Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Złoty kończy 100 lat. "Jest narzędziem kształtowania naszej suwerenności"

10
Podziel się:

Narodowy Bank Polski upamiętnił setną rocznicę ustanowienia złotego. Także Mateusz Morawiecki przypomniał o rocznicy i dodał, że "złotówka" jest "nie tylko symbolem, ale także realnym narzędziem kształtowania naszej suwerenności gospodarczej".

Współczesne banknoty i monety złotówkowe
Współczesne banknoty i monety złotówkowe (Fotolia, Magdziak Marcin)

W chwili wprowadzenia złotówki jako waluty w II RP premierem by jeszcze Ignacy Jan Paderewski. Ustawa z dnia 28 lutego 1919 r. miała 4 artykuły i weszła w życie z chwilą jej ogłoszenia. Kluczowym był pierwszy z nich:

Jednostka monetarna polska ma nazwę "złoty", którego setna część nazywa się "grosz"
-Ustawa z 28 lutgeo 2919 r.

Pełna treść ustawy z 28 lutego 1919 r.:

Choć w ciągu 100 lat od ustanowienia złotego przez Polskę przetoczyła się wojna, a przez 45 lat znajdowaliśmy się w sowieckiej strefie wpływów, to nadal płacimy złotówkami. Ich ustanowienie upamiętnił Narodowy Bank Polski, który wyemitował zestaw monet kolekcjonerskich "100 lat złotego".

Rocznicę na Twitterze skomentował także premier Mateusz Morawiecki. W krótkim wpisie przypomniał, że w chwili ustanawiania złotówki miała ona za zadanie zjednoczyć ziemie polskie po zaborach. "Dziś po 100 latach, jest nie tylko symbolem, ale także realnym narzędziem kształtowania naszej suwerenności gospodarczej" – dodał.

Co ciekawe, choć ustawa wprowadzono w lutym 1919 r., to złotówki w obiegu de facto pojawiły się w 1924 r. – do tego czasu stosowano m.in. blankiety banknotów państw zaborczych, na których specjalnymi pieczęciami przybijano ich wartość w złotych.

Zobacz także: Były szef NBP prognozuje, kiedy "zaczniemy tęsknić do euro":
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Vandal
5 lata temu
Rząd Morawieckiego ograniczył lukę VAT, która od roku 2008 zaczęła rosnąć. Mimo stałego wzrostu gospodarczego relacja wpływów z VAT do PKB w latach 2008-2016 spadała. Uszczelnienie luki VAT spowodowało nagły wzrost relacji wpływów z VAT do PKB w 2017 r. (do 7,9 proc.) oraz w 2018 r. (do 8,3 proc.). Tym samym relacja ta przekroczyła wartość z 2007 r. – luka została uszczelniona.
Rempah
5 lata temu
Ludzie, którzy do tej pory przyglądali się jak ich wysiłek koszą cwaniaki i znajomi królika, teraz coś otrzymają w zamian
Kondziu
5 lata temu
Własna waluta to podstawa suwerenności gospodarczej. Polska mając EUR pewnie skończyła by tak jak Włochy
Przemysław
5 lata temu
Złotówka to też symbol przyszłości i dobrych reform. Pamiętacie PO? dlaczego wtedy nie było krzyków, hm? PO w 2014 roku obiecywało rzeczy warte 140 miliardów przy nieszczelnym vacie, a teraz rzucają się na Pis za obietnice warte 40mld, przecież to niepoważne.
Sandri
5 lata temu
Suwerenność gospodarcza - podoba mi się to. Nie możemy zapominać, że jesteśmy silnym, niepodległym narodem, a nie elementem jakiegoś niemieckiego planu kontroli nad światem