Podczas wizyty w Sieradzu Jarosław Kaczyński otrzymał pytanie od jednej z mieszkanek powiatu sieradzkiego o wywłaszczenia pod budowę kolei do CPK. Chodziło o wysokość odszkodowań dla rodzin, które w związku z realizacją inwestycji będą musiały opuścić swoje domy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kaczyński o CPK. Odniósł się do wysokości odszkodowań
- Jesteśmy za opłatami, które będą odpowiadały wartości nieruchomości - wskazał prezes PiS. Jak dodał, propozycja dla mieszkańców objętych wywłaszczeniami zakłada wypłatę odszkodowań równych sumie wartości rynkowej nieruchomości i kwoty 40-procentowego bonusu. - Wiem, że to może być za mało. Jestem otwarty na zmiany. Znam sprawę, będę ją podnosił w rozmowach z premierem - zaznaczył Kaczyński.
Szef PiS przekonywał, że rząd jest świadomy różnic między wartością rynkową a wartością odtworzeniową. - W tej kwestii nie powinniśmy nikogo krzywdzić - mówił Kaczyński.
Bonus do odszkodowania
W parlamencie trwają prace nad nowelizacją ustawy o gospodarce nieruchomościami, która zmienia sposób określania wysokości odszkodowania za wywłaszczenia nieruchomości pod inwestycje publiczne, jak Centralny Port Komunikacyjny.
Zgodnie z ustawą odszkodowanie za wywłaszczenie ma być powiązane z wartością rynkową nieruchomości. Do odszkodowania będzie dodawany bonus pieniężny, który - po zmianie na etapie prac sejmowych - ma wynieść bazowo 20 proc. wartości nieruchomości oraz 40 proc. wartości budynków zlokalizowanych na nieruchomości i wartości lokalu mieszkalnego.
Przysługiwać będzie roszczenie do sądu cywilnego o szkodę rzeczywistą w zakresie szerszym, niż wynika to z odszkodowania. Z rozwiązania tego będzie mógł skorzystać np. przedsiębiorca, dla którego wywłaszczenie spowodowało wyjątkowo wysokie szkody nierekompensowane odszkodowaniem.
Ponadto ustawa zakłada szereg zachęt do zbywania nieruchomości przed formalnym ustaleniem lokalizacji CPK, w drodze decyzji administracyjnej.
Budowa CPK
Centralny Port Komunikacyjny ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej. Ma to być węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.