Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Za tydzień przestawimy zegarki na czas zimowy. Zmiana nastąpi ostatni raz?

121
Podziel się:

Co nowego ws. zmiany czasu? Przypomnijmy, do wprowadzenia jednolitego czasu zobowiązała nas Unia Europejska. Resort technologii i rozwoju twierdzi, że większość ankietowanych Polaków opowiada się przy pozostaniu przy czasie letnim.

Za tydzień przestawimy zegarki na czas zimowy. Zmiana nastąpi ostatni raz?
Zmiana czasu z letniego na zimowy coraz bliżej (Getty Images, NurPhoto)

"W Ministerstwie Rozwoju i Technologii rozpoczęto prace zmierzające do przeprowadzenia procesu legislacyjnego nowego Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022–2026" – poinformowała PAP wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk.

Dziś jednak na Twitterze resortu ukazało się swoiste wyjaśnienie:

Zgodnie z dotychczasową praktyką, przestawienie zegarków na czas zimowy odbędzie się w ostatni weekend października, w tym roku będzie to w nocy z 30 na 31 października. Natomiast na czas letni zegary przestawialiśmy zawsze w ostatni weekend marca.

Zobacz także: Do pracy tylko na 4 dni? Trwa wielki eksperyment

Jak wskazał europoseł Karol Karski, jest prawdopodobne, że na wiosnę nie będziemy już musieli przestawiać zegarków. Polska ma pozostać w strefie "czasu zimowego", która jest naturalna dla naszej szerokości geograficznej. Wygląda jednak na to, że tak się nie stanie.

Tradycja zmiany czasu powstała w XX wieku i miała na celu optymalne wykorzystanie światła słonecznego w rolnictwie i przemyśle. Kilka lat temu Parlament Europejski uznał, że najwyższy czas z przestawianiem zegarków skończyć, gdyż praca ludzka nie jest już tak uzależniona od dostępu do światła dziennego.

W 2019 r. eurodeputowani zagłosowali nad zniesieniem zmiany czasu jesienią i wiosną. Zgodnie z dyrektywą państwa mają do 2021 r. zdecydować, jaki czas będzie u nich stale obowiązywał.

Dodała jednocześnie, że z ekonomicznego punktu widzenia najważniejsze jest zachowanie harmonizacji w kwestii czasu pomiędzy państwami członkowskimi, głównie ze względu na konieczność takiej harmonizacji na jednolitym rynku UE.

Semeniuk przytoczyła również dane dwóch sondaży przeprowadzonych na zlecenie resortu rozwoju na grupie docelowej ok. 1 tys. osób, z których wynika że ponad 3/4 ogółu badanych Polaków chce pozostać przy czasie letnim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(121)
David
3 lata temu
Ja w tym roku jak i cała rodzina i znajomi nie przestawiamy wogole czasu, można tak :-)
hejho
3 lata temu
Na pewno będzie to ostatnia zmiana czasu w TYM roku. W przyszłym od nowa - bo nie może czas "letni" obowiązywać zimą a "zimowy" latem - to nielogiczne.
egon
3 lata temu
dlatego nie pojde wiecej na zadne wybory
Obiektywnie
3 lata temu
Dopóki UE sie nie dogada ze wszystkimi krajami,jednolity czas będzie niemozliwy. Przecież to było wiadomo od 2016 roku i każdy człowiek myślący wiedział,że w tym dziesięcioleciu do żadnych zmian nie dojdzie wiążących.Zostanie tak jak jest.Teraz doszła pandemia,inflacja i temat zmiany czasu prawdopodobnie wróci po kilkunastu latach,jak sie sytuacja unormuje w zakresie Covid czy cen lub niekontrolowanej migracji. Poza tym co to jest za wielki wysiłek przestawić co pół roku albo o godzinę do przodu czy do tyłu?Faktycznie wielki problem. Od kiedy zyje a żyje już ponad 50 lat czas sie zmieniało z niewielką przerwą za Gierka i człowiek normalnie zył,funkcjonował,chodził do pracy i szkoły.Nikomu z tego powodu korona nie spadła. Teraz narody sie zrobiły takie wygodnickie,że czas im uwiera.Niedługo z tego lenistwa to praca zacznie uwierać ludzi i będą Oni chyba protestowac przeciwko zatrudnianiu na etat,bo praca też kaleczy zdrowie. Problem wyssany z palca.Temat jak i artykuł do zamknięcia,bo nic nie wnosi.
nieroby
3 lata temu
Wystarczy by wszystkie instytucje i zakłady pracy zaczynały pracę godzinę później niż czas astronomiczny i już mamy czas letni
...
Następna strona