Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dane NFP już raczej niewiele zmienią

0
Podziel się:

Wczorajsza konferencja po posiedzeniu EBC nie była przełomowa, a Mario Draghi tak jak i na poprzednich powtarzał, że polityka monetarna pozostanie...

Dane NFP już raczej niewiele zmienią

Wczorajsza konferencja po posiedzeniu EBC nie była przełomowa, a Mario Draghi tak jak i na poprzednich powtarzał, że polityka monetarna pozostanie jeszcze przez dłuższy czas akomodacyjna, a do momentu zakończenia programu luzowania ilościowego, którego wygaszanie najwcześniej rozpocząć się może na początku 2018 roku, europejscy bankierzy centralni nie myślą nawet o podwyżkach stóp procentowych. W komunikacie w dalszym ciągu widnienie zapis, że stopy procentowe pozostaną na obecnym lub niższym poziomie przez dłuższy okres czasu, co sugeruje, że w przypadku pogorszenia koniunktury gospodarczej oraz perspektyw inflacji, dalsza stymulacja pieniężna nie jest wykluczona. Póki co, EBC widzi poprawę w gospodarce, co znalazło swoje odzwierciedlenie w wyższej ścieżce PKB oraz inflacji zaprezentowanej w najnowszej projekcji i przełożyło się na nieznaczny wzrost notowań wspólnej waluty. Para EURUSD pozostaje jednak w konsolidacji pomiędzy 1.05, a 1.06.
Choć dzisiejsze dane z amerykańskiego rynku pracy za luty będą niezwykle istotne dla oceny obecnego stanu koniunktury gospodarczej w USA, to jednak już niewiele mogą zmienić jeśli chodzi o przyszłotygodniową decyzję Rezerwy Federalnej, po której rynek zgodnie spodziewa się podwyżki stóp. O ile Janet Yellen podczas swojego ubiegłotygodniowego wystąpienia, na którym praktycznie zapowiedziała zbliżającą się podwyżkę stóp procentowych, uzależniła ją jeszcze od najbliższych danych z rynku pracy, to jednak tylko odczyt poniżej 100 tys. mógłby coś zmienić w obecnej konfiguracji rynkowej. Opublikowany w środę raport ADP wskazał na wzrost zatrudnienia o 298 tys., a i inne wskaźniki - w tym liczba cotygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych - sugeruje kontynuację poprawy koniunktury amerykańskiej gospodarki. Konsensus rynkowy wobec dzisiejszego odczytu spodziewa się ok. 200 tys. nowych miejsc pracy wobec 227 tys. w styczniu. Jeśli dane wskazałyby na przyspieszenie tempa kreacji nowych miejsc pracy oraz dynamiki
płac, rynek w większym stopniu może zacząć dyskontować szybsze tempo podwyżek. Obecnie spodziewa się trzykrotnego zacieśnienia polityki monetarnej w perspektywie do końca roku i w ok. 20% wycenia już czwartą podwyżkę. Jeśli dzisiejsze dane potwierdziły wskazania raportu ADP, wrosłyby szanse jednej podwyżki na kwartał, co oddziaływałoby w kierunku umocnienia amerykańskiej waluty. Odczyt zbliżony do oczekiwań rynkowych, wpisujący się w scenariusz marcowej podwyżki stóp procentowych, nie powinien już zmienić wiele w przypadku notowań EURUSD. Bardziej wrażliwa na dysparytet stóp procentowych pozostaje para USDJPY, która wzrosła do najwyższego poziomu od 2 miesięcy i notowana jest powyżej poziomu 115 jenów za każdego dolara.
Na rynku surowcowym notowania ropy naftowej pozostają w defensywie i handlowane są poniżej 50 USD za baryłkę WTI, co jest najniższym poziomem od czasu gdy kraje OPEC osiągnęły porozumienie w końcówce listopada. Złoto natomiast spada poniżej 1200 USD za uncję wraz z tym jak rosną szanse na szybsze zacieśnianie polityki monetarnej w USA. Nastroje na rynku akcyjnym poprawiają się, a notowania kontraktu terminowego na S&P 500 pozostają w trendzie wzrostowym i odbijają od wczorajszych tygodniowych minimów powyżej 2350 pkt. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku niemieckiego DAXa, który powraca powyżej poziomu 12000 pkt. Mocny odczyt lutowych danych z amerykańskiego rynku pracy nie powinien zaszkodzić giełdowym bykom, a nawet może zachęcić ich do dalszych zakupów w związku z postępującą poprawą w gospodarce.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)