Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Zielone światło dla odwiertów pod Kolej Dużych Prędkości. Sprawdzą, czy teren się nadaje

7
Podziel się:

Marszałek Województwa Wielkopolskiego wydał zgodę na wykonanie tysięcy odwiertów, które pozwolą wytyczyć przebiegi dwóch fragmentów linii Kolei Dużych Prędkości w kierunku Poznania. To element priorytetowych tras KDP ujętych w programie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Zielone światło dla odwiertów pod Kolej Dużych Prędkości. Sprawdzą, czy teren się nadaje
kolej pociąg peron przystanek transport pendolino koleje (money.pl, Rafał Parczewski)

Zgodnie z komponentem kolejowym programu CPK, do wielkiego lotniska w Baranowie ma prowadzić sieć Kolei Dużych Prędkości. Priorytetem jest planowany od wielu tzw. igrek, czyli linia między Warszawą, Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem. Rozgałęziać do stolic Wielkopolski i Dolnego Śląska ma się za Sieradzem.

Serwis faktykaliskie.info podaje, że marszałek województwa wydał zgodę na wykonanie odwiertów geologicznych na trasie Sieradz - Kalisz - Pleszew - Poznań. Przygotowania dla analogicznej decyzji dla odcinka Sieradz - Kępno - Czernica Wrocławska - Wrocław rozpoczął także urząd wojewódzki.

Marszałek zezwolił na wykonanie ponad 10 tys. odwiertów o głębokości od 3 do 30 metrów. Zostaną dzięki nim pobrane m.in. próbki geologiczne oraz wód podziemnych. Zastosowane sondy pozwolą też odpowiedzieć na pytanie, czy na danym terenie mogą być poprowadzone tory dla KDP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ujawnili wydatki na loty. Obajtek się wywinie? Prawnik mówi wprost

Priorytetowa linia Kolei Dużych Prędkości w Polsce

Nie wiadomo, kiedy odwierty miałyby być przeprowadzone. To zależy od spółki CPK. Wiadomo, że zgoda marszałka jest ważna do maja 2029 r. Negatywną decyzję w tej sprawie przedłożył już m.in. Burmistrz Gminy i Miasta Skalmierzyce, gdzie zaplanowano odwierty.

"Wykonanie powyższych prac, będzie wiązało się z wejściem w teren na pola rolników, prawdopodobnym zniszczeniem upraw, co wiąże się z obawami lokalnej społeczności, jak i jej zdecydowanym sprzeciwem, co do samej inwestycji" - zaznaczył burmistrz w opinii cytowanej przez "Fakty Kaliskie".

W Łodzi trwają już przygotowania do budowy tunelu dla Kolei Dużych Prędkości, który będzie ważnym elementem "igreka". Spółka CPK zapowiedziała optymalizację programu kolejowego budowy Portu, ale zapewniają, że budowa trasy Warszawa - Łódź - Poznań/Wrocław nie jest zagrożona i zostanie zrealizowana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Głodni
3 tyg. temu
Konfitury czekają na smakoszy... Nowa ekipa nabrała apetytu... 😁
Wee
4 tyg. temu
Szybka kolej to co najmniej 350 km/h. Nie ma sensu reanimować trupa, i stworzyć szkielet szybkiej kolei na estakadach , a do stacji szybkiej kolei może dojeżdżać normalna kolej ok 250km/h
Nie kupuj teg...
4 tyg. temu
Ludzie, a dokąd wam się tak śpieszy? Czy zdajecie sobie sprawę z prostego faktu, że w KDP będzie dużo mniej czasu na smartfonowanie i za oknem natura zyska wygląd całkiem nienaturalny? Tygodniowe zaliczanie różnych państw to prestiż ale tylko na FB i podobnych.
Prezydent2025
4 tyg. temu
Z przyjemnością stwierdzam, że prace przy CPK nabierają tempa. Są już dwie a nie jedna, WIZUALIZACJE bryły budynku lotniska w Baranowie.
Kyzba
4 tyg. temu
PiS przegrał przez zakaz aborcyjny. KO przegra przez uwalenie dużych projektów gospodarczych.