Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Zarzuty za odtajnienie planu obrony Polski. Czarne chmury nad Błaszczakiem

37
Podziel się:

W najbliższych tygodniach były minister obrony Mariusz Błaszczak i jego najbliżsi współpracownicy mogą się spodziewać konsekwencji za odtajnienie części planu obrony Polski - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Zarzuty za odtajnienie planu obrony Polski. Czarne chmury nad Błaszczakiem
Były minister obrony Mariusz Błaszczak (GETTY, NurPhoto)

"Plan użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej Warta – 00101 – tak nazywa się dokument, który szczegółowo opisywał sposób, w jaki przed ewentualnym atakiem Rosji miało nas w 2011 r. bronić Wojsko Polskie" - pisze w czwartkowym wydaniu "DGP".

Jak czytamy dalej, w trakcie kampanii wyborczej do parlamentu jesienią 2023 r. "kilka stron tego planu zostało odtajnionych i wykorzystanych do walki wyborczej przez polityków Prawa i Sprawiedliwości, którzy zarzucali swoim poprzednikom to, że chcieli "oddać" Polskę na wschód od linii Wisły Rosjanom i że plan po kilku dniach zakładał obronę na linii tej rzeki. Takie wnioski wydają się jednak mocno naciągane"

Zdaniem generała będącego w rezerwie, cytowanego w artykule, nawet odtajnienie kilku fragmentów pokazuje doświadczonym operacyjnie generałom, co miało się dziać wcześniej, przed obroną na linii Wisły.

Kto odpowiada za odtajnienie planu "Warta"?

"DGP" informuje, że za przygotowanie projektu decyzji o odtajnieniu fragmentu planu "Warta" miała odpowiadać Agnieszka Glapiak, decyzję najpewniej podpisał osobiście minister Mariusz Błaszczak, a w sam proces decyzyjny miał też być zaangażowany Piotr Zuzankiewicz, ówczesny dyrektor departamentu strategii i planowania MON. Oboje należeli do najbliższych współpracowników polityka, Glapiak pełniła funkcję dyrektor Centrum Operacyjnego MON od 2018 r., ale nawet po odejściu była szarą eminencją w resorcie.

"Najpewniej w ciągu kilku najbliższych tygodni sprawa zostanie skierowana do prokuratury i całej trójce mogą zostać postawione zarzuty w związku z ujawnieniem tego dokumentu" - napisał "DGP" dodając, że sam proces odbył się poza wiedzą ówczesnego szefa Sztabu Generalnego gen. Rajmunda Andrzejczaka, co jest kolejnym przykładem tego, że minister Mariusz Błaszczak starał się go omijać.

Według dziennika zarzutów związanych z ujawnieniem informacji niejawnych może się spodziewać także Sławomir Cenckiewicz, który był przewodniczącym państwowej komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022.

"W trakcie swoich działań komisja odtajniła m.in. protokoły przesłuchań Donalda Tuska (dziś premiera) i Tomasza Siemoniaka (dziś ministra koordynatora ds. służb specjalnych) dotyczących współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską służbą FSB w latach, gdy sprawowali funkcje premiera i ministra obrony narodowej" - wyjaśnia "DGP".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(37)
KrakusA
7 dni temu
Służby Kontrwywiadu Wojskowego w latach 2007- 2014 prowadziły haniebną współpracę z rosyjskim FSB za zgodą ówczesnego premiera Tuska , ministra MSZ Sikorskiego . Współpraca była zintensyfikowana po katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r . Funkcjonariusze FSB byli częstymi gośćmi w budynku SKW w Warszawie , mieli dostęp do różnych dokumentów .Odbyła się biesiada przy alkoholu oficerów SKW ( m. in. Tomasza Siejka , Krzysztofa Duszy , Piotra Pytla ) i funkcjonariuszy FSB w październiku 2012 r w Kadynach. Nowe władze SKW to szef - przywrócony ze stanu spoczynku gen. Jarosław Stróżyk , wice -szef płk. Krzysztof Dusza - negocjator umowy SKW- FSB za czasów resetu . W styczniu 2024 r gen . Jarosław Stróżyk cofnął skargę kasacyjną w sprawie pozbawienia stopnia oficerskiego płk. Duszy . NSA umorzył sprawę degradacji . To świadczy o tym ,że w SKW *ręka myje rękę * co źle wróży tej ważnej państwowej służbie . Inną kontrowersyjna osobą związaną z SKW jest gen Piotr Pytel / w SKW w latach 2008 - 2015 , szef SKW 2013 - 2015 /, swego czasu fotografującego się w Rosji w czapce z napisem Aurora . Teraz jest autorytetem w sprawach ochrony państwa . SKW zamiast zajmować się wykrywaniem szpiegów , ma się zwrócić do Sejmu o uchylenie immunitetu byłemu ministrowi MON Mariuszowi Błaszczakowi za ujawnienie ( nie ) jawnej części informacji o planach obrony Polski * Warta * - na linii Wisły , przygotowanej w 2011 r . Mieszkańcy Polski Wschodniej mieli być rzucenia na żer rosyjskiego agresora w razie napaści a Polacy mieli o tym nie wiedzieć . Niebywały skandal zlekceważenia Polaków ! W tej sprawie widać współpracę MON i SKW w celu politycznego uderzenia w byłego ministra MON Błaszczaka chociaż obszary kompetencji mają różne. Ta * solidarność * nie jest przypadkowa - wszystkie chwyty rządu Tuska są dozwolone aby pozbyć się wybranego oponenta politycznego z PiS !
matrix
4 miesiące temu
o tym że obrona Polski w razie ataku ze wschodu będzie prowadzona dopiero od Wisły wiedzieli o tym prawie wszyscy Polacy... przecież jak za PO-PSL likwidowano jednostki wojskowe na wchodzie kraju to nie po to by bronić tej części kraju tylko zrobić z niego poligon... Niemiec inwestuje najwięcej w zachodnie części Polski to jakiej kazano Tuskowi bronić ???
Emeryt.
4 miesiące temu
Odtajnienie a ujawnienie to są dwie różne sprawy!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zwykły Janusz
4 miesiące temu
Nic z tego nie rozumiem. Odtajnili czy ujawnili tajne dokumenty? Co to za bełkot!? Autor tego artykułu nie powinien pisać o tak poważnych tematach. Powinien wrócić do gimnazjum i nauczyć się logicznie formułować myśli, które chce przekazać światu.
I rozbrajali
4 miesiące temu
armię !!! Nie kupili ani jednego KRABA a POłowę Huty Stalowa Wola sprzedali Chinom bo nie było co produKOwać !!!
...
Następna strona