Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
MKS
|

Zapytali Polaków o 500 plus. Choć nie spełnia swojej podstawowej roli, i tak popieramy

70
Podziel się

Badanie CBOS potwierdziło to, co o programie "Rodzina 500+" wiedzieliśmy już wcześniej: Polacy traktują go jako narzędzie dla poprawy warunków życia, ale nie jako zachętę do powiększenia rodziny.

Zapytali Polaków o 500 plus. Choć nie spełnia swojej podstawowej roli, i tak popieramy
Z badania wynika, że Polacy doceniają 500+, ale nie traktują programu jako zachęty do powiększenia rodziny (Pixabay)
bDTGGeIB

W kwietniu minie 5 lat od wejścia w życie programu "Rodzina 500 plus". Początkowo świadczenie wychowawcze przysługiwało od drugiego dziecka w rodzinie lub na każde dziecko w przypadku rodzin o niskich dochodach.

Prawdziwa rewolucja nastąpiła w 2019 roku, kiedy świadczenie stało się powszechne, a więc przyznano je na każde dziecko w rodzinie.

bDTGGeID

Coraz więcej zwolenników polityki wobec rodziny

Programowi nie można odmówić jednego: jak żadne inne działanie rządu, ocieplił wizerunek rządzących w oczach Polaków. Blisko rok po wprowadzeniu programu politykę państwa wobec rodziny dobrze lub bardzo dobrze oceniała ponad połowa ankietowanych (52 proc.).

Zobacz także: Waloryzacja 500 plus? "Na dziś takich planów nie ma"

W marcu 2019 r., po zapowiedzi rozszerzenia programu na każde dziecko (i innych propozycjach, które znalazły się w tzw. nowej piątce Prawa i Sprawiedliwości), odsetek pozytywnych ocen polityki rodzinnej był rekordowo wysoki, sięgając 62 proc.

bDTGGeIJ

Obecne – jak zaznaczono – opinie o polityce rządu wobec rodziny są już mniej entuzjastyczne, choć nadal dobre. Podobnie jak w latach 2017-2018 blisko połowa dorosłych Polaków (49 proc.) dobrze ocenia politykę wobec rodziny. Przybyło jednak osób oceniających ją jako niedostateczną (z 7 proc. w marcu 2019 r. do 17 proc. w lutym 2021).

Respondenci przyznają, że spotkali się z nieprzyjemnymi komentarzami

Zdaniem autorów badania szczególnie interesujące wydaje się postrzeganie skutków programu plus przez jego beneficjentów. Jeszcze częściej niż ogół ankietowanych zauważają oni pozytywne efekty programu, przede wszystkim poprawę poziomu życia – możliwość swobodniejszego gospodarowania pieniędzmi i poprawę sytuacji dzieci z ubogich rodzin.

bDTGGeIK

O wpływie programu na podniesienie poziomu życia i decyzje prokreacyjne mówią przede wszystkim rodzice co najmniej trojga dzieci. Korzystający z 500 plus mniej więcej równie często co ogół badanych deklarują styczność z takimi sytuacji, jak rezygnacja któregoś z rodziców z pracy zawodowej czy niewłaściwe wydawanie pieniędzy z programu, z reguły nie dotyczą ich one jednak osobiście.

Spora część rodziców (od 20 proc. do 30 proc. w zależności od liczby dzieci) deklaruje, że oni sami lub ich znajomi zetknęli się z niechętnymi reakcjami, np. nieprzychylnymi komentarzami pod ich adresem osób niekorzystających z programu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTGGeJe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(70)
Wiola z dzećm...
miesiąc temu
Nie popieram. To powoduje brak aktywności zawodowej rodziców lub jednego z rodziców. Brak wzorców dla własnych dzieci. 500+ generuje wyższą inflację, cwaniactwo, dyskryminację tych, którzy nie mogą mieć dzieci z przyczyn zdrowotnych. 500+ nie tworzy nowych miejsc pracy. Zlikwidować a dać wyższą kwotę wolną od podatku.
Facepalm
miesiąc temu
500+ a w podatkach tzn oplatach 1000- to tylko pokazuje jakim zacofanym i ciemnym narodem jestesmy, bylismy i bedziemy
Ada$
miesiąc temu
500ml+, flaszka+. Ten program bardzo dużo kosztuje, a NIE DZIAŁA. Rząd swoją niekompetencją doprowadził do rekordowo niskiej liczby urodzeń i rekordowo wysokiej liczby zgonów.
bDTGGeJf
Pozdrawiam
miesiąc temu
Dokładnie widać jak to 500+ jest spłacane. Inflacja w 2020 była na 3.6% .A w 2021 ma być powyżej 4%. Do tego opłaty typu cukrowe czy od supermarketów ( które na pewno przerzuca to na klienta ). Skoro w Polsce jest tak dobrze to dobrze.
wnuki wodza
miesiąc temu
ten pomysł to prezent wielkiego wodza celem wsparcia wnuków, którym i tak nic nie brakuje, bo córeczka wodza doi ex mężów równo
...
Następna strona