Notowania

Zakaz handlu jest zgodny z Konstytucją. Komisja Ustawodawcza nie podziela obaw Lewiatana

Zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego przez Konfederację Lewiatan cztery artykuły ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele są zgodne z Konstytucją – orzekła sejmowa Komisja Ustawodawcza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wkrótce minie rok od dnia, w którym zaczęła obowiązywać ustawa zakazująca handlu w wybrane niedziele

Ustawa zakazująca handlu w niedziele nie jest niezgodna z Ustawą Zasadniczą – do takiej konkluzji doszła sejmowa Komisja Ustawodawcza. W stanowisku przygotowanym dla marszałka Sejmu znalazła się pozytywna opinia nt. zgodności zaskarżonych przepisów z konstytucją.

Za przyjęciem takiej opinii zagłosowało 13 posłów. Przeciwnego zdania było 5 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu - informuje serwis "Wiadomości Handlowe".

Przypomnijmy, że w maju 2018 r. prezydent Konfederacji Lewiatan złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. W ocenie związku pracodawców, ustawa wprowadzająca zakaz zawiera przepisy, które tworzą "niedające się usunąć wątpliwości interpretacyjne".

Związek przekonuje, że brak ostrych przepisów w ustawie narusza zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa. Inny zarzut dotyczy zróżnicowania podmiotów prowadzących handel – jedne mogą prowadzić działalność w niedziele, innym to prawo zostało odebrane. Może to, zdaniem przedsiębiorców, naruszać zasady ochrony pracy, wolności wykonywania pracy, równości wobec prawa i proporcjonalności.

Szwed o zmianach w zakazie handlu. "Życie przynosi różne niespodzianki"

Konfederacja Lewiatan w skardze zwróciła też uwagę na wyjątkowo krótkie vacatio legis, jakie dano przedsiębiorcom na zapoznanie się z przepisami. Z ustawą opublikowaną w Dzienniku Ustaw mogli się zapoznać 5 lutego 2018 r., a zakaz zaczął obowiązywać od 1 marca tego samego roku.

Narusza to zasadę poprawnej legislacji i zasadę demokratycznego państwa prawnego, twierdzi Lewiatan.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-02-2019

norpolWyrzućcie z Polski wszystkie zagraniczne sieci handlowe a nie będzie problemu. My Polacy też potrafimy handlować i podporządkować się obowiązującemu … Czytaj całość

20-02-2019

jolanta273tylko zmiana w KP to znaczy co druga niedziela wolna byłaby sprawiedliwa wobec wszystkich pracowników pracujących w niedzielę. Dla mnie jest to jawna … Czytaj całość

20-02-2019

LiNieuchronnie PIS chce przegrać wybory.

Rozwiń komentarze (5)