Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynki stopniowo ,,przyzwyczajają" się do ataków

0
Podziel się:

Mimo wczorajszego, samobójczego zamachu w Stambule, w którym zginęło 36 osób, dość dobry sentyment utrzymuje się na rynkach.

Rynki stopniowo ,,przyzwyczajają" się do ataków

Na azjatyckich parkietach obserwowaliśmy wzrosty, niemniej jednak na rynku walutowym i surowcowym sytuacja tak kolorowo już nie wygląda. Złoty nieznacznie traci wobec głównych walut. Drożeje jen, oraz frank. Funt dalej się osłabia. Wśród surowców najbardziej zyskują te szlachetne i półszlachetne. Tracą natomiast przemysłowe. Ceny ropy naftowej nieznacznie rosną na skutek publikacji wczorajszych danych API wskazujących na kolejny spadek zapasów surowca w USA. Większy negatywny efekt wczorajszych zamachów może być widoczny na europejskich parkietach, bowiem to dla Europy Państwo Islamskie stanowi w tym momencie największe zagrożenie. Widać jednak, że rynek stopniowo uodparnia się na tego typu incydenty. Porównując reakcje po ubiegłorocznych zamachach w Paryżu, czy tegorocznym w Brukseli skala wzrostu awersji do ryzyka na skutek ataków wraz z upływem czasu maleje.
Wczorajsze dane z USA okazały się lepsze od oczekiwań. Wzrost gospodarczy w pierwszych trzech miesiącach 2016 roku okazał się powyżej prognoz. Poprawiły się również nastroje amerykańskich gospodarstw domowych mierzone wskaźnikiem Conference Board. W dniu dzisiejszym dolar dodatkowo nieco zyskuje w związku z pogorszeniem nastrojów po zamachu w Stambule. W dalszym ciągu jednak poruszamy się powyżej poziomu 1,10.
/
W trakcie godzin nocnych opublikowane zostały słabsze od prognoz dane o sprzedaży detalicznej w Japonii. Spadła ona w maju o 1,9% r/r wobec spadku o 0,8% r/r przed miesiącem i oczekiwanych -1,6% r/r. Dodatkowo w dół zrewidowane zostały dane za kwiecień. Mimo to notowania USDJPY zmierzają na południe. Dzisiejsze spotkanie premiera Japonii Abe z szefem BoJ Kurodą nie przyniosło sygnałów wskazujących na możliwość dalszej stymulacji japońskiej gospodarki (i osłabiania jena).
Poznaliśmy również roczne sprawozdanie Banku Rezerwy Nowej Zelandii, w którym czytamy, że Nowa Zelandia jest lepiej niż inne kraje przygotowana na skutki BREXITu. Bank powtórzył również, że istnieje przestrzeń do dalszych cięć stóp procentowych. Dolar nowozelandzki drożeje jednak dziś wobec USD o 0,28%, co wskazuje, że oczekiwano bardziej łagodnego komunikatu. Rynek w tym momencie wycenia 25 punktową obniżkę stóp procentowych w perspektywie do listopada.
W dniu wczorajszym rozpoczął się specjalny szczyt UE poświęcony wynikom brytyjskiego referendum. Rynek nasłuchiwał będzie komentarzy europejskich liderów oraz strony brytyjskiej ws. dalszych kroków zmierzających do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)