Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zaświadczenie o niekaralności. Jak je zdobyć? Do czego jest potrzebne?

1
Podziel się

Zaświadczenie o niekaralności może być potrzebne przy obejmowaniu niektórych stanowisk. Zobacz, kiedy może się przydać i jak je zdobyć.

Zaświadczenie o niekaralności. Jak je uzyskać? Do czego jest potrzebne?
Zaświadczenie o niekaralności. Jak je uzyskać? Do czego jest potrzebne? (Pixabay)
bErzLCUl

Zaświadczenie o niekaralności to dokument, który potwierdza, że osoba nie była karana prawomocnym wyrokiem i nie figuruje w Krajowym Rejestrze Karnym.

Niektóre zawody, zwłaszcza te wiążące się z dużą odpowiedzialnością za zdrowie i życie innych osób, czy za bezpieczeństwo firmy wymagają, by kandydaci do pracy przedstawili takie zaświadczenie.

Kiedy pracodawca może wymagać zaświadczenia o niekaralności

Art. 221 Kodeksu pracy jasno określa, jakich danych może żądać pracodawca od kandydatów do pracy. Wśród danych i informacji możliwych do uzyskania Kodeks pracy nie wymienia zaświadczenia o niekaralności. Pracodawca może jednak żądać podania innych danych, gdy przepis prawa wyraźnie tak stanowi.

bErzLCUn

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym, prawo do uzyskania informacji o osobach, których dane zgromadzone zostały w Rejestrze, przysługuje pracodawcom, w zakresie niezbędnym dla zatrudnienia pracownika, co do którego z przepisów ustawy wynika wymóg niekaralności, korzystania z pełni praw publicznych, a także ustalenia uprawnienia do zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej.

Zaświadczenia o niekaralności wymaga się od osób ubiegających się o pracę w zawodach:

- Nauczyciel
- Urzędnik służby cywilnej
- Wychowawca na obozach dla dzieci
- Trener lub instruktor sportu
- Opiekun w żłobku dla dzieci
- Pośrednik kredytowy i/lub ubezpieczeniowy
- Księgowy.

bErzLCUt

Jak zdobyć zaświadczenie o niekaralności

Wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności można złożyć osobiście lub przez internet.

Żeby zdobyć zaświadczenie o niekaralności drogą elektroniczną, trzeba mieć profil zaufany i zarejestrować się na stronie Krajowego Rejestru Karnego.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności składa się na portalu Krajowego Rejestru Karnego. Następnie trzeba go podpisać profilem zaufanym lub certyfikatem kwalifikowanym.

bErzLCUu

Za wydanie zaświadczenia o niekaralności trzeba zapłacić 20 złotych. Zaświadczenie wydawane jest maksymalnie 7 dni po złożeniu wniosku.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o niekaralności można też złożyć osobiście, w dowolnym punkcie informacyjnym Krajowego Rejestru Sądowego, które działają przy niektórych sądach.

Zaświadczenie wydaje się od ręki i trzeba za nie zapłacić 30 złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErzLCUO
KOMENTARZE
(1)
vvv
rok temu
na zachodzie tez wymagają dokumentu o niekaralności w przypadku,pracy na bialo tez trzeba dokument wyciagnac,aby,sie dostać do potencjalnej pracy,inaczej nie przyjmą do pracy