Notowania

Zawężenie strefy Schengen to miliardowe straty. I wzrost cen

Straty od 5 do 18 mld euro rocznie i podwyżka cen w krajach UE oznaczałoby ograniczenie strefy Schengen. A taki pomysł mają Francuzi, którzy na swoją stronę mieli już przeciągnąć Holendrów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Kolejki na granicach i wyższe ceny. To skutki ewentualnego zmniejszenia strefy Schengen do kilku krajów (Fot: LUKASZ SOLSKI/East News)

Ograniczenie strefy Schengen do kilku krajów współpracujących w kwestiach migracyjnych - to pomysł prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Jak informuje piątkowa "Rzeczpospolita", zyskuje on nowego sojusznika.

Ma nim być Holandia. Na początku maja w Paryżu był szef holenderskiego MSW, który poparł pomysł Macrona.

Sprawa będzie prawdopodobnie odżywać po wyborach europejskich, ale kluczowe zdanie w tej kwestii będzie z pewnością należało do Niemiec. Te jednak nie wydają się zbyt mocno zainteresowane ogranieczeniem strefy Schengen.

Obejrzyj: Trzaskowski: Koalicja Europejska wygra wybory 26 maja

Dlaczego? Relacje gospodarcze Berlina z takimi krajami jak Polska czy Czechy są zbyt bliskie. A wprowadzenie kontroli granicznych spowoduje, że transport samochodowy byłby praktycznie sparaliżowany.

Niemiecki biznes naciska więc na rząd, by takiego rozwiązania nie popierał.

A zmniejszone do kilku krajów Schengen oznaczałoby gigantyczne straty dla wszystkich. Według szacunków Komisji Europejskiej mowa tu o kwotach od 5 do 18 mld euro rocznie. Z tego 1,3 do 5,2 mld euro to koszt straconego na granicach czasu.

Polacy nie pamiętają już, jak wyglądają kontrole na naszej zachodniej i południowej granicy. Oby nie musieli sobie przypomnieć.
Powrót granicy z UE mógłby wstrząsnąć gospodarką. Najwięcej stracą konsumenci

Najwięcej do 2024 roku straciłyby Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Na dalszych miejscach są Włochy, Hiszpania i Austria.

Zwężenie Schengen będzie też oznaczało wzrost cen. W imporcie prawdopodobnie o 1-3 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz