Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Prowokacja dziennikarska ujawniła patologię. Sprawę zgłosili do ZUS

166
Podziel się:

ZUS sprawdza lekarzy, którzy za dodatkową opłatą wystawiają przez internet zwolnienie lekarskie. Receptę na wybrany lek można otrzymać za 65 zł, a L4 za 99 zł - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Female Doctor Working at Desk
Back view portrait of blonde female doctor sitting at desk in office working with computer, typing and looking at blank white screen, copy space
health, care, healthcare, medicine, medical, check, up, checkup, exam, examination, clinic, hospital, doctor, office, work, occupation, computer, pc, using, blank, screen, white, medic, typing, research, internet, online, professional, desk, woman, female, intern
ZUS sprawdzi lekarzy, którzy wystawiają zwolnienia od pracy na zlecenie (Adobe Stock)

Dziennik przeprowadził dziennikarską prowokację i bez trudu odnalazł w internecie lekarza, który bez przeprowadzenia badania wystawił receptę lub wypisał zwolnienie z pracy. Wystarczyło podać imię i nazwisko, numer telefonu, adres i wszelkie dane dotyczące alergii lub chorób przewlekłych.

Lekarz, który wystawił receptę, nie ma sobie nic do zarzucenia. Podobnie prezes firmy, która prowadzi stronę. – Ja zajmuję się organizacją pracy, lekarz odpowiada za to, pod czym się podpisuje – ucina przedsiębiorca, cytowany przez "DGP".

"My skorzystaliśmy z jednego z portali. I jeszcze tego samego dnia otrzymaliśmy to, za co zapłaciliśmy. Bez jakiegokolwiek kontaktu z lekarzami, którzy podpisali się pod naszymi zamówieniami" - to kolejna historia opisywana przez "DGP".

"Nadużycie przepisów"

Według Naczelnej Izby Lekarskiej wystawienie recept czy zwolnień bez badania to nadużycie przepisów, ale "miało swoje uzasadnienie w pandemii". – Dziś to szara strefa – twierdzi Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. W jego opinii telemedycyna to nie wszystko, pacjenta trzeba zbadać. A jeśli nie ma takiej możliwości to bardzo starannie zebrać wywiad medyczny.

"DGP" zgłosiło sprawę do ZUS. Jeśli w podobnych postępowaniach nieprawidłowości zostaną potwierdzone, to dany lekarz może stracić upoważnienie do wystawiania zaświadczeń "na okres nieprzekraczający trzech albo 12 miesięcy".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(166)
WYRÓŻNIONE
David
2 lata temu
Brawo Panowie, właśnie rozbiliscie największą szajkę gangsterską w Polsce! I oczywiście świetnie że sprawa zgłoszona do ZUS bo teraz będę musiał płacić 150zl lekarzowi za leki które biorę na stałe, zamiast 69zł... Dziękuję serdecznie, Polskie dziennikarstwo w czystej postaci. Większość osób które korzysta z takich serwisów to osoby które biorą leki na stałe, a wizyty u lekarzy specjalistów albo są za parę miesięcy albo prywatnie zaczynają się od 150zl w górę. Zajmijcie się proszę czymś bardziej pożytecznym, na przykład przestańcie brać pieniądze od Państwa za artykuły sponsorowane!!!
ZagadQa
2 lata temu
"Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej. W jego opinii telemedycyna to nie wszystko, pacjenta trzeba zbadać". Gdzie był Pan Łukasz Jankowski przez całą pandemię jak lekarze leczyli przez telefon?
Klon
2 lata temu
Przecież te dzielne zuchy co porwały nastolatki i wieźli je radiowozem do lasu są teraz na L4. Myślicie że skąd je mają, tak nagle się rozchorowali?
...
Następna strona