Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

NBP "zarżnie numizmatykę"? 23 tys. zł za 9 monet

10
Podziel się

Narodowy Bank Polski z okazji 100-lecia naszej waluty sprzedaje okolicznościowe monety ze szczerego złota i srebra. Koszt? Odpowiednio 23 i 3,4 tys. zł. Kolekcjonerzy skarżą się, że bank centralny winduje ceny i doprowadza numizmatykę do upadku.

9 monet za odpowiednio 23 i 3,4 tys. zł. Dla kolekcjonerów to za dużo
9 monet za odpowiednio 23 i 3,4 tys. zł. Dla kolekcjonerów to za dużo (NBP, NBP)
bDSdGHfp

O nowej kolekcji monet NBP informuje od jakiegoś czasu. Do sprzedaży trafiają bowiem dwa zestawy o łącznych nominałach 8,88 zł.

Pierwszy z nich wykonany jest ze złota, drugi zaś ze srebra. W obu jest po 9 monet: 5-, 2- i 1-złotowa oraz 50-, 20-, 10-, 5-, 2- i 1-groszowa. Wszystko wraz z certyfikatem i eleganckim pudełeczkiem.

Zobacz także: Zobacz: Przypadkowe znalezisko na plaży
bDSdGHfr

Jak pisze środowa "Rzeczpospolita", największe kontrowersje budzi cena takiego zestawu. Ten ze złota kosztuje aż 23 tys. zł, a srebrny - 3,4 tys. zł. Zbieracze wskazują, że łączna waga kruszcu wyniesie około 2 uncji. A srebro kosztuje obecnie 16 dolarów za uncję. Przebitka jest więc gigantyczna.

- NBP zawsze zarabiał na monetach kolekcjonerskich. Najwyraźniej nagle, z nieznanych powodów, postanowił te zyski zwielokrotnić - mówi dziennikowi pan Andrzej, który monety zbiera od kilkudziesięciu lat. - To ceny galaktyczne. NBP w ten sposób zarżnie numizmatykę.

bDSdGHfx

Wrze również na forach internetowych, gdzie kolekcjonerzy nie szczędzą gorzkich słów bankowi centralnemu. Ironizują również, że cena byłaby uczciwa, gdyby pudełko na monety również było w pełni wykonane ze szczerego złota.

Wygląda więc na to, że może dojść do bojkotu okolicznościowych monet. Zainteresowanych po prostu nie stać na tak drogie hobby. - Często na rynku wtórnym za takie kolekcje można dostać znacznie mniej niż cena emisyjna - mówi "Rz" pan Andrzej.

Kolekcjonerzy podkreślają, że windowanie cen przyspieszyło w ostatnich latach i sprawia, że coraz mniej osób zbiera monety. Ewentualnie przerzucają się na te, emitowane przez inne kraje. Tak po prostu jest taniej.

bDSdGHfy

Na zarzuty o zbyt wysoką cenę NBP "Rzeczpospolitej" nie odpowiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSdGHfS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
zeflik
2 lata temu
Co tu się skarżyć? Niech tego nie kupują! NBP kupił ostatnio 13 ton złota i teraz bije monety by sie nachapać jeszcze więcej. Niech sobie Glapek w 'murki' nimi gra.
Jaion
2 lata temu
Nie stać to wyjście jest chyba bardzo proste ... po co ten lament ?
Gość 123
2 lata temu
Fajne niektóre komentarze. Rzucę jeszcze jeden. Kolekcje powinni rozdawać za darmo ;-)))
bDSdGHfT
Polo
2 lata temu
Ta srebrna kolekcja powinna kosztować 150 zł, a emisja powinna obejmować całe roczne wydobycie KGHM
mateusz
2 lata temu
Oczywiście i zgadzam się z innymi czytelnikami i hobbystami, ceny kruszcu i produkcja pudełka na monetę i również kapsel, jest Kolosalna ... Cena monety wybitej przez NBP jest bardzo zawyżona. To powoduje zmniejszanie liczy Kolekcjonujących monety (kolekcjonerów, hobbystów zbierania monet). Czym dalej tak będzie, to nikt nie będzie zbierał i te monety będą leżeć w banku ...