Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zapasy soi w USA mogą okazać się rekordowo wysokie

0
Podziel się:

Za spadkami cen kawy Arabika jak wspominaliśmy we wtorkowym komentarzu stoi słabość Brazylijskiej waluty - reala.

Zapasy soi w USA mogą okazać się rekordowo wysokie
bEJYXInF

Wpływa ona również na spadki cen surowców rolnych, a w dużej mierze jest to zauważalne w przypadku cen soi. Cena SOY na giełdzie w Chicago spadła w tym tygodniu do poziomu 953 centów za buszel co oznacza, że jest to najniższy poziom od pięciu miesięcy. Słabość brazylijskiej waluty oznacza, że plony z tego kraju są bardziej konkurencyjne i powodują presję na obniżanie cen przez konkurencje. Dodatkowo obecnie trwa okres zbiorów, który jest wyjątkowo obfity. Eksport soi z Brazylii ze względu na problemy infrastrukturalne był obecnie nieco ograniczony, a wczorajsze uruchomienie dodatkowego terminala do eksportu w głównym porcie powinno stanowić kolejny powód do zwiększenie presji na spadki cen soi. Zaostrzy to konkurencję ze Stanami Zjednoczonymi, które wraz z Brazylią są wiodącymi eksporterami na tym rynku.

31 Marca poznamy kluczowy raport USDA na temat obszaru obsadzonego uprawami wraz z krajowymi zapasami ,,grainsów" na dzień 1 marca. Według szacunków rynku, zapasy soi powinny być największe od sezonu 2007/08. Jeżeli opublikowane dane potwierdzą rynkowe oczekiwania to możemy być świadkami zdecydowanej przeceny SOY. Prognozy wskazują na wzrost zapasów do poziomu 1.404 mld buszli lub o około 41% r/r i o 225 mln buszli powyżej pięcioletniej średniej.

Raport USDA będzie zawierał również informacje odnośnie pozostałych surowców rolnych, a jego publikacja może wpłynąć na zmianę lub umocnienie trendów w co najmniej średnim okresie.

bEJYXIoi
KOMENTARZE
(0)