Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Wywłaszczenia pod CPK. PiS zwleka z decyzją

28
Podziel się:

Sejm nie zajął się w czwartek wnioskiem Senatu, który chciał odrzucenia ustawy ws. odszkodowań za wywłaszczenia nieruchomości m.in. pod Centralny Port Komunikacyjny. Nowelizacja ustawy, która została zdjęta w czwartek z porządku obrad przez sejmową większość, zakłada, że odszkodowanie za wywłaszczenie ma być powiązane z wartością rynkową nieruchomości.

Wywłaszczenia pod CPK. PiS zwleka z decyzją
Protest mieszkancow Brzezin przeciwko budowie CPK (Agencja Gazeta, foto-lodz)

Senat argumentując swoją decyzję, przekonywał, że przepisy wprowadzają mniej korzystne od dotychczasowych zasady ustalania wysokości odszkodowania. "Izba wzięła pod uwagę krytyczne opinie mieszkańców miejscowości, na których terenie jest planowana budowa CPK, a także negatywną ocenę tej inwestycji, wyrażoną przez NIK" - napisano w komunikacie Kancelarii Senatu. Sejmowa Komisja Infrastruktury przychyliła się w środę do stanowiska Senatu.

W czwartek w Sejmie nie udało się przyjąć ostatecznie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomości, która m.in. wprowadza nowe zasady ustalania odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości na cel publiczny, taki jak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego. PiS zdecydował o zdjęciu tego punktu z porządku obrad.

Wywłaszczenia pod CPK - zasady

Zgodnie z nowelizacją wysokość odszkodowania ma być powiązana z wartością rynkową nieruchomości, powiększoną - w przypadku prawa własności - o 20 proc. wartości nieruchomości i 40 proc. różnicy między wartością nieruchomości i wartością gruntu.

W przypadku prawa własności lokalu stanowiącego odrębny przedmiot własności albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu odszkodowanie ma być powiększone o 40 proc. wartości lokalu. Jeśli wywłaszczana nieruchomość jest w bardzo złym stanie technicznym, a tym samym ma niską wartość rynkową, wysokość dopłaty do odszkodowania ma być ustalana na podstawie ogłaszanego przez wojewodę wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania

Kontrowersje wokół planowanej inwestycji

Kwestia wywłaszczeń pod budowę CPK oraz prowadzących do niego nowych linii kolejowych budzi społeczne protesty. Przeciwko tej ustawie opowiada się także opozycja.

Nie można pozwolić sobie na inwestycję, która jest budowana na krzywdzie ludzkiej. Można i trzeba zawsze z ludźmi rozmawiać, uwzględniać ich interesy wtedy, kiedy są inwestycje, które wymagają wywłaszczeń – mówił w sierpniu lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Zapowiedział wtedy także, że jeśli ustawa przejdzie, to Koalicja będzie namawiać prezydenta do jej zawetowania.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała zapewnia, że nowelizacja jest korzystniejsza niż dotychczasowe rozwiązania prawne.

Będzie minimalne odszkodowanie za nieruchomość mieszkalną wywłaszczoną pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, gwarantujące kwotę wystarczającą do nabycia godnego miejsca zamieszkania - zapewnił kilka dni temu Marcin Horała.

CPK - ogromna inwestycja

Centralny Port Komunikacyjny ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej. Ma to być węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Zyta
rok temu
Do tych wszystkich którzy są za CPK,niech się postawią w sytuację łudzi którzy beda pozbawieni dorobku całego życia,nie dostając nawet mieszkania zastępczego,nie mając finansów na zakup mieszkania czy też byliby za wywłaszczeniem na takich warunkach jakie proponuje rząd
Zyta
rok temu
Narodzie obudź się,w dobie kryzysu mieszkaniowego,służby zdrowia itd dla Rządzących jest ważniejsza ta bezużyteczna inwestycja,pozbawiać ludzi dorobku życia wywalać z ich nieruchomości za ciężko zarobione pieniądze, hańba dla narodu pamiętajcie dziś ja a jutro możesz być Ty Nie dla CPK nie dla PiSu
Zyta
rok temu
To jest bandytyzm jakim prawem można ludzi wyrzucać z ich własnych posiadłości,dając w zamian ochłap,z skąd ludzie mają wziąć pieniądze na zakup mieszkania,zabieracie mieszkanie to dajcie tyle ile kosztują dziś i jeszcze zadość uczynienie bo koszty przeprowadzki też są nie małe,Rząd ta inwestycją strzelił Sobie w kolano .Nie dla CPK,Ludzie nie dajmy się
Sprawiedliwy
rok temu
Proszę bardzo niech wybudują wioskę dla wszystkich wysiedlonych. Lokalizację tej wioski należy uzgodnić z wysiedlonymi. W drodze referendum nad kilkoma opcjami tych lokalizacji. Budynki zgodnie z obecnym metrażem posiadania, jak również teren przyległy : podwórka, ogrody,pola uprawne, łąki. To będzie w miarę sprawiedliwe moim zdaniem. Innej drogi nie ma.
Rzeczoznawca ...
rok temu
Oczywiście, że to ma znaczenie w jakim momencie nazwiemy ten wywłaszczanych teren, że jest to jego wartość rynkowa. I niestety w tym kierunku idą ze zmianą praw w tym o gospodarce nieruchomościami. Poczytajcie ze zrozumieniem projekty tych zmian to włos na głowie się jeży. A potem to nawet w sądzie się nie wygra , bo po pierwsze - prawo nie działa wstecz a po drugie - sądy coraz bardziej obstawiają swoimi klakierami. Nie dajcie się nabić w butelkę.
...
Następna strona