Zmiany w ustawie dla wojsk sojuszniczych na terenie Polski. "Zwolnieni z szeregu utrudnień"

Posłowie zajmą się sprawozdaniem komisji o rządowym projekcie noweli ustawy o dozorze technicznym. Ta ustawa ma zliberalizować przepisy wojsk sojuszniczych, które stacjonują w naszym kraju. Zyskają też pracownicy cywilni. Zmiana ma związek z rosyjską inwazją na Ukrainę.

ARLAMOW, PODKARPACKIE, POLAND - 2022/02/24: A US military Humvee is leaving the military base at the Arlamow airport.
American soldiers arrived in Poland after Pentagon announced additional forces needed. They moved from the United States to Europe, to strengthen NATO's eastern flank. US soldiers created a military base at a small airport in Arlamow, close to the Ukrainian border at southern Poland where they are exercising after Russia invaded Ukraine. (Photo by Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)Ustawa o dozorze technicznym ma wspomóc sojusznicze wojska. Na zdjęciu amerykańscy żołnierze w Arłamowie (Photo by Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Źródło zdjęć: © GETTY | SOPA Images

- Ta ustawa nie cieszy się dużym zainteresowaniem medialnym, a jest istotna. Mowa o zmianie ustawy o dozorze technicznym, która dotyczy Ministerstwa Obrony Narodowej i instytucji, które im podlegają - powiedział podczas wtorkowego briefingu prasowego rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek.

Dodał, że Ustawa "wprowadza liberalizację przepisów, dzięki którym nasi sojusznicy pracujący w naszym kraju, ich wojska, a także pracownicy cywilni, będą zwolnieni z szeregu procedur i utrudnień w zakresie korzystania z urządzeń, które takiego dozoru technicznego wymagają".

Mowa m.in. o wydaniu zgody przez szefa wojskowego dozoru technicznego. Zdaniem Bochenka taka zgoda w wielu przypadkach nie będzie potrzebna.

Dzięki temu praca wojsk sojuszniczych będzie uproszczona. To ma bez wątpienia związek z tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą - ocenił poseł.

Dozór techniczny do zmiany

Ustawa zakłada, że wojsko będzie mogło szybciej pozyskiwać i wprowadzać do użytku urządzenia podlegające dozorowi technicznemu, które zostały wyprodukowane w innym państwie.

Przebywający na terytorium Polski żołnierze wojsk sojuszniczych i personel cywilny im towarzyszący, nie będą potrzebowali – wydawanych przez polskie jednostki dozoru technicznego – zaświadczeń, które kwalifikują do obsługi i konserwacji urządzeń. Będzie to dotyczyć sytuacji, gdy obsługiwane i konserwowane są urządzenia techniczne, które należą do sojuszniczych wojsk.

Wybrane dla Ciebie