Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Zmiany na płatnych autostradach. Od dziś bramki otwarte

30
Podziel się:

Od środy 1 grudnia otwarte zostały szlabany na państwowych płatnych odcinkach A2 i A4. Kierowcy pojazdów lekkich mogą płacić za przejazd za pomocą aplikacji e-TOLL lub e-biletu autostradowego. Wyłączony został manualny system poboru opłat.

Zmiany na płatnych autostradach. Od dziś bramki otwarte
Zmienią się zasady poboru opłat. (Getty Images, Karol Serewis, SOPA Images, LightRocket)
bFfCTRVh

Zmiana oznacza, że przejazd aut osobowych i motocykli na A2 Konin-Stryków i A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica będzie się odbywał bez konieczności zatrzymywania się przed szlabanami w tzw. trybie free flow.

Kierowcy za przejazd państwowymi autostradami płacą: e-biletem autostradowym, który mogą kupić w nowej aplikacji e-TOLL PL Bilet, w aplikacjach partnerów systemu e-TOLL i w sieci dystrybucji stacjonarnej partnerów lub za pomocą aplikacji e-TOLL PL albo urządzeń pokładowych OBU/ZSL przekazujących dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL.

Zmiany na dwóch odcinkach

Zmiany dotyczą wyłącznie dwóch odcinków autostrad zarządzanych przez GDDKiA: A2 Konin-Stryków i A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica. Na pozostałych odcinkach autostrad koncesyjnych, czyli A1, A2 i A4 nie są wprowadzane żadne zmiany co do sposobu płatności za przejazd.

bFfCTRVj
Zobacz także: Zmiana na autostradach. Znikają bramki

Według administracji skarbowej dzięki zmianie systemu poboru opłat i likwidacji szlabanów w miejscach, gdzie dotychczas pobierano opłaty manualnie, nie będą tworzyć się zatory, które powstawały głównie w okresie wakacyjnym i w weekendy.

bFfCTRVp

E-bilet autostradowy można nabyć z 60-dniowym wyprzedzeniem. Okres jego ważności to 48h od zadeklarowanej daty i godziny rozpoczęcia podróży. W przypadku zmiany planów bilet będzie można zwrócić przed zadeklarowaną godziną rozpoczęcia podróży.

Dostępne są dwie formy e-biletu autostradowego: elektroniczna oraz papierowa. W przypadku obu form wymagane jest podanie minimalnego zakresu danych do naliczenia opłaty za przejazd autostradą (nr rejestracyjny pojazdu, data i godzina rozpoczęcia przejazdu autostradą oraz szczegóły planowanej do pokonania trasy).

Zakup e-biletu autostradowego możliwy jest w nowej rządowej aplikacji e-TOLL PL Bilet oraz w aplikacjach udostępnionych przez przedsiębiorców, z którymi KAS zawarł umowy partnerskie, lub w punktach stacjonarnych na wybranych stacjach PKN Orlen i Lotos.

Z kolei opłata za przejazd w aplikacji e-TOLL PL naliczana jest na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu, które są transmitowane do systemu e-TOLL. W przypadku awarii urządzenia przekazującego, dane będzie można zadeklarować w internetowym koncie klienta. W sytuacjach wyjątkowych, np. gdy pojazd uczestniczy w akcji ratowniczej, opłatę można wnieść trzy dni po zakończeniu przejazdu.

bFfCTRVq

Za jazdę bez biletu nawet 500 zł kary

W związku ze zmianą systemu poboru opłat, od 1 grudnia br. na Placach Poboru Opłat (PPO) na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica obowiązuje nowa organizacja ruchu. Na PPO Stryków i PPO Żdżary kierowcy mają korzystać z trzech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych. Na PPO Żernica i PPO Karwiany kierowcy korzystają z czterech skrajnych, prawych pasów wjazdowych i wyjazdowych.

Jak podaje resort finansów, do sprawdzania prawidłowości wnoszenia opłat służą urządzenia kontrolne zainstalowane w miejscach wjazdu i wyjazdu z autostrad oraz w pojazdach wykorzystywanych do kontroli poboru opłat drogowych.

bFfCTRVr

Za jazdę po państwowych odcinkach A2 i A4 bez wniesienia opłaty za przejazd nakładana jest opłata dodatkowa w wysokości 500 zł z terminem płatności 14 dni. Jeżeli opłata dodatkowa zostanie wniesiona w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania, jej wysokość jest obniżona do 400 zł. Opłata dodatkowa nie będzie pobierana, jeśli w ciągu trzech dni od zakończenia przejazdu opłata zostanie wniesiona poprzez zakup e-biletu autostradowego.

Mandatem karnym zagrożone jest również działanie kierowcy mające na celu uniemożliwienie właściwego odczytu tablic rejestracyjnych pojazdu (zakrywanie, ozdabianie, dodawanie dodatkowych znaków itp.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfCTRVK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
toya
4 tyg. temu
Po co pisać o ukaraniu 500 zł, skoro jest prosta możliwość uniknięcia kary. "Opłata dodatkowa nie będzie pobierana, jeśli w ciągu trzech dni od zakończenia przejazdu opłata zostanie wniesiona poprzez zakup e-biletu autostradowego." A nie prościej byłoby napisać, że można wykupić e-bilet zarówno przed, jak i po podróży? I dopiero jego niewykupienie będzie karane odpowiednio 400 lub 500 zł.
dariush
2 miesiące temu
Były viatole, kosztowały 70 zł, wystarczyło pobrać i doładować sobie na stacji paliw, ale nie, Polak wolał stać w kolejkach godzinami, bo sie uparł, że nie i koniec. Codziennie jeżdżę do pracy autostrada A4 i wiem co piszę. Przez całe wakacje całe 2 miesiace to był horror. Kolejki kilku lub kilkunastokilometrowe do bramek, bo Polaka nie interesuje viatol, woli stać w kolejkach !!! Teraz wreszcie porządek, płaskoziemcy - jaskiniowcy będą jeżdzić bocznymi drogami, lub kupią sobie smartfona i wgraja aplikację.
ADHD
2 miesiące temu
To jest kpina, dziś muszę jechać, a bilet mam kupić 60 dniowym wyprzedzeniem? Gnoje, co za dziady bezduszne, nie mam smartfona, nie mam możliwości ścianąć aplikacji, chory kraj. Ostatnie dni rządów PiS, pójdę zagłosować na obojętnie co, żeby tylko dziadów odsunąć od władzy.
bFfCTRVL
IQ-50
2 miesiące temu
Na stacji Orlen w Uniejowie nie ma biletów na autostradę A-2,która jest jakieś 10,-km od stacji.Czy to nie przypadkiem Sasin nie odpowiada za ten bałagan.A może tu chodzi o wyciąganie na chama pieniędzy ???
kucier
2 miesiące temu
Nie pobiorę żadnej aplikacji, nawet kosztem , że pojadę inną drogą.
...
Następna strona