Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakaz palenia węglem i drewnem. Posypały się pierwsze kary

Całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie obowiązuje od niedzieli. Właściciel jednego z zakładów produkcyjnych może zapłacić 5 tys. zł. Palił fornirem, bo "nie miał co z nim zrobić".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Pierwsze kary za zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie

W Krakowie pojawiają się pierwsze kary za niezgodne z przepisami palenie w piecach. Od niedzieli w stolicy Małopolski obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Dotyczy nie tylko pieców i palenisk węglowych, ale także kominków oraz ciężkich, stacjonarnych grilli. Palić można jedynie gazem ziemnym lub lekkim olejem opałowym.

Strażnicy miejscy ruszyli na ulice Krakowa i prowadzą antysmogową kontrolę. Jak podaje PAP, już 1 września, i to zaledwie kilka minut po północy, otrzymali oni zgłoszenie, że z komina budynku przy ul. Królowej Jadwigi wydobywa się dym. Właściciel kominka tłumaczył, że rozpalił go w sobotę wieczorem, gdy zakaz jeszcze nie obowiązywał - mandat dostał i tak.

Za to w poniedziałek, patrolując rejon ul. Igołomskiej, strażnicy zauważyli dym nad jednym z zakładów produkcyjnych. W trakcie kontroli właściciel zapewnił, że zna przepisy, jednak nie miał co zrobić z zalegającym fornirem, dlatego wrzucił go do pieca. Grozi mu grzywna do 5 tys. zł. Z kolei 300 zł mandatu musi zapłacić osoba, która w atelier malarskim w okolicy ul. Romanowicza paliła odpady w kominku.

W sezonie grzewczym krakowscy strażnicy miejscy, przeszkoleni urzędnicy z wydziału ds. jakości powietrza oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska mają przeprowadzić ponad 4,5 tys. kontroli. Korzystając przy tym m.in. z drona, kamery termowizyjnej i monitora pyłu zawieszonego. Łamiący przepisy mogą zostać pouczeni, ukarani mandatem od 20 zł do 500 zł, a w razie odmowy jego przyjęcia - grzywną do 5 tys. zł.

Obejrzyj: Zakaz palenia węglem w całej Polsce?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: smog, jakość powietrza, zakaz palenia węglem, kraków, kary, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-09-2019

MickMoże najpierw pozwólcie ludziom odpowiednio zarobić by było ich stać na ogrzewanie gazem, prądem czy olejem. Taka decyzja dobije się wam czkawką przy … Czytaj całość

05-09-2019

JaTo obnizcie ceny gazu, a nie wprowadzacie tylko zakazy i kary !!!!! Czym maja ludzie sie ogrzewac???!!!!!!!

04-09-2019

PiotrJeżeli nie mam innej możliwości ogrzania mieszkania lub mnie nie stać ogrzewać gazem to znaczy że mam zamarznąć .Lekka przesada z tymi mandatami .

Rozwiń komentarze (289)