Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. wz
|

Zwolnienia grupowe w Carrefour. Związkowcy się boją, że to dopiero początek

9
Podziel się:

Według oficjalnych zapowiedzi sieci Carrefour w wyniku zwolnień grupowych pracę straci 400 osób. Zdaniem związkowców skala zwolnień może być większa.

Zwolnienia grupowe w Carrefour. Związkowcy się boją, że to dopiero początek
Sieć Carrefour szykuje się do zwolnień grupowych. (money.pl, Rafał Parczewski)

Sieć hipermarketów Carrefour poinformowała niedawno o "spłaszczeniu struktur i zmniejszeniu hierarchiczności" w firmie, czyli po prostu o zwolnieniach grupowych.

Zwolnienia grupowe mają objąć przede wszystkim kadrę menedżerską średniego szczebla w hipermarketach. Wypowiedzenie otrzyma około 3 proc. pracowników na tego typu stanowiskach.

"Carrefour chcąc przyspieszyć proces decyzyjny w interakcji z klientami, spłaszczy swoje struktury i zmniejszy hierarchiczność organizacji" - tak tłumaczyła to francuska sieć handlowa w zeszłym tygodniu w komunikacie.

Zobacz także: Zakaz handlu do zmiany? "Dwie niedziele handlowe to zdrowy kompromis"

Jednak zdaniem związkowców restrukturyzacja może dotknąć znacznie większą grupę pracowników. Obawy są na tyle duże, że związkowcy wydali komunikat.

- Te 400 osób pojawia się tylko w przekazie medialnym spółki. W oficjalnym piśmie przekazanym związkom zawodowym ta liczba nie pada. Jest tam natomiast informacja, że restrukturyzacja dotknie wszystkich zatrudnionych. Pracodawca zamierza zwolnić część pracowników, a reszcie zmienić stanowiska pracy i wynagrodzenia. Oczywiście należy się spodziewać, że będą to zmiany na gorsze. Jeśli ktoś nie zgodzi się na obniżkę, dostanie wypowiedzenie – mówi Paweł Skowron, przewodniczący „Solidarności” w Carrefour Polska, cytowany w komunikacie.

Zdaniem związkowców przyczyną proponowanych zmian jest przede wszystkim oszczędność. Pracownicy boją się, że w ramach restrukturyzacji wprowadzona zostanie wielozadaniowość.

- Pracownik nie będzie już odpowiedzialny za swój dział czy obsługę kasy, ale będzie robił wszystko, a do tego ludzi na zmianie będzie jeszcze mniej niż obecnie – wskazuje przewodniczący związku.

Negocjacje między przedstawicielami sieci a związkami mają się rozpocząć 28 sierpnia. Zwolnienia grupowe zaplanowano na połowę września.

O komentarz do obaw związkowców poprosiliśmy biuro prasowe sieci Carrefour. Na odpowiedź czekamy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
......
3 lata temu
Pracuję w Carrefour. Powiem tak.Gorzej być nie może. Pensje są bardzo niskie,wymagania wysokie.Braki personalne na działach.Pracownicy nerwowi,pracują ponad siły.
Ten okręt ton...
3 lata temu
TEN OKRĘT TONIE
Adamos
3 lata temu
Chodzi o to żeby zwolnić jak największą ilość pracowników najmniejszym kosztem.
Cieć
3 lata temu
Kiedyś był najtańszy w okolicy dziś jest najdrozszy widać to po małej ilości ludzi o każdej porze
DOBRE
3 lata temu
chcieliście wolne niedziela to będziecie mieli wolne cały tydzień