Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyhamowanie osłabienia jena

0
Podziel się:

Nie licząc rosyjskiego rubla trudno jest znaleźć drugą taką walutę, na której w ostatnich dniach ciążyłaby tak duża presja deprecjacyjna.

Wyhamowanie osłabienia jena

Oczywiście przyczyny słabości jena nie są trudne do znalezienia. Ostatniego dnia października Bank Japonii bowiem nieoczekiwanie rozszerzył swój program skupu aktywów. Zamiast docelowych 60 - 70 bln JPY, Bank rocznie skupował będzie aktywa o wartości 80 bln JPY - w zdecydowanej większości w formie obligacji rządowych. Tym samym baza monetarna co roku wzrastać będzie o ok. 16% PKB. Dla porównania w szczytowym momencie QE3 prowadzone przez Rezerwę Federalną osiągnęło ,,zaledwie" 6.5% PKB. W tym kontekście osłabienie jena z ostatnich dni powinno być całkowicie zrozumiałe. Co ciekawe by osiągnąć swój cel, BoJ będzie musiał skupować więcej obligacji niż planowane emisje Ministerstwa Finansów Japonii. Deficyt budżetowy Japonii to bowiem 10% PKB, dlatego też w niedługim czasie BoJ prawdopodobnie posiadał będzie całość japońskiego długu. Celem władz monetarnych jest oczywiście pobudzenie inflacji. Jednak mimo odważnej stymulacji monetarnej oraz podwyżki podatku VAT w kwietniu tego roku, dynamika wzrostu cen
praktycznie wcale nie przyspieszyła, co więcej wciąż przybiera wartości zbliżone do zera. Tym samym uzasadnione są obawy o to, że nie uda się podnieść inflacji do celu (2%). Niemniej jednak po ostatniej decyzji BoJ, w najbliższych miesiącach nie należy oczekiwać kolejnych działań, dlatego też osłabienie japońskiej waluty powinno wyhamować. Tym samym ewentualnych prób gry na dalszy spadek wartości jena szukać powinno się wobec walut, które mogą umacniać się w kolejnych tygodniach, takich jak dolar amerykański, czy w przypadku obicia cen ropy dolar kanadyjski i norweska korona.

forex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)