Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie rozpoczął 23 lipca kontrolę w spółkach z Grupy LOT: PLL LOT S.A., LOT Crew Sp. z o.o. oraz LOT Cabin Crew Sp. z o.o. Jak wynika z informacji PAP, sprawdzane są m.in. kontrakty B2B zawierane z osobami wykonującymi pracę dla grupy.
Kontrola PIP w PLL LOT i spółkach zależnych
Rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie Przemysław Worek poinformował, że działania kontrolne prowadzi zespół inspektorów pracy. "Zakres kontroli obejmuje m.in. weryfikację kontraktów B2B zawartych między spółkami a osobami wykonującymi pracę w Grupie LOT, zgodnie z nowymi uprawnieniami Państwowej Inspekcji Pracy" - przekazał rzecznik. Przewidywane zakończenie czynności kontrolnych planowane jest na początek października br.
Jednocześnie urząd nie ujawnia szczegółów w trakcie postępowania. "Do chwili zakończenia czynności kontrolnych Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie nie udziela informacji na temat toczącego się postępowania" - poinformował Przemysław Worek.
WIDEOLOT ma nowe Boeingi 737 MAX 8. Zmieniono wnętrze samolotów
Czy były skargi pracowników? Inspektorat odpowiada
Pytany o to, czy do Państwowej Inspekcji Pracy wpływały skargi od pracowników LOT, rzecznik OIP w Warszawie wskazał na ograniczenia ustawowe. "Zgodnie z art. 44 ust. 3 Ustawy o PIP, Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie nie jest uprawniony do udzielania informacji w zakresie skarg" - odparł.
LOT o B2B: zgodność z prawem i możliwość zmiany formy współpracy
Spółka zapewniła, że stosuje "modele zatrudnienia i współpracy zgodne zarówno z właściwymi polskimi przepisami prawa, jak i prawem lotniczym". Firma dodała także, że na bieżąco analizuje zmiany przepisów w tym obszarze.
Rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski przekazał PAP stanowisko spółki dotyczące modelu B2B.
Specyfika działalności w branży lotniczej wiąże się z koniecznością konkurowania z innymi liniami lotniczymi. Dotyczy to także modeli współpracy czy warunków zatrudnienia. Dlatego też w 2010 r. w PLL LOT przyjęto B2B jako jeden z nich. Obecnie wprowadziliśmy rozwiązania, które umożliwiają personelowi pokładowemu dowolność wyboru i możliwość zmiany formy współpracy z B2B na umowę o pracę według uznania
Spółka wskazała też, że rozważa podobne rozwiązania w odniesieniu do innych grup zawodowych. "Dotychczasowe doświadczenia w Grupie LOT wskazują natomiast, że współpraca w modelu B2B jest wybierana przez znaczną część osób, które preferują większą swobodę organizacji współpracy" - wskazał rzecznik.
Co wiadomo o tle sprawy i sytuacji przewoźnika
W poniedziałek Business Insider Polska opisał "kulisy narastającego buntu wśród pracowników PLL LOT, którzy zarzucają firmie m.in. wypychanie na kontrakty B2B, brak stabilności zatrudnienia i coraz większą kontrolę nad personelem".
PLL LOT podkreśliły jednocześnie swoją atrakcyjność jako pracodawcy. "Należy przy tym zaznaczyć, że PLL LOT, niezależnie od formy zatrudnienia lub współpracy, uważane są za wysoce atrakcyjnego pracodawcę, a liczba chętnych w każdej rekrutacji znacząco przewyższa liczbę dostępnych miejsc. Dołączenie do zespołu LOT daje możliwość uzyskania ponadprzeciętnego wynagrodzenia oraz niespotykanych w innych miejscach korzyści, jak pracownicze bilety lotnicze czy możliwość atrakcyjnych podróży w ramach wykonywania obowiązków" - przekazała spółka.
Najważniejsze fakty z kontroli i danych o LOT
Polskie Linie Lotnicze LOT działają od 1929 r. Głównym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa, który ma 69,3 proc. udziałów; drugim akcjonariuszem jest Polska Grupa Lotnicza z pakietem 30,7 proc., należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa.
Źródło: PAP