Notowania

NBP "zarżnie numizmatykę"? 23 tys. zł za 9 monet

Narodowy Bank Polski z okazji 100-lecia naszej waluty sprzedaje okolicznościowe monety ze szczerego złota i srebra. Koszt? Odpowiednio 23 i 3,4 tys. zł. Kolekcjonerzy skarżą się, że bank centralny winduje ceny i doprowadza numizmatykę do upadku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(NBP)
9 monet za odpowiednio 23 i 3,4 tys. zł. Dla kolekcjonerów to za dużo (Fot: NBP)

O nowej kolekcji monet NBP informuje od jakiegoś czasu. Do sprzedaży trafiają bowiem dwa zestawy o łącznych nominałach 8,88 zł.

Pierwszy z nich wykonany jest ze złota, drugi zaś ze srebra. W obu jest po 9 monet: 5-, 2- i 1-złotowa oraz 50-, 20-, 10-, 5-, 2- i 1-groszowa. Wszystko wraz z certyfikatem i eleganckim pudełeczkiem.

Zobacz: Przypadkowe znalezisko na plaży

Jak pisze środowa "Rzeczpospolita", największe kontrowersje budzi cena takiego zestawu. Ten ze złota kosztuje aż 23 tys. zł, a srebrny - 3,4 tys. zł. Zbieracze wskazują, że łączna waga kruszcu wyniesie około 2 uncji. A srebro kosztuje obecnie 16 dolarów za uncję. Przebitka jest więc gigantyczna.

- NBP zawsze zarabiał na monetach kolekcjonerskich. Najwyraźniej nagle, z nieznanych powodów, postanowił te zyski zwielokrotnić - mówi dziennikowi pan Andrzej, który monety zbiera od kilkudziesięciu lat. - To ceny galaktyczne. NBP w ten sposób zarżnie numizmatykę.

Wrze również na forach internetowych, gdzie kolekcjonerzy nie szczędzą gorzkich słów bankowi centralnemu. Ironizują również, że cena byłaby uczciwa, gdyby pudełko na monety również było w pełni wykonane ze szczerego złota.

Wygląda więc na to, że może dojść do bojkotu okolicznościowych monet. Zainteresowanych po prostu nie stać na tak drogie hobby. - Często na rynku wtórnym za takie kolekcje można dostać znacznie mniej niż cena emisyjna - mówi "Rz" pan Andrzej.

Prezes NBP Adam Glapiński długo nie chciał ujawnić zarobków swoich współpracowniczek
Zarobki w NBP. Właśnie pokazano dokumenty

Kolekcjonerzy podkreślają, że windowanie cen przyspieszyło w ostatnich latach i sprawia, że coraz mniej osób zbiera monety. Ewentualnie przerzucają się na te, emitowane przez inne kraje. Tak po prostu jest taniej.

Na zarzuty o zbyt wysoką cenę NBP "Rzeczpospolitej" nie odpowiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: numizmatyka, monety, pieniądze, nbp, kolekcjonerzy, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-02-2019

bsuJeśli chodzi o złoty zestaw to cena samego kruszcu jest warta ok 15 400 PLN (3,07 uncji x 1327 USD * 3,79) więc cena 23k PLN odzwierciedla wartość … Czytaj całość

27-02-2019

jackuKolejna zbrodnia Pisu, oczekuję tytułu Chanel zarżnie rynek mody sprzedają sukienki za tysiące dolarów?, poza tym ekonomia uczy,że im co rzadsze tym … Czytaj całość

27-02-2019

zeflikCo tu się skarżyć? Niech tego nie kupują! NBP kupił ostatnio 13 ton złota i teraz bije monety by sie nachapać jeszcze więcej. Niech sobie Glapek w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)