Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Założenia do budżetu na 2023 r. już nieaktualne. Będą zmiany

13
Podziel się:

Magdalena Rzeczkowska podała, że przy założeniach do budżetu na 2023 r. bazowano na danych z kwietniowej aktualizacji programu konwergencji. – Już widzimy, że będziemy te dane aktualizować – zapowiedziała w czwartek minister finansów.

Założenia do budżetu na 2023 r. już nieaktualne. Będą zmiany
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska zapowiedziała aktualizację budżetu na 2023 r. (PAP, Marcin Obara)

– Przy założeniach do budżetu na 2023 r. bazujemy na danych z kwietniowej aktualizacji programu konwergencji, ale już widzimy, że będziemy te dane aktualizować. Nie będziemy robić tego w oparciu o prognozy jednej instytucji, czyli NBP. Dzisiaj ukazała się prognoza Komisji Europejskiej, tam są inne wartości (...) – powiedziała Magdalena Rzeczkowska w Polsat News.

– Będziemy czekać na prognozy innych ważnych instytucji, w tym MFW, i będziemy w oparciu o nie aktualizować nasze prognozy. Przedstawimy je na początku sierpnia – zapowiedziała szefowa resortu finansów.

"Odczyty inflacji będą nieco wyższe"

Według ogłoszonych w czerwcu założeń do budżetu na 2023 r. inflacja w 2022 r. miała wynieść średnio 9,1 proc., a w przyszłym roku obniżyć się do 7,8 proc. Z kolei według opublikowanych w czwartek prognoz Komisji Europejskiej inflacja w bieżącym roku wyniesie 12,2 proc., a w 2023 r. 9 proc. Jak zwróciła uwagę minister finansów, te dane są inne niż opublikowane przez NBP.

– Będziemy się przyglądać i aktualizować prognozy Ministerstwa Finansów. Ale trzeba liczyć, że odczyty inflacji będą nieco wyższe, a wzrost PKB nieco spowolni – powiedziała Rzeczkowska.

Według centralnej ścieżki inflacji w opublikowanej w tym tygodniu lipcowej projekcji NBP wskaźnik wzrostu cen w 2022 r. ma wynieść 14,2 proc. a w 2023 – 12,3 proc.

W projekcie budżetu nie uwzględniono środków z KPO

Minister finansów powiedziała także, że w założeniach do projektu budżetu na 2023 r. nie uwzględniono Krajowego Programu Odbudowy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niestabilny rynek paliw. "Te ceny zostaną z nami na dłużej"

– Nie mogliśmy ich uwzględnić, ponieważ KPO zostało zatwierdzone w czerwcu na radzie Ecofin. Natomiast w ustawie budżetowej, którą będziemy przedstawiać w oparciu o aktualną sytuację, będziemy te środki uwzględniać w budżecie – wyjaśniła Rzeczkowska.

Dodała, że rząd pracuje nad podniesieniem wskaźnika waloryzacji płac w sferze budżetowej, który według założeń wynosił 7,8 proc. (PAP)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Polska PiS = ...
2 lata temu
Lafiryndziarz Nieudacznik z NBP nie posiada elementarnej wiedzy w zakresie polityki monetarnej , jego konferencje prasowe to stek bzdur na których robi wrażenie człowieka obłąkanego
Polska PiS = ...
2 lata temu
Cała winę za inflację w Polsce ponosi Lafiryndziarz Nieudacznik z NBP . Przez ostatnie 4 lata zajmował się lajdaczeniem a nie statutowymi obowiązkami. Lafiryndziarz Nieudacznik będzie gwoździem do politycznej trumny PiS w wyborach 2023 roku.
robolbezrobot...
2 lata temu
wybrać priorytety -elektrownie atomowe ,kolej ,drogi ,mieszkania do 50m na wynajem i mniejsze -pozostałe pierdoły sobie darować
Romek
2 lata temu
A gdzie te miliardy z KPO?
Karol
2 lata temu
A te założenia chociaż przez minutę były aktualne? Szczególnie jak przez fundusz Covidowy przepuszcza się bez opamiętania dziesiątki miliardów drukowane przez Glapińskiego. Szkoda kasy na pracę nad dokumentem, który nie ma żadnego znaczenia.