Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Piotr Bera
|
aktualizacja

Zwolnienia grupowe w Kielcach. 100 osób traci pracę w MOPR

349
Podziel się:

Zwolnienia grupowe w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach, gdzie z pracą pożegna się nawet 100 osób. To wynik audytu, który wykazał, że "duża część środków" przeznaczonych na opiekę społeczną w mieście trafia na administrację systemu.

Zwolnienia grupowe w Kielcach. 100 osób traci pracę w MOPR
Zwolnienia w kieleckim Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Prezydentka Kielc Agata Wojda poinformowała w poniedziałek, że audyt w MOPR potwierdził, że niektóre działania Urzędu Miasta i MOPR się pokrywały, a analiza finansowa wykazała, że "duża część środków" trafiała na administrację systemu.

Z zaprezentowanych danych wynika, że Kielce przeznaczają na politykę społeczną więcej niż inne miasta wojewódzkie, np. Lublin, Opole czy Rzeszów, gdzie nakłady wynoszą 6-8 proc., podczas gdy w Kielcach sięgają 12-14 proc.

Naszym priorytetem jest, żeby nie ograniczać środków na usługi świadczone mieszkańcom. Szczególną uwagę poświęcamy pracownikom MOPR działającym w terenie, w środowisku, w którym ta pomoc jest najbardziej potrzebna – powiedziała Wojda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zaczynał od śpiworów i Malucha. Dziś 4F jest globalną marką sportową. Igor Klaja w Biznes Klasie

Zwolnienia grupowe w Kielcach

Miasto planuje przeprowadzić reorganizację MOPR, w tym zwolnienia grupowe obejmujące ok. 100 osób. - Podjęliśmy trudną decyzję o zmianie struktury organizacyjnej i kadrowej. Dzisiaj do związków zawodowych działających w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie wysłane zostało zaproszenie do konsultacji. Cały proces odbędzie się z poszanowaniem praw pracowniczych. Wszystkie zasady i warunki będą przedmiotem rozmów ze związkami zawodowymi – zapewnił zastępca prezydentki Kielc, Bartłomiej Zapała.

Obecnie w MOPR zatrudnionych jest 702 pracowników: 78 na stanowiskach kierowniczych, 203 urzędniczych i 421 pomocniczych. W pierwszej kolejności zwolnienia obejmą osoby z uprawnieniami emerytalnymi. Liczba stanowisk kierowniczych zmniejszy się o połowę. Kilkunastu pracowników MOPR zostanie przeniesionych do innych wydziałów i jednostek miejskich.

Zmiany dotkną również Urząd Miasta, gdzie powołany zostanie nowy wydział polityki społecznej i profilaktyki zdrowotnej z czterema referatami: profilaktyki zdrowia i uzależnień, opieki nad dziećmi, polityki senioralnej oraz polityki społecznej i wspierania rodziny.

Reorganizacja systemu opieki społecznej ma doprowadzić do centralizacji wybranych działań, takich jak obsługa kadrowa, księgowa, wspólne zakupy oraz zarządzanie domami pomocy społecznej i domami środowiskowymi. Ma to przynieść oszczędności, które w wybranych obszarach mają sięgnąć od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Z kolei redukcja zatrudnienia w MOPR powinna dać "kilka milionów złotych" oszczędności. Dokładny bilans finansowy ma być znany w przyszłym roku.

Urzędnicy zapewniają, że zmiany mają poprawić efektywność systemu opieki społecznej, a jakość usług dla podopiecznych MOPR się nie pogorszy.

Reorganizacja pomocy społecznej jest elementem planu stabilizacji finansów miasta zapowiedzianego w sierpniu ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(349)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
THE TRUE
miesiąc temu
Tak jakby w innych miastach było inaczej. Jest tyle urzędów i tyle urzędników zajmujących się pomocą dla ludzi, że na po opłaceniu ich pensji, brakuje na rzeczywistą pomoc dla potrzebujących.
Prezydent2030
miesiąc temu
To MOPS czy MOPR ? Tak czy owak zwolnić nawet połowę.
Rozbawiony
miesiąc temu
Jak wywalają na bruk, to znaczy że.....będą zatrudniać.....krewnych królika i pociotki.....reorganizatorów...
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
obdarciuch
miesiąc temu
To nie tylko w Kielcach bo wszędzie i narzekają że mało zarabiają ale żadna nie chce iść na kasę do Lidla.
Tom
miesiąc temu
Czy to początek w końcu redukcji tej całej machiny biurokracyjnej . Mamy 2025 r chyba starczy tych pieczątek na papierach!
żeby dać
miesiąc temu
podwyżkę to musi być awans i stad tylu "kierowników"
NAJNOWSZE KOMENTARZE (349)
Standardowy p...
3 dni temu
Jako standardowy podatnik i osoba prowadząca uczciwie własną działalność uważam, że ogólna liczba urzędników w całym kraju powinna zostać znacząco zredukowana. Nie tylko w MOPR ale również w wielu innych instytucjach państwowych. Utrzymanie urzędników jak i samych instytucji idzie z pieniędzy (podatków) nas wszystkich i kosztuje sporo kasy, a ich praca i rezultaty niejednokrotnie są niewielkie i nie mają jakiegoś znaczącego wpływu na zmianę ku lepszemu. Wymyślanie i obsadzanie stanowisk, do tego niejednokrotnie rodziną czy znajomymi, które sprowadzają się do biurokratycznego chaosu, który nie przyczynia się do poprawy czy usprawnienia załatwiania ludzkich spraw, a wręcz wymyślania i utrudniania, chowania się za setką paragrafów i papierów. Rozdawnictwo typu 800 plus, wyprawka szkolna, żłobek 1 500, 14 emerytura, wiele socjali w tym np. renta alkoholowa, sztuczne L4, pomoc imigrantom, koszty pracy powinny zostać zdecydowanie ukrócone, jeżeli nie w ogóle zlikwidowane, ponieważ Polska to nie kraina obrastająca złotem, a Polacy to nie wiecznie doje krowy!
olbas
2 tyg. temu
Pracuję przez Covebo i jest dobrze kasa regularnie robota ok
Lech
4 tyg. temu
Generalnie pomoc skupia się na tym kto ma nie dostać pomocy i dlaczego i kto ma pomagać zamiast tych ośrodków czyli ściganie członków rodzin od bliskich do bardzo dalekich jest to bardzo pracochłonne i drogie zajęcie
rewolta
miesiąc temu
Dlaczego tylko tyle? Urzędasów trzeba zwolnić tysiące. Nie wspomnę o wywaleniu cepów z nierządu.
PiSwracajcie
miesiąc temu
No i kropla w morzu ciepłych posadek poszła się jedbac.
...
Następna strona