Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dolar stopniowo wraca do sił

0
Podziel się:

Wtorkowy poranek przynosi lekką aprecjację dolara, który umacnia się wobec większości głównych walut. Para EURUSD zbliża się do poziomu 1.

Dolar stopniowo wraca do sił

09, a USDJPY dociera w okolice 113.50, co jest najwyższym poziomem od połowy marca. W dniu dzisiejszym zaplanowane są wystąpienia dwóch przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej, którzy mogą skomentować ostatnie dane z amerykańskiego rynku pracy pod kątem kolejnych decyzji ws. wysokości stóp procentowych. Eric Rosengren z Boston Fed oraz Robert Kaplan szef oddziału w Dallas, który posiada prawo głosu w 2017 roku, zdecydowane nie są gołębio nastawieni i ich wypowiedzi powinny zapewne wpisywać się w scenariusz czerwcowej podwyżki stóp procentowych. W dniu wczorajszym w dość jastrzębim tonie wypowiadała się już Loretta Mester z Cleveland Fed, która zwracała uwagę, że decyzje dotyczące poziomu stóp procentowych powinny być podejmowane z wyprzedzeniem, a obecnie mandat dotyczący zatrudnienia - jej zdaniem - jest już wypełniony. W odniesieniu do słabszych danych z gospodarki za I kw. przyznała natomiast, że są powody to tego, aby sądzić, iż były one jedynie przejściowe. Jeśli w tym tonie również będą
dzisiejsze wystąpienia amerykańskich bankierów centralnych, dolar może dalej zyskiwać.

Po piątkowych danych z rynku pracy za kwiecień, które wskazały na spadek stopy bezrobocia do poziomu 4.4% rynkowa wycena wzrostu kosztu pieniądza w połowie czerwca sięga 100%, co oznacza, że ruch ten jest już niemalże przesądzony i sama zapowiedz zbliżającej się podwyżki stóp może się okazać niewystarczająca do dalszej aprecjacji amerykańskiej waluty. Rynek ma jednak wątpliwości jeśli chodzi o zacieśnienie polityki monetarnej w drugiej połowie roku, które patrząc na kondycję amerykańskiej gospodarki wydaje się rozsądne i materializacja tego scenariusza powinna oddziaływać w kierunku aprecjacji amerykańskiej waluty. W obecnej konfiguracji rynkowej dolar ma dalej dobre perspektywy wobec japońskiego jena, a para USDJPY zmierza w kierunku pierwszych oporów w okolicach 115 jenów za każdego dolara. Gdyby Fed utrzymał tempo zacieśniania polityki fiskalnej w drugiej połowie roku, para mogłaby podążać dalej na północ w kierunku szczytów odnotowanych w końcówce 2016 roku.

USD najwięcej dziś zyskuje wobec dolara australijskiego, który przeceniany jest po słabszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej w marcu. Spadła ona o 0.1% m/m wobec oczekiwanego wzrostu o 0.3% m/m. Mocny natomiast pozostaje funt szterling, a notowania GBPUSD kształtują się tuż poniżej psychologicznego oporu na poziomie 1.30. O poranku nastroje na rynku akcyjnym są relatywnie dobre, a europejskie indeksy odrabiają wczorajsze straty. Na rynku surowcowym nie zachodzą większe zmiany, WTI - mimo pozytywnych dla rynku sygnałów odnoście dyskutowania przez Arabię Saudyjską oraz Rosję różnych scenariuszy, w tym również wydłużenia cięć na 2018 rok, czy silniejszych redukcji wydobycia w drugiej połowie roku - notowana jest na poziomie 45.60 USD.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)