Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Tanio garażu na gruncie samorządowym nie przekształcisz. Miasta nie chcą udzielać bonifikaty

6
Podziel się:

Za szybkie uregulowanie opłaty przekształceniowej za zamianę użytkowania wieczystego we własność mieszkańcy dostana od samorządów bonifikatę. Miasta nie chcą jednak nagradzać szybszej spłaty gruntu pod garażem, choć Ministerstwo Inwestycji je do tego namawia.

Automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nastąpiło 1 stycznia
Automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nastąpiło 1 stycznia (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)
bESZRlYR

Miasta nie chcą udzielać bonifikat w opłacie przekształceniowej, dotyczącej miejsc postojowych w garażu. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju uważa, że nie ma prawnych przeszkód, by poszły na rękę swoim mieszkańcom. Eksperci uważają, że na tym tle będzie dochodzić do sporów i to sądy rozstrzygną czy upust się należy – przewiduje "Rzeczpospolita".

W ostatnich tygodniach przed automatycznym przekształceniem użytkowania wieczystego we własność wiele miast podniosło opłaty za użytkowanie gruntu pod blokami, w tym za miejsca postojowe w garażach. Przykładowo, w warszawskiej dzielnicy Wilanów stawka wzrosła z 300 zł na 900 zł. Skąd zmiany w ostatniej chwili? Samorządy próbowały, w ramach możliwości, zabezpieczyć swoje finanse. Podstawa wyliczenia rocznej opłaty przekształceniowej ma być ostatnia roczna opłata za użytkowanie wieczyste.

Kto zdecyduje się zapłacić jednorazowo, skorzysta z bonifikaty. Dla gruntów Skarbu Państwa wyniosą one wyniesie 60 proc. Na gruntach samorządowych sytuacja jest inna, gdyż gminy same ustalają wysokość bonifikat. W Warszawie wnoszą 98 proc. opłaty przekształceniowej (jeżeli zapłaci się jednorazowo), w Gdańsku 95 proc., w Krakowie i Lublinie – 60 proc.

bESZRlYT
Zobacz także: Użytkowanie wieczyste. Lokale przedsiębiorców też zostaną uwłaszczone, ale bez bonifikat

Miasta nie są jednak skłonne udzielać bonifikat za miejsca postojowe w garażu. Niektóre samorządy rozważają przyznanie upustów dla części hal garażowych.

bESZRlYZ

– Dla miejsc postojowych w garażu bonifikata przysługuje tylko, gdy jest ono przypisane do mieszkania jako pomieszczenie przynależne i znajduje się w lokalowej księdze wieczystej. Szansy na bonifikatę w ogóle nie mają osoby, których garaż w budynku posiada status odrębnego lokalu użytkowego – wyjaśnił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Ronald Dudziuk z Urzędu Miasta w Gdańsku.

Związek Miast Polskich zapytał o upusty Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Otrzymał następującą odpowiedź: "Przepisy ustawy o przekształceniu z 20 lipca 2018 r. nie wykluczają, aby samorządy, określając w uchwałach warunki przyznawania bonifikat, przesądzały, że dotyczą one także opłaty przekształceniowej za udział w podziemnym garażu".

Takie rozumienie przepisów nie jest po myśli Związku, więc marek Wójcik ze Związku skwitował, że „sama interpretacja ministerstwa to za mało, by miasta zdecydowały się automatycznie udzielać upustów”. Przewiduje, że będzie dochodzić na tym tle do sporów i ostatecznie to Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy bonifikata dla miejsca postojowego przysługuje czy nie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESZRlZu
KOMENTARZE
(6)
zales
3 lata temu
przecież to zwykła fikcja i obłuda ta ustawa doprowadziła do tego że podatek od gruntu wzrósł mi o 1000%
Zagrodowy
3 lata temu
I co po tej własności, po której będzie łazić kto chce. Wygrodzisz swoją działeczkę?
Quantum
3 lata temu
Wystarczy zrobić przetarg na garaże jest dużo chętnych i zarobią gminy więcej i to by było sprawiedliwe bo ci co mają garaże to poukładach
bESZRlZv
aaaa
3 lata temu
spokojnie, rozliczymy się przy następnych wyborach. Co rok obowiązek zapłaty podatku będzie mi przypominał komu zawdzięczam tak wysoką stawkę
rdwk
3 lata temu
Zamieszanie z użytkowaniem wieczystym: Co tu można więcej dodać na niżej zamieszczoną wypowiedź: "Na cholerę to wszystko potrzebne,na co mi uwłaszczenie gruntu pod budynkiem spółdzielczym,który stoi na gruncie np. 10x60m=600 metrów kwadratowych i ma 45 mieszkańców.Wypada po 13 m kwadratowych na mieszkanie.W razie konieczności rozbiórki takiego budynku jak bądzie dzielony ten grunt?I co jako właściciel tych 13 metr.kwadratowych będe mógł zrobić z tym gruntem,szalet wybudować,czy co?paranoja kto to wymyślił.Zapłacimy za grunt krocie a de facto zadnego pożytku z własności takiej nieruchomosci,bo nie mozliwe będzie wydzielenie w przyszłości (po rozbiórce)wydzielić każemu jego 13 metr.kwadratowych i wtedy Państwo lub samorząd wywłaszczy z urzędu wszystkich za grosze,to jest jawne oszustwo.Trzeba protestować,niech sie utworzy komitet protestacyjny i protestuje.Nie chcemy takiej własności,w cholere z nią.Użytkowanie wieczyste jest właściwym rozwiazaniem dla budynków wielorodzinnych i po co to zmieniać.Jest tylko jedna przyczyna,nabijanie kasy dla Państwa i samorzadów,kosztem biednego obywatela.Zainteresowałem tą sprawa Rzecznika Praw Obywatelskich ale On nic nie robi w tej sprawie,zamiast gromy ciskać w decydentów,cisza.Nikt nas nie obroni jak sami się nie bedziemy bronić.Uwłaszczenie jest jeszcze uzasadnione w przypadku nie ruchomości jednorodzinnych ale nie wielorodzinnych.Nie dajmy się oskubać w tak parszywym interesie"