Zwycięzca wyborów prezydenckich w Rumunii: przyjadę wesprzeć Trzaskowskiego
Burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan, który odniósł zwycięstwo w wyborach prezydenckich w Rumunii 18 maja, zapowiedział wizytę w Polsce w celu udzielenia wsparcia Rafałowi Trzaskowskiemu podczas jego kampanii prezydenckiej. Informację o planowanej wizycie przekazał sam Dan w sobotnim komunikacie, który został przytoczony przez rumuński portal Digi24.
Nowo wybrany prezydent Rumunii potwierdził otrzymanie zaproszenia od polskich partnerów politycznych. "Przyjadę na zaproszenie moich polskich kolegów. Udam się na wydarzenie wyborcze, by wesprzeć prezydenta Warszawy, demokratycznego kandydata" - wyjaśnił Dan w swojej wypowiedzi. Wizyta ma na celu zademonstrowanie międzynarodowego poparcia dla kandydatury Rafała Trzaskowskiego w zbliżającej się drugiej turze wyborów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odcinek 6 - Analizuj, nie zgaduj - wykorzystanie danych w strategii marketingowej.
Wyrównana walka w sondażach przedwyborczych
Najnowsze badanie opinii publicznej przeprowadzone przez Ipsos dla programu "19:30" i TVP Info wskazuje na niezwykle wyrównany wyścig prezydencki w Polsce. Obaj kandydaci - Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej oraz Karol Nawrocki wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość - mogą liczyć na identyczne poparcie wynoszące po 47 proc. Pozostałe 6 proc. respondentów nie potrafiło jednoznacznie wskazać, którego z kandydatów poprze w nadchodzących wyborach.
Ankieta zawierała również pytanie o to, który z kandydatów lepiej zadbałby o bezpieczeństwo Polski. W tej kwestii przewagę uzyskał Trzaskowski, na którego wskazało 46 proc. ankietowanych, podczas gdy Karola Nawrockiego wybrało 38 proc. badanych. Pozostałe 16 proc. uczestników sondażu nie miało zdania w tej sprawie.
Interesujące różnice widać w rozkładzie odpowiedzi według płci respondentów. Trzaskowskiego jako gwaranta bezpieczeństwa kraju wskazuje więcej kobiet niż mężczyzn (52 proc. wobec 42 proc.). W przypadku Nawrockiego proporcja jest odwrotna - więcej mężczyzn niż kobiet uważa go za lepszego kandydata w kontekście bezpieczeństwa (43 proc. wobec 33 proc.).
Deklarowana frekwencja wyborcza
Badanie przyniosło również informacje na temat przewidywanej frekwencji w drugiej turze wyborów prezydenckich. Aż 53 proc. ankietowanych zadeklarowało, że "zdecydowanie" weźmie udział w głosowaniu, a kolejne 13 proc. wskazało odpowiedź "raczej tak". Łącznie daje to 66 proc. respondentów deklarujących chęć udziału w wyborach, co może świadczyć o wysokim zainteresowaniu społeczeństwa rozstrzygnięciem prezydenckiego wyścigu.
Z drugiej strony, 12 proc. badanych odpowiedziało "raczej nie", a 14 proc. "zdecydowanie nie" na pytanie o zamiar uczestnictwa w drugiej turze. Niezdecydowanych w kwestii udziału w głosowaniu pozostaje 8 proc. ankietowanych. Sondaż został przeprowadzony przez instytut Ipsos w dniach 20-22 maja na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków, z wykorzystaniem metod CATI i CAWI.
Druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki, odbędzie się w niedzielę 1 czerwca. Międzynarodowe wsparcie, takie jak zapowiedziana wizyta prezydenta-elekta Rumunii, może mieć wpływ na ostateczne rozstrzygnięcie w tym niezwykle wyrównanym wyścigu wyborczym.