Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

5
Podziel się:

Lato dobiegło końca i zaczęła się jesień. A to oznacza, że niebawem przejdziemy z czasu letniego na zimowy. Kiedy cofniemy wskazówki zegarki o godzinę?

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu nastąpi w ostatnią niedzielę października (Getty Images, LdF)

Sezonowa zmiana czasu została wprowadzona w 1916 roku przez Niemcy oraz Austro-Węgry, które były w sojuszu. Stopniowo coraz więcej krajów wprowadzało przechodzenie z czasu zimowego na letni, ale część po pewnym czasie z niego rezygnowała. Obecnie zegarki przestawia się w niektórych stanach USA, w niektórych stanach w Kanadzie oraz krajach Europy - w tym w Polsce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dom z wagonu kolejowego. "Koszt remontu nie był wygórowany"

Kiedy zmieniamy czas 2023?

Terminy zmian czasu — zarówno na letni, jak i na zimowy są stałe. Zgodnie z dyrektywą UE 2000/84/EC, czas letni na terenie wspólnoty jest wprowadzony w ostatnią niedzielę marca. Przejście na czas zimowy również wypada w ostatnią niedzielę, ale października. To oznacza, że w 2023 roku zmiana czasu na zimowy będzie miała miejsce w nocy z 28 na 29 października.

Jak przestawiamy zegarki? W przypadku przejścia na czas zimowy z czasu letniego cofamy zegarek o jedną godzinę - z 3.00 na 2.00. Potocznie mówi się, że tego dnia śpimy o godzinę dłużej. Czas zimowy będzie obowiązywał do 31 marca 2024 roku.

Kiedy koniec zmiany czasu?

Od lat pojawiają się pytania o zasadność przestawiania zegarków. W Unii Europejskiej trwa dyskusja na ten temat, ale na ten moment żadne wiążące decyzje w sprawie rezygnacji ze zmiany czasu (i terminu, kiedy miałoby się to stać) nie zapadły.

"W październiku 2021 r. Komisja Europejska wydała komunikat ws. zmian czasu w latach 2022–2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie EU muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia ze zmianami czasu" - czytamy na stronie internetowej Głównego Urzędu Miar.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(5)
Adam
6 miesięcy temu
Szkoda, że tak mało osób wie, że czasem naturalnym jest czas zimowy, nie letni. To czas letni jest czasem sztucznie wprowadzonym. Zupełnie pomija się temat jak fatalne skutki dla zdrowia będzie miało zaaplikowanie czasu letniego zimą. Będziemy wstawać w pełnej nocy o najzimniejszej porze dnia.
Kaszub
7 miesięcy temu
Przecież Unia Europejska miała zająć się sprawą, aby nie zmieniać czasu. Co jeszcze się do pracy nie wzięli? Pani von der Leyen zaspała? Czy ona w ogóle kiedyś się zbudzi?
Prezes
7 miesięcy temu
Znieśmy w końcu tą głupotę, to miało sens ale kilkadziesiąt lat temu w świecie bez internetu, komputerów i aplikacji. Obecnie zmiana czasu przynosi zdecydowanie więcej szkody niż pożytku bo generuje mnóstwo całkowicie zbędnej pracy i to dla pracowników którzy są najdroźsi i wśród których są największe niedobory na rynku ( mam na myśli specjalistów IT ), dokładamy całkowicie zbędnej pracy ludziom których już i tak bardzo brakuje na rynku i których jest kilka razy za mało względem potrzeb już nie wspominając o fakcie że płacimy im za to krocie. Firmy prywatne ponoszą duże koszty zmiany czasu, z kolei państwowe kompletnie sobie z nią nie radzą ( przykład PKP gdzie pociągi stają na godzinę w polu bo zmiana czasu ).Zmiana czasu jest do jak najszybszej likwidacji.
asd
7 miesięcy temu
a ja pytam - po co??
kjhd
7 miesięcy temu
Więc ta zmiana czasu to przez Niemców? I wszystko jasne... :-) [żarcik]