Notowania

Żałoba narodowa. Opuszczone flagi, odwołane koncerty

O północy z czwartku na piątek rozpoczęła się żałoba narodowa po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego. Zarządził ją prezydent Andrzej Duda. Będzie obowiązywać do godz. 19 w sobotę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Po raz drugi w 2019 r. prezydent ogłosił żałobę narodową (Fot: WOJTEK LASKI)

Decyzję o ogłoszeniu żałoby podejmuje, w drodze rozporządzenia, prezydent RP. Po 1997 r. kolejne głowy państwa podejmowały tę decyzję w sumie 28 razy. Żałoba może trwać jeden dzień, ale z reguły obowiązuje 2-3 dni.

Pożegnanie byłego premiera Jana Olszewskiego

Przepisy dotyczące żałoby są bardzo zwięzłe i zawierają się w kilku zdaniach Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Stanowi ona, że:

  1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić żałobę narodową na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rozporządzenie w szczególności powinno określać przyczyny wprowadzenia oraz czas trwania żałoby narodowej, uwzględniając uwarunkowania kulturowe i historyczne oraz przyjęte w tym zakresie zwyczaje.
  1. W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu.

Wbrew przekonaniu wielu osób, przepisy nie nakładają na organzatorów koncertów i wydarzeń kulturalnych oraz sportowych obowiązku odwołania ich. Mimo wszystko część wydarzeń w piątek i sobotę się nie odbędzie.

Trumna z ciałem premiera Olszewskiego złożona w KPRM

Przykładowo, w Poznaniu odwołano spektakle w teatrach Polskim i Muzycznym, miłośnicy Gomrowicza nie zobaczą dziś "Operetki" w zakopiańskim Teatrze im. Witkiewicza. Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie odwołał przedstawienie muzyczne, ale pozostałe, o charakterze mniej rozrywkowym, odbędą się bez przeszkód. Wszystkie zostaną poprzedzone minuta ciszy.

- Widzowie, którzy chcieliby przeżyć żałobę w inny sposób mogą zwrócić bilety lub zamienić je na inny dzień – zapewnia dyrekcja teatru.

Filharmonia Krakowska również zadecydowała, że zaplanowane koncerty się odbędą, ale zostaną do nich wprowadzone odpowiednie modyfikacje (dodanie do programu utworów o bardziej podniosłym charakterze, minuta ciszy).

Nieco inaczej wygląda sprawa imprez organizowanych przez instytucje kultury. Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej daje premierowi prawo do zarządzenia zawieszenia ich na czas żałoby narodowej.

Jan Olszewski, obrońca w procesach politycznych w okresie PRL, zmarł 7 lutego w wieku 88 lat. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w piątek rano i mają charakter państwowy. Były premier spocznie w sobotę po popołudniu na cmentarzu na Powązkach Wojskowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: żałoba narodowa, jan olszewski, przepisy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2019

krysżałobę narodową Polacy mają od ponad trzech lat z powodu takiego rządu a raczej nierządu.

15-02-2019

@@@Dlaczego żałobę narodową ogłasza się na sobotę, kiedy na ten dzień jest najwięcej zaplanowanych imprez? Sam piątek by nie wystarczył????

15-02-2019

plWszelkie żałoby to widzimisię pseudorządzących.

Rozwiń komentarze (6)