Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

ZUS informuje o niedopłatach i nadpłatach. To czas rozliczeń

65
Podziel się:

W 2021 roku przedsiębiorcy na rachunki składkowe (NRS) do ZUS przekazali w sumie 328,7 mld zł. Teraz urzędnicy z tych wpłat się rozliczają, a płatnicy dostają na ten temat szczegółowe informacje. Sprawdziliśmy, co trzeba zrobić przy ewentualnej niedopłacie lub nadpłacie na koncie.

ZUS informuje o niedopłatach i nadpłatach. To czas rozliczeń
ZUS na początku stycznia informuje płatników składek o rozliczeniach (money.pl, Rafał Parczewski)

Początek roku to czas rozliczeń. Takich dokonuje też Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), który od kilku dni informuje płatników składek o stanie ich rozliczeń za 2021 rok. Otrzymują oni informacje o saldzie ich kont oraz o rozliczeniu wpłat dokonanych w ostatnich 12 miesiącach.

Jak wskazuje ZUS, informacje te są udostępniane na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Dostanie je ponad 2,8 mln płatników składek (przedsiębiorców).

Każdy z nich dowie się, czy na koncie w ZUS ma nadpłatę, niedopłatę, czy też zerowe saldo. Urzędnicy podadzą m.in. kwoty wpłat przekazanych w 2021 roku oraz przekażą informacje o tym, jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami.

Zobacz także: Money. To się liczy

Płatnicy, którzy spłacają zadłużenie w układzie ratalnym, otrzymają informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty.

W 2021 roku przedsiębiorcy na rachunki składkowe (NRS) przekazali w sumie 328,7 mld zł. Kwota ta pochodziła z 34 mln wpłat. W tym czasie ZUS odnotował 509 wpłat na błędne rachunki.

Niedopłata na koncie w ZUS

Niedopłatę na koncie płatnika składek ZUS może rozłożyć na raty - informują urzędnicy. Jeżeli płatnik nie jest w stanie jednorazowo jej spłacić, powinien złożyć wniosek o ulgę.

W urzędach pomocą służą doradcy ds. ulg i umorzeń, którzy przedstawiają najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia. "Doradca pomoże wypełnić wniosek i skompletować niezbędne dokumenty. Z doradcą można skontaktować się telefonicznie lub umówić się na e-wizytę" - informuje ZUS.

Niewielkie zaległości można spłacić przez zwiększenie bieżącej wpłaty. Trzeba tylko sprawdzić, czy należy doliczyć odsetki za zwłokę.

Nadpłata na koncie w ZUS

Co z ewentualną kwotą, która została wpłacona na konto w ZUS ponad to, co było do zapłaty? Urzędnicy wskazują, że o nadpłatę można pomniejszyć kwotę składek wpłacanych w najbliższym terminie. Można też wystąpić z wnioskiem o jej zwrot.

W przypadku zwrotu pieniędzy ZUS nadpłatę przekazuje wyłącznie na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika.

Co ważne, jeśli płatnik skorygował deklaracje rozliczeniowe albo opłacił składki po 31 grudnia 2021, to nie są one jeszcze uwzględnione w przekazywanych informacjach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(65)
Polka
2 lata temu
Olej Kujawski rok temu 5 zł. dzisiaj 10,99 zł. Inflacja 9%.....jasne :( 120%
wjm
2 lata temu
Złodziei morawiecki okradł emerytów, nauczycieli i wiele innych grup. Wysokie ceny i inflacja to osiągnięcia pisu, który chce zniszczyć nasz kraj!!!
Celowa depopu...
2 lata temu
Szczepionki uratują zus... niewielu dociągnie do 60ki
Prawda
2 lata temu
A ZUS nie pokazuje swoich dochodów po zmarłych.ZUSowi jeszcze mało. Po smierci jednego z małżonków zabiera jedną emeryturę i 15% drugiej dając tzw. rentę rodzinna.. Jak się nie upomnisz to milcząco przywłaszca sobie jedną emerytur./
Zapłacą podat...
2 lata temu
Tony papieru, znowu zatrudnia stażystów, którym trzeba będzie płacić, nie mówiąc już o kosalbych kwotach płaconych poczcie za wysyłkę makulatury... a i tak zrobią po swojemu żeby wyjść na duży plus... podobnie jak rozliczenia wody i centralnego w złodziejskich, pełnych oszustów spółdzielniach mieszkaniowych
...
Następna strona