Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Za śmieci jak za zboże. Miasta podnoszą stawki za wywóz

10
Podziel się:

Wywóz śmieci coraz droższy. Polskie miasta z powodu rosnącej inflacji, drożyzny i podwyżki płacy minimalnej muszą podnosić stawki za odbiór odpadów. Samorządy nie ukrywają, że taniej nie będzie.

Za śmieci jak za zboże. Miasta podnoszą stawki za wywóz
Wywóz śmieci jest coraz droższy. Zdj. ilustracyjne Fot. Piotr Kamionka/REPORTER (EAST_NEWS, Piotr Kamionka/REPORTER)

Nawet 300 proc. więcej za odbiór odpadów płacą od 1 lipca przedsiębiorcy z Poznania. "Przykładowy koszt odbioru 120-litrowego pojemnika to 26,80 zł, zamiast wcześniejszych 6,69 zł" - czytamy na portalu bankier.pl, który dokonał analizy śmieciowych podwyżek.

W ten sposób stolica Wielkopolski zrzuciła wyższe koszty z barków gospodarstw domowych, którym stawek nie podniesiono. Poznaniacy płacą 28 zł od osoby w domach jednorodzinnych i 25 zł w wielorodzinnych.

Podobnie jest w Krakowie, gdzie od drugiej połowy roku stawki za odbiór selektywnych odpadów wynoszą 27 zł od osoby bez względu na miejsce zamieszkania. To wzrost o 17 proc. Krakowski ratusz wyjaśniał, że wynika to z rosnących cen energii oraz paliw. Do tego dochodzi wzrost płacy minimalnej. Miasto oszacowało, że na gospodarkę śmieciową wyda 53 mln zł więcej.

Problemy ma też Wrocław, który unieważnił pierwszy przetarg na zagospodarowanie odpadów. Powodem była zbyt wysoka cena - najniższa oferta opiewała na ponad 430 mln zł, co byłoby podwyżką o 117 proc. Wrocław w kolejnym przetargu spróbuje obniżyć cenę poprzez skrócenie czasu jej trwania (rok).

Cena za wywóz śmieci

W całym kraju obowiązują różne sposoby naliczania opłat. Jak podaje bankier.pl:

W Warszawie za wywóz posegregowanych odpadów płaci się 85 zł w budynkach wielorodzinnych i 107 zł w jednorodzinnych. W Gdańsku to 0,88 zł/mkw. powierzchni i 0,10 zł/mkw. za każdy mkw. powyżej 110 mkw. Natomiast w Łodzi 9,60 zł za metr sześcienny zużytej wody i 34 zł za osobę w domu jednorodzinnym.

Podwyżki za wywóz śmieci

Gminy nie mogą bez końca podnosić cen za wywóz śmieci. Te są uzależnione "od przeciętnego dochodu rozporządzalnego ustalonego przez Główny Urząd Statystyczny. W przypadku rozliczania kosztów na osobę maksymalna stawka wynosi 41,24 zł. Jeśli gmina rozlicza odbiór odpadów na podstawie zużycia wody, maksymalna stawka może wynieść 14,43 zł za metr sześcienny, jednak nie więcej niż 160,83 zł dla całego gospodarstwa domowego. W przypadku ustalania opłat w przeliczeniu na metr kwadratowy maksymalna stawka wynosi 1,65 zł" - czytamy na bankier.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
xyz
2 lata temu
Parę lat temu za wywóz śmieci NIESEGREGOWANYCH płaciłem 35 zł/m-c. Teraz za wywóz SEGREGOWANYCH płace 180 zł/m-c. Po co ta segregacja skoro opłaty naliczane są za kilogram śmieci? WSZYSTKICH śmieci!
Xyz
2 lata temu
Przecież efekt stawek i ograniczenia punktów już widać w lasach, nad rzekami i ma łąkach. Śmieci walają się wszedzie
Seb
2 lata temu
Jak można wywóz śmieci uzależniać od powierzchni mieszkania? Może ilość wody zacznijmy liczyć na osobę a czynsz podzielimy na taryfę nocną i dzienną, żeby było łatwiej i przejrzyściej.
Rafał
2 lata temu
W Zabrzu 60 procent śmieci spalają w elektrowni, podobno nazywają to alternatywnym paliwem i jest to legalne!!! To powinni nam płacić za te śmieci,a nie my.
BND
2 lata temu
Najpierw q platformowe rządzące miastami zlikwidowały konkurencję, a teraz dla zdobycia władzy chcą zajechać mieszkańców, czytaj, po POdwyżkach do władzy.