Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzisiejsze wystąpienie Yellen nic nie zmienia

0
Podziel się:

Przemówienie Janet Yellen z godzin nocnych rozwodniło nieco przekaz płynący ze środowego wystąpienia, które przełożyło się na umocnienie amerykańskiej...

Dzisiejsze wystąpienie Yellen nic nie zmienia

Przemówienie Janet Yellen z godzin nocnych rozwodniło nieco przekaz płynący ze środowego wystąpienia, które przełożyło się na umocnienie amerykańskiej waluty. Wówczas szefowa Rezerwy Federalnej podkreślała, że bliski spełnienia jest zarówno mandat związany z rynkiem pracy, jak i inflacją, co uwzględniając siłę amerykańskiej gospodarki uzasadnia podnoszenie stóp procentowych. Dziś w nocy dodała jednak, że podwyżki stóp procentowych będą stopniowe, a FED dotychczas nie spóźnił się z zacieśnieniem polityki monetarnej. Stało się to katalizatorem przeceny dolara i ponownego podejścia pod poziom 1.07 w przypadku pary EURUSD. Choć dzisiejsze wystąpienie Janet Yellen zostało odebrane jako bardziej gołębie, to absolutnie nie zmienia nic w jej podejściu do polityki monetarnej, jak również dla perspektyw dolara. Choć uwzględniając fazę cyklu gospodarczego oraz domykającą się kulę popytową coraz bardziej zasadny jest wyższy poziom stóp procentowych, to jednak od dawna jasnym było, że Rezerwa Federalna będzie podnosiła
stopy procentowe w sposób stopniowy. Jeśli chodzi natomiast o ocenę dotychczasowych podwyżek, o które pokusiła się Janet Yellen, to trudno oczekiwać aby kierując działaniami amerykańskiego banku centralnego oznajmiła, że stopy procentowe dotychczas podnoszone były zbyt wolno. Tak więc dzisiejsze wystąpienie należy zinterpretować jako standardową wypowiedz bankiera centralnego, nie zmieniające nic w podejściu do polityki monetarnej.
Jak wynika z danych chińskiego urzędu statystycznego dynamika wzrostu w gospodarce Państwa Środka nieoczekiwanie przyspieszyła w ostatnich trzech miesiącach 2016 roku do 6.8% r/r z 6.7% r/r poprzednio i mediany prognoz na poziomie 6.7% r/r. Minimalnie słabsza od prognoz okazała się dynamika produkcji przemysłowej, która w grudniu spowolniła do 6.0% r/r z 6.2% r/r miesiąc wcześniej, podczas gdy dynamika sprzedaży detalicznej przyspieszyła do 10.9% r/r z 10.8% r/r. Dzisiejsze dane wpisują się w plan tamtejszych władz związany z przestawianiem gospodarki z opartej na eksporcie i produkcji przemysłowej na popyt wewnętrzny i konsumpcję. Dzisiejsze dane oznaczają, że w cały 2016 roku dynamika wzrostu gospodarczego wyniosła 6.7% r/r, co pozostaje powyżej celu na poziomie 6.5% r/r. Sugeruje, to że polityka monetarna Ludowego Banku Chin może pozostawać neutralna w najbliższym czasie.
O godzinie 18:00 będzie miało miejsce zaprzysiężenie Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jeśli podczas inauguracyjnego przemówienia pojawiłoby się więcej szczegółów na temat przyszłej polityki fiskalnej, rynek z pewnością nie pozostanie na nie obojętny. Z danych w centrum uwagi rynków znajdować się będą wskaźniki z Kanady. O godzinie 14:30 opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej oraz inflacji. W przypadku negatywnego zaskoczenia obserwowana w ostatnich dniach presja na notowania dolara kanadyjskiego może się nasilić. Szef Banku Kanady w swoim ostatnim wystąpieniu nie wykluczył bowiem możliwości cięć stóp procentowych w momencie rozwoju negatywnego scenariusza dla gospodarki.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)