Notowania

Wyrównanie bonifikat. Senat poparł ustawę bez poprawek

Senat nie wprowadził poprawek do ustawy zmieniającej niektóre zasady przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Nowela, która trafiła na biurko prezydenta, przewiduje m.in. wyrównanie bonifikat przy opłacie przekształceniowej. Ogranicza też wysokość tej opłaty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Youtube.com)
Ustawa uwłaszczeniowa obowiązuje od 1 stycznia.

W wieczornym głosowaniu Senat przyjął ustawę bez poprawek. Dzień wcześniej uchwalił ją Sejm.

Nowelizacja ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność, która jest inicjatywą senacką, zakłada, że w sytuacji, gdy samorząd zdecyduje o wprowadzeniu wyższej bonifikaty niż 60 proc. wojewoda będzie miał obowiązek wyrównania w górę bonifikat na gruntach Skarbu Państwa w tej gminie.

To będą zmiany korzystne, społecznie oczekiwane - zapowiada rząd.
Ustawa uwłaszczeniowa ledwo weszła, a będzie zmieniana. Chodzi o nierówne bonifikaty

Ujednolicone zostaną też zasady dotyczące udzielania bonifikat na przekształcenie gruntów pod garażami i miejscami postojowymi.

- To są 4 zmiany, zmiany oczekiwane społecznie i warto jedno zdanie o każdej z tych zmian powiedzieć - mówił w czasie debaty w Senacie wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

- Pierwsza to rzeczywiście zmiana w ustawie o gospodarstwie nieruchomościami, czyli zmiana stawki z tytułu opłaty za użytkowanie wieczyste albo opłaty przekształceniowej, jeśli w przypadku tych garaży następuje przekształcenie z użytkowania wieczystego na własność, z 3 proc. na 1 proc.. Uważamy, że nie ma żadnego uzasadnienia ta wyższa stawka. Jeśli garaż jest związany z naszym mieszkaniem, a nie prowadzimy tam działalności gospodarczej, ta stawka powinna być jednolita - mówił.

- Po drugie, dając ustawową wysokość bonifikaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego na własność w przypadku gruntów Skarbu Państwa, a jednocześnie dając ustawową swobodę samorządom, siłą rzeczy sprawiamy, że te stawki mogą być różne - powiedział Soboń. - I tam, gdzie samorząd dał wyższą stawkę bonifikaty niż ta, która obowiązuje na gruntach Skarbu Państwa, wojewoda w drodze zarządzenia zawsze wyrówna tę stawkę do tej stawki, jaką dał samorząd, ale tylko w sytuacji, w której samorząd dał wyższą stawkę bonifikaty niż stawka ustawowa Skarbu Państwa - dodał.

- Precyzujemy - i to jest trzecia zmiana - jednoznacznie przepisy dotyczące garaży i miejsc postojowych, jeśli chodzi o bonifikaty. Te bonifikaty jednoznacznie obejmują również garaże i miejsca postojowe. W przypadku gruntów Skarbu Państwa one są objęte bonifikatą ustawową. W przypadku gruntów samorządowych, zgodnie z logiką tej całej konstrukcji, która obowiązuje, samorządy też mogą udzielać takich bonifikat - powiedział Soboń.

Czwartą zmianą sa umorzenia. - To jest związane z tym, że dochodziło do takich sytuacji, w których komuś skutecznie doręczono podwyżkę jeszcze w roku ubiegłym, a sąsiadowi, mieszkającemu np. w tej samej nieruchomości, nie doręczono skutecznie tej podwyżki. Po 1 stycznia, po likwidacji użytkowania wieczystego jeden płaciłby 9 razy mniej, drugi 9 razy więcej. I w związku z tym te postępowania, w których… No, takie sytuacje się w Warszawie zdarzały, te podwyżki sięgały 900 proc. A więc takie sytuacje są naszym zdaniem niedopuszczalne i w związku z tym chcemy umorzyć wszystkie postępowania, które są tą wadą dotknięte - wyjaśnił.

Obowiązująca ustawa przewiduje bonifikatę w przypadku jednorazowej wpłaty równowartości 20 opłat za użytkowanie wieczyste. Na gruntach skarbu państwa wynosi 60 proc. a o wysokości bonifikaty na samorządowych gruncie decyduje gmina.

Automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nastąpiło 1 stycznia
Tanio garażu na gruncie samorządowym nie przekształcisz. Miasta nie chcą udzielać bonifikaty

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: użytkowanie wieczyste, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-02-2019

ano takSenat jest reliktem sanacji i upadłej rzeczypospolitej....

03-02-2019

WblokJest wiele sytuacji gdzie budynek stoi na innej działce niż niezbędna do niego infrastruktura taka jak dojazd, parking czy przyłącza. W przypadkach … Czytaj całość

02-02-2019

ZK590Po wyborach otrzymałem info, że 35 ar działka na peryferiach Krakowa z 200 mieszkaniami tak wycenili, że z 60% bonifikatą zapłacę 8 tys. za … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)