Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Zastrzegłeś numer PESEL? Oto kluczowa kwestia. Lepiej o niej pamiętać

19
Podziel się:

Gdy mamy zastrzeżony numer PESEL, zabezpieczamy się przed tym, że ktoś bezprawnie go wykorzysta. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina jednak, że zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili. Jednak, aby ponownie go zastrzec – trzeba czasem poczekać od 30 minut do 12 godzin.

Zastrzegłeś numer PESEL? Oto kluczowa kwestia. Lepiej o niej pamiętać
Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (GETTY, NurPhoto)

Gdy mamy zastrzeżony numer PESEL, zabezpieczamy się przed tym, że ktoś bezprawnie go wykorzysta. Warto zatem, aby nasz PESEL był stale zastrzeżony i cofać zastrzeżenie tylko wtedy, gdy chce się załatwić za jego pomocą jakąś sprawę. Wówczas nikt nie wykorzysta naszego numeru PESEL, nawet gdy go zna. Oznacza to, że między innymi nie weźmie na nas kredytu ani nie otrzyma duplikatu karty SIM. Zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili. Jednak, aby ponownie go zastrzec – trzeba czasem poczekać od 30 minut do 12 godzin - wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wpięto szklarnie bezpośrednio do elektrowni. Ponad milion złotych strat

Zastrzeżony numer PESEL. Ministerstwo tłumaczy

I dodaje, że dzięki usłudze zastrzeż PESEL w aplikacji szybko można zadecydować o jego statusie. Można wybrać jedną z dwóch opcji: bezterminowo cofnąć zastrzeżenie oraz  czasowo cofnąć zastrzeżenie - w tej opcji aplikacja poprosi nas o to, by wyznaczyć dzień i godzinę, kiedy to PESEL ma zostać automatycznie zastrzeżony. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o tym, by ponownie włączyć ochronę.

Jeśli bezterminowo cofnie się zastrzeżenie numeru PESEL, na zmianę statusu zastrzeżenia trzeba będzie poczekać.

Przerwy w zmianie statusu PESEL pomagają utrzymać bezpieczeństwo naszych danych i zapobiegają nadużyciom. Dzięki nim mamy pewność, że każda zmiana jest dobrze przemyślana i że nasze dane są chronione - informuje resort cyfryzacji.

Cztery miliony Polaków zastrzegło numer PESEL

Cztery miliony osób w Polsce zastrzegło swój numer PESEL. Resort cyfryzacji przekazał, że "zastrzeżenie PESEL to dobry i wygodny sposób na uchronienie się przed oszustwami i zabezpieczenie swoich finansów oraz nieruchomości". Dodał, że numer PESEL można zastrzec na trzy sposoby: w aplikacji mObywatel, na stronie gov.pl lub stacjonarnie w urzędzie. Aby skorzystać z tej możliwości trzeba być osobą pełnoletnią i mieć zdolność do czynności prawnych. Zwrócono uwagę, że zastrzeżenie numeru PESEL jest bezpłatne i dobrowolne, a obywatele nie mają obowiązku tego robić.

Przypomniano również, że m.in. aby utworzyć nowy rachunek bankowy, wziąć kredyt lub pożyczkę lub kupić coś na raty należy cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL. Cofnięcie zastrzeżenia jest natychmiastowe i odbywa się w czasie rzeczywistym, również w nocy i w dni wolne od pracy - napisano. Dodano, że aby ponownie zastrzec PESEL po cofnięciu, należy zaczekać pół godziny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
WYRÓŻNIONE
mój nick
miesiąc temu
Pesel powinien być zastrzeżony z urzędu. A wzięcie pożyczki z banku na czyjeś dane to kuriozum i skandal.
Marek
miesiąc temu
jak to w ogóle możliwe, że ktoś znając nasz pesel może wziąć kredyt na nas ???!!! to jakaś kpina...
qaz
miesiąc temu
A może by tak po prostu wprowadzić przepis zmuszający banki do lepszej weryfikacji swoich klientów!!! Przecież kredytu nie bierze się codziennie, można do tego celu wprowadzić bardziej skomplikowaną procedurę, wymagającą większej liczby dokumentów potwierdzających tożsamość!! Dlaczego jak zwykle szary obywatel musi ponosić koszty, albo podejmować dodatkowe czynności, aby bogatym bankom było lepiej i łatwiej?? Jak banki wprowadzają kredyty na telefon/SMS czy inne bzdury, to niech też biorą za to odpowiedzialność!!!
NAJNOWSZE KOMENTARZE (19)
blackhawk
miesiąc temu
tradycyjnie artykuł odgrzewany kotlet - to samo czytałem na innych portalach miesiąc temu
zlikwidować b...
miesiąc temu
skoro wiadomo, że bandyci wyłudzają kredyty na lipne dane lepiej potraktować banki jak każde narzędzie przestępstwa i je zlikwidować. zabójcy zabiera się narzędzie zbrodni.
Dziadek
miesiąc temu
Zrobilem to - skutek byl mizerny. Akurat potrzebowalem maly szybki kredyt z banku. I od wszystkich z ktorymi pracuje otrzymalem bana. A cofnac zastrzezenie wcale nie jest tak szybko i latwo. To powinno byc rozwiazane inaczej. Musi miec oryginal dokumentu tozsamosci. A nie wystarczy, ze ma PESEL. I w ramach zabezpieczenia proponuja zastrzezenie i dla nas kolejne problemy.
Takie życie
miesiąc temu
Chętnie przywłaszczę sobie 20 baniek i pójdę siedzieć na dwadzieścia latek . o wyjściu mając 40 lat jestem ustawiony do końca życia !! Jak mają niektórzy politcy ,ale oni nie idą siedzieć na 20 lat tylko o duuużo ,duuużo mniej -jeśli w ogóle !!! A kowalski za batonika 5 zł idzie siedzieć na pół roku -bezwzględnie !!!
kil
miesiąc temu
To jakas nieprawdopodobna patologia systemu ! Pomimo iz nic złego nie zrobilismy to sam system stawia nas pod ściana jako ewentualne ofiary oszustwa które potencjalne bandyctwo wykorzystuje jako prosty i szybki biznes. To oszuści sie powinni bać i poności gorzkie konsekwencje do końca życia a tu jest dokładnie odwrotnie.