważniać umowy kredytowe, ale powinny kierować się interesem klienta.

Do treści orzeczenia w Sejmie odniósł się minister finansów Jerzy Kwieciński. - Jesteśmy w kontakcie z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo finansowe w kraju - z NBP, z Bankowym Funduszem Gwarancyjnym oraz Komisją Nadzoru Finansowego. Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy wspólne podejmowali działania - zapewnił.

Szef resortu finansów dodał, że polski sektor bankowy był gotowy na tego typu orzeczenie TSUE. - Wyrok jasno pokazuje, że osoby z takimi kredytami mają prawo dochodzić swoich praw. Wiele z nich było już rozstrzyganych przez polskie sądy, orzeczenie TSUE będzie teraz stanowiło podstawę do nowych decyzji. Pozycja frankowiczów zdecydowanie będzie wzmocniona. Niektóre banki na tym ucierpią, bo zawierały niedozwolone klauzule w umowach kredytowych, jednak sektor bankowy był na to gotowy - powiedział Jerzy Kwieciński.

Obejrzyj: Wyrok TSUE. Justyna Dziubak: jest ulga i nadzieja na godne życie

Minister finansów zapewnił, że każda komisja nadzorowana przez jego resort na bieżąco analizuje sytuację w sektorze rynku finansowego i w razie potrzeby, wszystkie są gotowe do reakcji.

Orzeczenie TSUE to efekt pytań prejudycjalnych skierowanych do Luksemburga przez polski sąd, który rozpoznawał sprawę wytoczoną bankowi Raiffeisen przez Justynę i Kamila Dziubaków. Zaciągnęli oni w 2008 r. kredyt hipoteczny indeksowany do franka szwajcarskiego. Małżeństwo przekonuje, że bank w umowie zapisał niedozwoloną klauzulę indeksacyjną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-10-2019

kraTeraz Pan minister zabiera głos!!! Obiecywali złote góry 4 lata temu nie zrobili nic, a ludzie byli okradani latami, zapamiętamy to 13.10 !!!!!

03-10-2019

gghhPewnie zodzieje z banków som obrażeni?

03-10-2019

rooeUE i TSUE broni nasz narod co widac jednoznacznie a nie rzad. Tak wiec dzieki UE jest tylko sprawiedliwosc !. Brawo UE.

Rozwiń komentarze (48)