Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ziemniaki znakowane flagą państwa. Minister Ardanowski podpisał rozporządzenie

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski pochwalił się, że podpisał rozporządzenie, które wprowadzi znakowanie ziemniaków flagą państwa. Na tym nie poprzestaje. "Wystąpię też do Komisji Europejskiej o notyfikację znakowania mięsa" - zapewnia minister.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ziemniaki będą oznaczane flagą państwa, z którego pochodzą. Jest rozporządzenie (Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podpisałem rozporządzenie, które wprowadzi znakowanie ziemniaków flagą państwa, z którego one pochodzą - napisał na swoim Twitterze minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Resort - w wydanym przez siebie komunikacie - uzupełnia, że "rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych zostało przekazane do publikacji".

Nowelizacja rozporządzenia ma spowodować, że klienci będą mieli jasność co do kraju pochodzenia ziemniaków dostępnych w obrocie detalicznym. Już nie tylko w formie pisemnej będzie wskazane państwo pochodzenia - tej informacji będzie towarzyszyć wizerunek flagi danego państwa.

Jak podaje resort rolnictwa, flaga będzie wymagana zarówno w przypadku ziemniaków sprzedawanych na wagę, jak i pakowanych. Jednak w przypadku tych ostatnich, z rozporządzenia wyłączone będą opakowania oznakowane logo "Produkt polski" - już i tak wprost informują o kraju pochodzenia.

Obejrzyj: Polski Holding Spożywczy. Minister podał, kiedy powstanie

Wyjątek dotyczy ziemniaków pakowanych z UE, Turcji i państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu - EFTA (Islandia, Szwajcaria, Norwegia, Lichtenstein). Kraj pochodzenia podaje się bezpośrednio na opakowaniach tych ziemniaków. Jednak ziemniaki pochodzące z tych kierunków będą musiały posiadać informację o pochodzeniu również na specjalnej wywieszce.

Jak czytamy w rozporządzeniu, "informacje dotyczące państwa pochodzenia i wizerunku flagi państwa pochodzenia podaje się na wywieszce umieszczonej w widocznym miejscu, towarzyszącej bezpośrednio ich prezentacji. Informację dotyczącą państwa pochodzenia ziemniaków podaje się z zastosowaniem czcionki o wysokości nie niższej niż użyta do prezentacji ich nazwy. Wysokość wizerunku flagi państwa pochodzenia ziemniaków nie może być niższa niż wysokość czcionki użytej do prezentacji ich nazwy".

Rozporządzenie zakłada ponadto, że opakowane ziemniaki, które trafiły do sprzedaży zgodnie z dotychczasowymi przepisami dotyczącymi znakowania, mogą pozostać w obrocie do wyczerpania zapasów, ale nie dłużej niż do 31 grudnia 2019 roku.

Prokuratura od 2016 roku nie potrafi wykazać winy byłego kierownictwa stadniny i wciąż przedłuża postępowanie w tej sprawie.
Finanse stadniny w Janowie Podlaskim. Śledztwo przedłużono piąty raz

Rozporządzenie o flagach przy ziemniakach zostało przygotowane w porozumieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z Ministrem Zdrowia. Rozporządzenie wejdzie w życie po 30 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-04-2019

Andrebrawo minister, nie każdy Polak musi umieć czytać! będzie obrazek :-)

19-04-2019

maniajuż pogłupieli całkiem

19-04-2019

LukasZiemniaki kosztują 4 PLN/kg, ciekawe ile z tego otrzymuje rolnik za swoją ciężką pracę. to jest problem rolnictwa, a nie brak obrazków.

Rozwiń komentarze (172)