Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Kaczyński dostał pytanie o wywłaszczenia pod CPK. "Nie powinniśmy nikogo krzywdzić"

212
Podziel się:

- Jesteśmy za opłatami, które będą odpowiadały wartości nieruchomości - mówił Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Sieradza, odnosząc się do wysokości rekompensat za wywłaszczenia pod budowę linii kolejowych do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Prezes PiS podkreślił, że rząd w tej sprawie "nie powinien nikogo krzywdzić".

Kaczyński dostał pytanie o wywłaszczenia pod CPK. "Nie powinniśmy nikogo krzywdzić"
Prezes PiS Jarosław Kaczyński (East News, Krzysztof Radzki)

Podczas wizyty w Sieradzu Jarosław Kaczyński otrzymał pytanie od jednej z mieszkanek powiatu sieradzkiego o wywłaszczenia pod budowę kolei do CPK. Chodziło o wysokość odszkodowań dla rodzin, które w związku z realizacją inwestycji będą musiały opuścić swoje domy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: CPK. Inwestycja za miliardy oburza mieszkańców. "Dla nas to jest porażka"

Kaczyński o CPK. Odniósł się do wysokości odszkodowań

- Jesteśmy za opłatami, które będą odpowiadały wartości nieruchomości - wskazał prezes PiS. Jak dodał, propozycja dla mieszkańców objętych wywłaszczeniami zakłada wypłatę odszkodowań równych sumie wartości rynkowej nieruchomości i kwoty 40-procentowego bonusu. - Wiem, że to może być za mało. Jestem otwarty na zmiany. Znam sprawę, będę ją podnosił w rozmowach z premierem - zaznaczył Kaczyński.

Szef PiS przekonywał, że rząd jest świadomy różnic między wartością rynkową a wartością odtworzeniową. - W tej kwestii nie powinniśmy nikogo krzywdzić - mówił Kaczyński.

Bonus do odszkodowania

W parlamencie trwają prace nad nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami, która zmienia sposób określania wysokości odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje publiczne, jak Centralny Port Komunikacyjny.

Zgodnie z ustawą odszkodowanie za wywłaszczenie ma być powiązane z wartością rynkową nieruchomości. Do odszkodowania będzie dodawany bonus pieniężny, który - po zmianie na etapie prac sejmowych - ma wynieść bazowo 20 proc. wartości nieruchomości oraz 40 proc. wartości budynków zlokalizowanych na nieruchomości i wartości lokalu mieszkalnego.

Przysługiwać będzie roszczenie do sądu cywilnego o szkodę rzeczywistą w zakresie szerszym, niż wynika to z odszkodowania. Z rozwiązania tego będzie mógł skorzystać np. przedsiębiorca, dla którego wywłaszczenie spowodowało wyjątkowo wysokie szkody nierekompensowane odszkodowaniem.

Ponadto ustawa zakłada szereg zachęt do zbywania nieruchomości przed formalnym ustaleniem lokalizacji CPK, w drodze decyzji administracyjnej.

Budowa CPK

Centralny Port Komunikacyjny ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej. Ma to być węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(212)
Piotr
miesiąc temu
To mają zbudować ci sami ludzie którzy od 15 lat nie potrafią zbudować połączenia kolejowego do lotniska w Modlinie jakieś 7 km i nie potrafią uruchomić Wi-Fi w pociągach dalekobieżnych. Gang Olsena zabiją się o własne sznurówki. Ale skrzywdzą ludzi zabierając im domy i przez 15 - 20 lat będą brać horrendalne pensje za udawanie pracy.
Jarko Muzykan...
5 miesięcy temu
Fakt, nie powinni krzywdzić. Ale krzywdzą. Dla pisu ważniejsze są deklaracje od poważnego, skutecznego działania. Czym szprycują prezesa przed kolejnym obwozem? Na sucho takiego rechotu być nie m oże.
cynik
5 miesięcy temu
Przecież komuna robiła to samo po wojnie. kaczyński ma się na kim wzorować
Taka prawda
5 miesięcy temu
Po co nam taki port lotniczy kto z niego będzie latał. Inwestycja czysto polityczna.
Kiedyś, teraz...
5 miesięcy temu
Może Jacek K. będzie tam teraz 1 prezesem. Ma czas jest w miarę młody i tymczasowo na bezrobotnym. Ale w dobrej partii to chyba wystarczy albo... Konkurs na kandydatów a po co szkoda czasu i pieniędzy jak wiadomo kto ma wygrać
...
Następna strona