Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Eurodolar na nowych minimach

0
Podziel się:

W trakcie sesji azjatyckiej dolar amerykański znów zyskał na wartości. Kurs EURUSD spadł poniżej 1.08, a USDPLN wzrósł pod 3.82.

Eurodolar na nowych minimach

Złoty natomiast umocnił się wobec euro i franka, kurs EURPLN spadł do 4.1150, a CHFPLN do 3.84. Na dziś nie ma zaplanowanych wielu ważnych wydarzeń dlatego też zmienność na rynkach powinna być ograniczona.

Większa uwagę mogą przykuć jedynie wystąpienia publiczne członków Banku Anglii, w tym gubernatora Marka Carneya (15:35) oraz jastrzębio nastawionego Iana MacCafferty (19:30). Uczestnicy rynku oczywiście doszukiwać będą się wskazówek odnośnie możliwego terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych. Obecnie rynek wycenia, że może to mieć miejsce w pierwszym kwartale przyszłego roku. Na fali oczekiwań na zaostrzenie polityki pieniężnej, funt powinien pozostawać relatywnie mocny - zwłaszcza wobec euro. Jego umocnienie powinno jednak hamować rosnące ryzyko polityczne związane z majowymi wyborami parlamentarnymi, w tym w szczególności wzrost spekulacje o koalicji Partii Pracy ze Szkocką Partią Narodową.

Oprócz ubiegłotygodniowego, dobrego raportu z amerykańskiego rynku pracy, na umocnienie dolara wczoraj wpływ miały słowa członka Fed Richarda Fischera, który stwierdził, że stopy powinny zostać podniesione już w tym miesiącu (najbliższe posiedzenie FOMC zaplanowane jest na 18 marca). Prawdopodobnie tak się nie stanie jednak, spekulacje o zaostrzeniu komunikatu, a następnie podwyżce stóp być może już w czerwcu, powinny podtrzymywać wartość amerykańskiej waluty. Kurs EURUSD spadł do kolejnego wsparcia, tym razem wyznaczonego przez dołek z września 2003 roku (1.0750). Biorąc pod uwagę silne wyprzedanie rynku na co wskazują oscylatory dla dłuższych interwałów czasowych rośnie prawdopodobieństwo większej korekty wzrostowej.

Złotemu natomiast sprzyja deklaracja Rady Polityki Pieniężnej o zakończeniu cyklu obniżek stóp procentowych oraz rozpoczęty wczoraj program skupu aktywów ze strony ECB. Te dwa czynniki powinny dalej wspierać notowania złotego, a co za tym idzie kierować kurs EURPLN w kierunku 4.10. Kurs CHFPLN powinien jednak pozostać stabilny w okolicach 3.85, w ślad za stabilizacją na EURCHF.

Przy braku istotnych wydarzeń na rynkach bazowych, dziś warto zwrócić uwagę na dane o inflacji z Norwegii (10:00). Mimo tego, że inflacja pozostaje blisko celu Banku Norwegii (2.4% wobec celu na 2.5%), by wesprzeć gospodarkę oraz nie dopuścić do głębokiego spadku inflacji, w grudniu ubiegłego roku władze monetarne zdecydowały się obniżyć stopy procentowe. Oczywiście z powodu silnego uzależnienia norweskiej gospodarki od przemysłu naftowego, kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzje Banku Norwegii pozostają ceny ropy. Jednak ewentualne przyspieszenie inflacji - konsensus zakłada wzrost dynamiki z 2.4 do 2.5% r/r, stałoby się jednym z argumentów za brakiem kolejnej obniżki stóp, a co za tym idzie korona może lekko zyskać na wartości.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)