Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Zbliża się chwila prawdy. Limity cenowe na gaz będą faktyczne czy iluzoryczne?

27
Podziel się:

Za kilka dni dyplomaci mają ustalić ostateczny kształt tzw. mechanizmu korekty rynku gazu. To procedura, która ma przystopować rosnące ceny, jeśli po raz kolejny wymkną się tak logice, jak i kontroli. Jednak państwa UE nie mogą dogadać się co do kluczowej kwestii - wysokości limitu ceny. A od tego zależy, czy mechanizm będzie faktycznym wsparciem rynku, czy jedynie iluzją pomocy. Polska chce ostrzejszej gry niż Zachód i ma w tym wielu popleczników.

Zbliża się chwila prawdy. Limity cenowe na gaz będą faktyczne czy iluzoryczne?
Unijni dyplomaci spróbują ustalić wysokość faktycznego limitu na ceny gazu w kontraktach TTF (Adobe Stock)

Mechanizm korekty rynku gazu to rozwiązanie, które ma chronić firmy i konsumentów przed nadmiernym wzrostem cen. Bazą są tu kontrakty TTF, czyli ceny z holenderskiej giełdy, która jest punktem odniesienia dla całego rynku europejskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mołdawia bez prądu. "System energetyczny jest mocno powiązany z Ukrainą"

Spór o wysokość limitu

Jak pisze "Bloomberg", we wtorek 13 grudnia unijni dyplomaci mają spotkać się celem ustalenia faktycznego pułapu cenowego. Według propozycji KE z października limit cenowy miałby wynieść 275 euro dla instrumentów pochodnych TTF z terminem wygaśnięcia w następnym miesiącu, przy różnicy między cenami światowymi większej niż 58 euro. Jak dokładnie miałoby to wyglądać? Mechanizm włączałby się automatycznie, gdy:

  • cena rozliczeniowa instrumentu pochodnego TTF przekracza 275 euro przez dwa tygodnie
  • ceny TTF są o 58 euro wyższe niż cena referencyjna LNG przez 10 kolejnych dni w ciągu dwóch tygodni.

A teraz trochę teorii. Gdyby limit ustalono, a powyższe warunki zostałyby spełnione, Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) opublikuje zawiadomienie o korekcie rynkowej, a następnego dnia ma to się odbić na cenach. Zwyczajnie, zlecenia z cenami przekraczającymi ten pułap nie będą przyjmowane.

Takiej formy mechanizmu będą bronić Niemcy, Holandia, Dania. Popierają je m.in. Austria, Węgry i Estonia. Kraje argumentowały, że z rynek nie lubi ręcznego sterowania i trzeba to robić ostrożnie. Nie chcą wylać dziecka z kąpielą, bo cała Europa szuka nowych kierunków dostaw, a zatem europejskie ceny muszą być konkurencyjne do tych światowych.

Obniżenie limitu zaproponowały sprawujące tymczasową prezydencję Czechy. Ich propozycja, przedstawiona na początku grudnia, to próba osiągnięcia swoistego kompromisu. W tym wariancie pułap cenowy na megawatogodzinę miałby wynosić 220 euro, a różnice między cenami na światowych rynkach do 35 euro.

Mamy wreszcie trzecią stronę, grupującą 12 krajów, w tym Polskę, Grecję, Bułgarię czy Włochy, a więc kraje znacznie w mniejszym stopniu niż Zachód uzależnione od taniego do początku wojny rosyjskiego gazu. To front, który dopuszcza tylko ostrą grę. Z ich perspektywy obniżka zaproponowana przez Czechy jest nie do przyjęcia i musi być większa. Polska wcześniej proponowała pułap 150-180 euro. A do tego mechanizm powinien być rozszerzony poza sam TTF, na wszystkie europejskie huby handlowe i rynki pozagiełdowe.

Poszukiwania kompromisu

To oczywiście bardzo nie na rękę krajom Zachodnim, pomysłowi mocno sprzeciwiają się Niemcy czy Holandia. Dyplomaci będą mieli twardy orzech do zgryzienia, próbując połączyć wszystkie interesy. A czas się kończy, bo mechanizm miałby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. By przepchnąć dany wariant, musi się zgodzić na to 15 z 27 krajów.

Jak pisaliśmy w money.pl, sprawa jest wyjątkowo skomplikowana i trudno przewidzieć jej skutki. Eksperci Goldman Sachs w komunikacie tłumaczyli, że "najlepsze w propozycji KE jest to, że limit prawdopodobnie nigdy nie zostanie uruchomiony". Ceny 275 euro na TTF-ach możemy się ich zdaniem spodziewać, jeśli zbiegnie się kilka czynników, jak na przykład atak surowej zimy równocześnie z poważną awarią/atakiem na instalacje gazowe służące do transportu gazu z USA do Europy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
2stan13
rok temu
Z treści tak ochoczo umieszczanych przez trolla made in PiS "PRAWDA" MOŻNA TYLKO SIĘ OBŚMIAĆ, BO SĄ MERYTORYCZNIE ŻAŁOSNE! Proponuję Ci "PRAWDA" napisać coś jeszcze o złożach węgla brunatnego i kamiennego na księżycu - ostatecznie też nie jest daleko!
Bezimienny
rok temu
Powinien być ustalony limit że za mniej niż tysiąc rakiet wystrzelonych codziennie w miasta czerwonej ruskiej zarazy jest dotkliwa kara finansowa :)
cccccc
rok temu
dla mnie jest limit np na prad i to pomimo oszczedzania w dziwny sposób rosna kilowatogodziny za podstawowy i konieczny sprzet do dzisiejszego zycia w malutkim mieszkaniu a czy politycy na swoje pałace tez beda miec limity -watpie ale to ciagle biednym trzeba zabrac a bogaty rosnie piórka i dostaje z bogactwa bzika
PRAWDA
rok temu
Zlikwidować urzędy pracy bo pracy i tak nikomu nie znajdują a utrzymanie rzeszy nierobów urzędniczych sporo kosztuję Dać każdemu obligatoryjnie ubezpieczenie. Bezrobotni niech podpisują w ZUS że nie pracują a robotę szukają na własną rękę. Nie oszukujmy się 90% tam zarejestrowanych jest tylko dla ubezpieczenia.
PRAWDA
rok temu
Polska ma 60 miliardów ton wengla kamienego,36 miliardów ton wengla brunatnego wystarczy zwiększyć wydobycie węgla kamienego do 200 milionów ton każdego roku i zwiększyć wydobycie wengla brunatnego także do 200 milionów ton każdego roku wtedy nie braknie energi elektrycznej i pierwotnej i jeszcze zostanie podzielimy sie z sonsiadami z ełropy należy w trybie natychmiastowym nakazać wybudowanie kopali,hut,przemysłu ,elektrowni na wengiel brunatny w mieście Legnica Głogów tam som złoża wengla brunatnego 15 miliardów ton tam należy nakazać w trybie natychmiastowym wybudowanie elektrowni na węgiel brunatny o mocy 20 GW ta elektrownia będzie produkowała 140 TRW energi elektrycznej i trzeba wybudować nakazać także w trybie natychmiastowym wybudowanie elektrowni na wengiel brunatny o mocy 5 GW w mieście Gubin mosty ta elektrownia bedzie produkowała 35 TRW energi elektrycznej tam som złoża wengla brunatnego 4 miliardy ton
...
Następna strona