Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

ZUS cofa lewe zwolnienia i odbiera zasiłki. Tylko na Podkarpaciu na kwotę 900 tys. zł

35
Podziel się:

ZUS kontroluje pracowników na chorobowym i robi to bardzo wnikliwie. Efekt? Tylko na Podkarpaciu cofnął zasiłki na kwotę 900 tys. zł.

ZUS bierze się za udających chorobę i cofa zasiłki
ZUS bierze się za udających chorobę i cofa zasiłki (East News, WOJTEK STEIN/REPORTER)

Nie ma zmiłuj, ZUS coraz skrupulatniej walczy z fikcyjnymi zwolnieniami lekarskimi. Choćby na Podkarpaciu i tylko w pierwszym półroczu tego roku Zakład zakwestionował wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 900 tys. zł - o czym poinformował PAP regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Dyląg.

Jak mówi Dyląg, od stycznia do czerwca tego roku ZUS skontrolował na Podkarpaciu 4839 osób będących na zwolnieniach lekarskich. - W konsekwencji wobec 433 osób cofnięto zasiłki chorobowe na łączną kwotę 602,5 tys. zł. Ponadto przeprowadzone zostały kontrole orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Na ich skutek 721 osób zostało uznanych za zdolnych do pracy i wobec nich cofnięto zasiłki chorobowe na łączną kwotę 286 tys. zł - powiedział regionalny rzecznik ZUS-u.

Lekarze orzecznicy ZUS (nie tylko na Podkarpaciu) coraz pilniej przestrzegają przepisów i sprawdzają, czy chory rzeczywiście jest chory, a także czy aby na pewno nie dorabia sobie gdzieś na boku w trakcie L4. W pierwszym przypadku, jeśli lekarz orzeknie, że chory jest już zdrowy, to okres zwolnienia się skraca i pracownik wraca do pracy. W drugim przypadku zasiłek chorobowy może zostać cofnięty, bo - jak przypomina rzecznik - nie przysługuje za cały okres objęty zwolnieniem lekarskim, w czasie którego "zostało stwierdzone wykonywanie przez pracownika pracy zarobkowej lub wykorzystywanie tego zwolnienia niezgodnie z jego celem".

Już na początku tygodnia informowaliśmy za "Rzeczpospolitą", że w ostatnim kwartale 2018 r. ZUS wydał 9,2 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę 9 mln zł zasiłków. Co więcej, już w pierwszym kwartale tego roku Zakład wydał 10 tys. takich decyzji dotyczących zasiłków na kwotę 9,2 mln zł.

Zobacz także: Obejrzyj: Ekspert ostrzega przed pomysłem rządu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
prawda
5 lata temu
Prawda jest taka, że tak zwany orzecznik ZUS nie ponosi żadnej odpowiedzialności za swoje blędy. Nawet jak sąd udowodni że klamał i że wysłal chorego do pracy to jest bezkarny. To wiele wyjania.
Paula
5 lata temu
Ciekawe czy ZUS sprawdza zasiłki chorobowe prezesów spółek, którzy na 1 dzień przed zwolnieniem z pracy nagle zaczynają przewlekle chorować
łtco
5 lata temu
szkoda że nie byli tacy hop siup do przpodu, kiedy były strajki i pewne grupy zawodowe siedziały sobie na L4
Suz
5 lata temu
To niech szybko zrobia 100% kontrole paniom co biorą zwolnienia na ciąże i moga chodzić po mieście. Tu następuje drenaż ZUSu
Bb
5 lata temu
Jestem ciekawa ile ciaźówką cofnęli chorobowe bo przecież teraz ciąża to choroba kiedyś nasze matki babki pracowały do 9 miesiąca a teraz oznajmia ze jest w ciąży i na drugi dzień przynosi chorobowe za to powinni się wziasc koniec z choroba ciążowa
...
Następna strona