Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Wyższa dotacja w rządowym programie. Nabór wniosków rusza 3 stycznia

44
Podziel się:

- Zmiany w programie "Czyste Powietrze" mają zachęcić Polaków do dociepleń domów - powiedział wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski. Wskazał, że termomodernizacja i wymiana źródła ciepła pozwoli zaoszczędzić nawet 70 proc. zużywanej energii. Już 3 stycznia 2023 r. rusza nabór wniosków do nowej edycji programu. Maksymalna dotacja wyniesie 136,2 tys. zł.

Wyższa dotacja w rządowym programie. Nabór wniosków rusza 3 stycznia
3 stycznia 2023 r. rusza nabór wniosków do nowej edycji programu "Czyste Powietrze" (Adobe Stock)

Dotąd do programu priorytetowego "Czyste Powietrze" złożono ponad 530 tys. wniosków do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Poziom dofinansowania ze złożonych wniosków wynosi blisko 10 mld zł, z zawartych umów to ponad 8,3 mld zł. Beneficjentom wypłacono 4 mld zł, ale na rozliczenie inwestycji beneficjenci mają nawet do 36 miesięcy, stąd różnica między kwotą wskazaną w umowach i kwotą wypłaconych środków. Na budżet programu składają się środki z różnych źródeł i zostały one ustalone w planie wdrażania programu na poziomie 103 mld zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wybudowali dom za 6 tys. zł. Mają na wszystko rachunki

Jak powiedział wiceszef NFOŚiGW, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu "Czyste Powietrze" i efektywności energetycznej budynków Paweł Mirowski, 3 stycznia 2023 r. rusza nabór wniosków do nowej edycji programu "Czyste Powietrze". Wskazał, że obecnie maksymalna dotacja w ścieżce prefinansowania to 79 tys. zł, natomiast po zmianach wyniesie 136,2 tys. zł.

Zaznaczył, że wprowadzone zmiany mają zachęcić Polaków nie tylko do wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne, ale też do zwiększenia efektywności energetycznej, dociepleń swoich domów. - Wprowadzamy zachęty finansowe do przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji budynku, urealniamy wysokość kosztów kwalifikowanych w stosunku do aktualnych cen materiałów i urządzeń oraz podnosimy maksymalne kwoty dotacji dla przedsięwzięcia - wyliczył Mirowski.

Dodał, że osoby, które w pierwszej edycji programu złożyły wniosek na wymianę pieca, teraz będą mogły złożyć kolejny - na termomodernizację i dodatkowo otrzymać do 70 tys. zł.

- Jeżeli wykonamy tzw. głęboką termomodernizację, czyli docieplimy dom, wymienimy stolarkę drzwiową i okienną, docieplimy dach i stropodach, a także wymienimy źródło ciepło, to będziemy mogli zaoszczędzić nawet 70 proc. zużywanej energii - argumentował Mirowski. W jego ocenie udział w programie jest "doskonałą" lokatą - "nie dość, że dostajemy bezzwrotną dotację, to jeszcze ta dotacja generuje oszczędności, bo zużywamy mniej opału (...), podnosimy wartość domu".

Audyt domu. Koszt badania do 1,2 tys. zł

Aby dotacje zostały skutecznie wykorzystane, nowa odsłona programu "Czyste Powietrze" zakłada przeprowadzenie specjalnego audytu, który pozwoli przewidzieć efekty termomodernizacji. Wiceprezes powiedział, że przewidziano dodatkowe dofinansowanie takiego badania do 1,2 tys. zł, które jest kosztem kwalifikowanym, ale nie jest wliczane do limitu maksymalnej kwoty dotacji określonej dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć.

Mirowski powiedział, że program podzielony jest na trzy części i wysokość dotacji uzależniona jest od dochodu. Przy czym - jak mówił - podwyższono progi dochodowe uprawniające do otrzymania podstawowego, podwyższonego lub najwyższego poziomu dofinansowania. Przypomniał, że w pierwszej edycji do programu mogły wejść osoby, których roczny dochód nie przekraczał 100 tys. zł, teraz będzie do 135 tys. zł.

Przy podstawowym poziomie dofinansowania maksymalna dotacja wyniesie 67,2 tys. zł, przy poziomie podwyższonym będzie to 100,2 tys. zł, trzeci poziom dofinansowania dla osób zarabiających to 1090 zł miesięcznie (w gospodarstwie wieloosobowym) i 1526 zł (w gospodarstwie jednoosobowym) umożliwia otrzymanie najwyższej dotacji, czyli ok. 136 tys. zł.

- Aby otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, wymagany jest audyt energetyczny budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego w tym budynku - powiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
AO.
rok temu
Brak dotacji na pompy niskotemperaturowe od 2023 w Czystym Powietrzu, 80% pomp jest niskotemperaturowa, porazka, kto to wymyslil, w żadnych artykułach tego nie pisze, dopiero w szczegółach programu, ludzie zamintuja pompy ciepla i nie dostaną dotacji
inwestor
rok temu
A co z dopłatami dla tych, którzy budują domy od podstaw z ocieplaniem, piecem gazowym, ciepłymi oknami i podłogami?
Janek Bra
rok temu
Te środki powinny przyjść z dotacji unijnych, a nie z podatków obywateli. Wygląda na to, że rząd już spodziewa się je otrzymać i stąd ta kasa ma się wziąć.
asd1231
rok temu
znowu przekupstwo przedwyborcze
dziwny kraj
rok temu
knfederata za 300 tys dom wybudował he he dobre, dzialka za 200 tys pod bydgoszcza ( ktora do drogich sie nie zalicza ) kosztuje a gdzie reszta 1mil teraz to moze byc mało na dom okolo 100 - 150 m pod poznaniem, wrocławiem czy innymi wielkimi aglomeracjami trzeba jeszcze z 500 tys doliczyc - bajko-pisarz kolejny
...
Następna strona