Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Donald Tusk ironicznie o CPK. "Ma pokonać Niemców, bo przecież wojna trwa"

122
Podziel się:

Po co Polsce Centralny Port Komunikacyjny? – Ma pokonać Niemców, bo przecież wojna trwa – odpowiedział ironicznie na to pytanie Donald Tusk. Po chwili jednak przytoczył wyliczenia, z których wynika, że inwestycja pochłonie 500 miliardów zł. W ocenie lidera PO ułamek tej kwoty można by było przeznaczyć w modernizację istniejących portów bez krzywdzenia lokalnych społeczności.

Donald Tusk ironicznie o CPK. "Ma pokonać Niemców, bo przecież wojna trwa"
Centralny Port Komunikacyjny. Donald Tusk krytykuje sztandarową inwestycję PiS (Agencja Wyborcza.pl, Martyna Niecko)

W trakcie spotkania z mieszkańcami Inowrocławia Donald Tusk został zapytany o sens budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. W odpowiedzi polityk stwierdził, że jest to "opowieść z tego samego cyklu, co 'polska Żabka'" czy polska "kopuła antyrakietowa" i tak naprawdę pokazuje "obsesję, która w głowie siedzi (Jarosławowi - przyp. red.) Kaczyńskiemu".

To ma być największe lotnisko – i ja nie chcę tutaj spekulować, czyje imię to lotnisko ma nosić – w Europie, a może i na świecie. Ma pokonać Niemców, bo przecież wojna trwa. Ma kosztować w tej chwili 500 miliardów zł. Czy wy to rozumiecie? 500 miliardów zł. Nadal nic nie zrobiono poza wydaniem gigantycznych pieniędzy na pana Horałę i jego koleżanki oraz kolegów, którzy pobierają tam naprawdę dużo pieniędzy – krytykował Donald Tusk.

W ten sposób nawiązał do pensji prezesa spółki CPK, którą przed dwoma laty Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. megalotniska, szacował na poziomie 32-33 tysięcy zł. Jednocześnie, jak pisaliśmy w money.pl, podmiot ten od momentu powstania odnotował skumulowaną stratę w wysokości 243 milionów zł brutto.

Pojawił się temat wysiedlania mieszkańców pod CPK

Następnie lider PO przeszedł do kwestii planowanych wysiedleń wsi, na których ziemiach planowany jest przyszły port. – Wymyślono, żeby odbierać ludziom ich własność bez pytania ich o zdanie, za połowę, a de facto za jedną trzecią wartości – stwierdził. Odniósł się też do protestów mieszkańców, którzy nie chcą stracić domów na rzecz CPK i torowisk do niego prowadzących.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania
Ja rozumiem ludzi protestujących. Oni nie tylko walczą o swój dom, który ma być wyburzony i spłacony w połowie, oni też tak naprawdę walczą w imieniu nas wszystkich o to, by tych bizantyjskich pomysłów Kaczyńskiego za nasze pieniądze nie realizować – ocenił Donald Tusk.

Lider PO ma też swoją teorię, dlaczego wytyczono w kontrowersyjny sposób trasy przyszłej kolei szybkiej prędkości, która ma prowadzić do lotniska w Baranowie. W jego ocenie spółki Skarbu Państwa naciskały na rząd, by ten nie planował tras trakcji przez należące do nich grunty.

– W związku z tym te tory biegną przez środek nowego osiedla mieszkaniowego, ba, przez przypadek nawet przez kościół, przez ogród zoologiczny i park naturalny – wyliczał polityk.

Zamiast CPK lepiej zmodernizować istniejące lotniska

Następnie Donald Tusk zabrał się za krytykę pomysłu wyłączenia części lokalnych lotnisk i przeniesienia ich połączeń do budowanego portu w Baranowie.

– Ja jestem z Gdańska, jak być może wiecie. W Gdańsku, podobnie jak w wielu innych miastach w Polsce, powstały nowoczesne lotniska. Nieduże, ale dobrze działające. Oni wymyślili, że jak ja będę chciał gdzieś polecieć, to będę musiał wpierw pojechać z Gdańska do Baranowa szybką koleją, której przecież nie zbudują. A ja chcę z Gdańska lecieć do: Brukseli, Paryża, czy do Wrocławia. Ja nie chcę pokonywać odległości z Gdańska do Baranowa, żeby z wielkiego lotniska imienia wiadomo kogo, dalej się przemieszczać – ironizował.

Następnie stwierdził, że gdyby wziąć jedną dziesiątą z planowanych 500 miliardów zł na CPK, to można by przeznaczyć je modernizację lotniska w Modlinie i wybudowanie nowoczesnego połączenia na linii Modlin-Okęcie-Radom.

– Albo (zainwestować te pieniądze - przyp. red.) w Rzeszów, który staje się istotnym hubem lotniczym ze względów bezpieczeństwa. Ile kapitalnych rzeczy, bez gwałcenia lokalnych wspólnot, bez upiornej centralizacji można by zrobić za te pieniądze – zakończył lider PO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(122)
Jaca
7 miesięcy temu
"można by było przeznaczyć w modernizację istniejących portów bez krzywdzenia lokalnych społeczności." Tusk nie chce krzywdzić lokalny społeczności hahaha dobre, ale ustawa wiatrakowa to niby co to jest, to nie krzywdzi lokalnych społeczności tak? Robi uniki a powołuje się na obliczenia, których nigdy nie pokaże
Polak
rok temu
Panie Tusk co to jest 500 miliardów! Jeżeli przyłączy się Pan do rządu w sprawie reparacji to za odzyskane pieniądze możemy dużo więcej.Pozdrawiam.
profi
rok temu
Kierunek przez Rosję upadł bezpowrotnie a Chiny są coraz dalej od nas.Po co Polsce taki betonowy placek dla kilkunastu samolotów.Zostają drony i szybowce?
profi
rok temu
Kierunek przez Rosję upadł bezpowrotnie a Chiny są coraz dalej od nas.Po co Polsce taki betonowy placek dla kilkunastu samolotów.Zostają drony i szybowce?
Katarzyna
2 lata temu
Panie Donaldzie Tusk PROSZĘ wróć. Wygraj w wyborach. PiS wykończy Polaków.
...
Następna strona