Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Decyzja OPEC kluczowa dla cen ropy

0
Podziel się:

Wraz ze zbliżającym się ogłoszeniem decyzji jakie zapadną na trwającym w Wiedniu spotkaniu krajów OPEC, rośnie presja na dalsze spadki cen ropy.

Decyzja OPEC kluczowa dla cen ropy

Wszelkie doniesienia sugerują bowiem, że OPEC nie zdecyduje się na obniżenie produkcji. W trakcie sesji azjatyckiej notowania ropy WTI ustanowiły nowe minimum w trendzie spadkowym (72.6 USD). Ostatnie rozmowy Rosji, Meksyku, Arabii Saudyjskiej i Wenezueli (tylko dwa ostatnie kraje należą do kartelu) nie przyniosły bowiem wypracowania konsensusu. Co więcej minister ds. ropy Arabii Saudyjskiej - największego eksportera ropy i najbardziej liczącego się kraju w OPEC, wypowiedział się przeciwko obniżaniu produkcji, ponieważ jego zdaniem rynek ropy w końcu sam się ustabilizuje. Ponadto presje na spadki cen surowca dodatkowo nakładają kolejne doniesienia o rosnącej podaży. W tym tygodniu zarówno API (Amerykański Instytut Petrochemiczny), jak i EIA (Amerykańska Agencja Energetyczna) poinformowały o znacznym wzroście zapasów ropy.
Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dla dzisiejszego spotkania wydaje się jedynie zobowiązanie się do przestrzegania obecnego limitu produkcji - 30 mln baryłek dziennie (obecnie produkcja OPEC nieco przekracza tę wartość), a co za tym idzie sytuacja na rynku nie ulegnie w zasadzie żadnej zmianie. Tym samym wciąż do czynienia będziemy mieli z nadpodażą surowca i swoistą wojną cenową producentów - kolejne kraje w celu utrzymania udziału w rynku obniżają bowiem swoje ceny dla niektórych odbiorców. Oznacza to, że w najbliższych tygodniach spadki cen ropy mogą zostać utrzymane, niemniej jednak zniżki nie powinny być już tak gwałtowne jak w poprzednich miesiącach. Wysoka nadpodaż została już bowiem w dużej mierze odzwierciedlona w cenach i co więcej umocnienie amerykańskiego dolara, które również przyczyniało się do spadków cen surowca, również powinno wytracić impet.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)