Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
MKS
|

Zapotrzebowanie na energię. Zbliżamy się do rekordowych wyników

11
Podziel się:

Mimo niskich temperatur i potencjalnych kłopotów z powodu śniegu Krajowy System Elektroenergetyczny pracuje normalnie. Zapotrzebowanie na moc w szczycie było o ok. 0,7 GW niższe od rekordów, dużo energii produkują wiatraki.

Zapotrzebowanie na energię. Zbliżamy się do rekordowych wyników
Poniedziałkowe zapotrzebowanie na moc sięga rekordu pobitego w grudniu 2020 r. (Pixabay)
bEKFvOlh

Według wstępnych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych, zapotrzebowanie na moc w przedpołudniowym szczycie nie przekroczyło 26,7 GW, a na szczyt popołudniowy przewidywane jest w granicach 26 GW. Dla porównania, rekord wszechczasów z poniedziałku 18 stycznia 2021 r. wyniósł niecałe 27,4 GW - wynika z danych jego operatora PSE.

Poniedziałkowe zapotrzebowanie na moc sięga rekordu pobitego w grudniu 2020 r., ale wyraźnie przekracza jeszcze wcześniejszy rekord ze stycznia 2019 r., który wyniósł nieco ponad 26,5 GW.

Od początku doby nie brakuje energii z wiatru. Moc, dostarczana przed turbiny wiatrowe przekracza 4 GW. Co więcej, mimo pochmurnej pogody, fotowoltaika dostarczyła około południa ponad 0,5 GW.

bEKFvOlj
Zobacz także: Solidarna Polska żąda ochrony przed wzrostem cen prądu. "Podwyżki mogą sięgnąć 100 proc. i są realne"

Ceny na rynku bilansującym nie przekraczają 350 zł za MWh, co w praktyce oznacza sytuację całkowicie normalną.

Od początku dnia Polska importuje moc rzędu 1 GW z różnych kierunków. W zależności od momentu 0,6-1 GW z Niemiec, w dzień utrzymuje się eksport stosunkowo niewielkich ilości energii do Czech i na Słowację. Od południa pełną mocą importujemy energię z Litwy, wcześniej połączenie LitPol Link było wykorzystywane do eksportu.

bEKFvOlp
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKFvOlK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Romcio Polcio
9 miesięcy temu
Każdemu wciskają energooszczędne żarówki led, agd klasy A++++++++++, docieplanie domów i jeszcze teraz prywatnym konsumentom fotowoltaikę. To jakim cudem zużycie energii ma wzrastać, skoro wszystko jest bardziej wydajne i ekonomiczne?!
graczow
9 miesięcy temu
wieczorem 1,7 z farm wiatrowych. 11% z importu. oczywiście 0 z fotowoltaiki. fotowaltaika zimą ma praktycznie zerowe znaczenie. a tak jak ktoś napisał - ci (w tym ja) którzy zainstalowali panele, będą prawdopodobnie zwiększać zużycie prądu zimą. i skąd weźmiemy prąd w styczniu lutym czy grudniu? z wiatru? z atomu? żeby odwrócić proporcje trzeba by zbudować 5 - 10 x więcej farm niż mamy. czy można to sobie wyobrazić w kraju, w którym i tak już wiatraki stoją na każdym kroku i co tu dużo mówić, niszczą krajobraz. i do tego nadal trzeba utrzymać w pełni sprawną (!) gotową do quick startów infrastrukturę siłowni konwencjonalnych. i ciepło. co z ciepłem centralnym jak wszyscy przejdziemy na wiatr? 26 GW w tej chwili tylko w minimalnym stopniu pokrywa ogrzewanie elektryczne (pompy ciepła, akumulację, klimatyzatory itp). żeby odejść od energii konwencjonalnej (węgiel lub gaz) używanej do centralnych sieci cieplnych, wszyscy powinni przejść na kotłownie lokalne na gaz lub na prąd. ale zwiększenie zapotrzebowania na prąd do ogrzewania spododuje, że będzie nam potrzebne np. 40GW a nie 27 jak teraz. co z sieciami przesyłowymi? co ze backupe 9jak już wszyzcy będziemy się grzali pompami ciepła a wiatraki nie będą się kręcić)? 40 GW w konwencjonalnej energetyce (w backupie)? czyi co nowe eketrownie, o ogromnhch kosztach budowy i z osługą, czkekające na 100 załączeń w roku? no i ochrona środowiska. długofalowa - panele słoneczne, skrzydła wiatraków frp....
Ikom9
9 miesięcy temu
Co to w ogóle za nazwa Polskie sieci elektroenergetyczne trzeba zmienić na Narodowe i po problemie
bEKFvOlL
WLADZO DO PRA...
9 miesięcy temu
BUDUJMY ELEKTROWNIE ATOMOWA NIE SLUCHAJMY NIEMCOW.. JAK BENDZE JA BUDOWAC AMERYKA TO SAM AUTORYTET MOWI ZA SIEBIE.. LUB LUB Z POMOCA FINANSOWA POZYCZEK NIECH FIRMY POBUDUJA EKOLOGICZNE ELEKTROWNIE NA WIATR NA MORZU ALE ABY ZAKRYLO ZAPOTRZEBOWANIE DUZA CZESZCZ KRAJU.. NA PLASKIM TERENIE GDZE SA NUEURODZAJE LUB NISKIEJ KLASY ZIEMIA ZALOZYCZ FARME SLONECZNA PRADU...ABY WYKORZYSTYWACZ KAZDY KAWALEK ZIEMI ...W GURACH NAMIERZYCZ STRONY GOR NAJBARDZEJ WIETRZYSTE I POBUDOWACH SETKI WIATRAKOW PRADOWYCH ALE SPROWADZACZ TW LEPSZE BO TE GORSZEJAKOSZCZA PALA SIE...... UTWORZMY SZTAB DO TEGO PRZY RZADZE ABY MADRE DECYZJE WYCHODZIMU NA CALY KRAJ... JEZELI NIE BENDZEM BUDOWAC ELEKTROWNIE ATOMOWYCH. JUZ MUSIMY DECYDOWACZ.. BO TYLKO ODKLADANIA POWIEKSZA KOSZTY TEGO PLANU..
.Xx
9 miesięcy temu
Energia elektryczna jest stosunkowo droga w stosunku do zarobków Polaków , a ma być jeszcze drożej.!