Stało się. Jest nowa "eska". Krótsza podróż między Gdańskiem a Szczecinem
W piątek GDDKiA oddała do użytku ponad 40-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S6 między Słupskiem i Leśnicami. Tym samym Gdańsk i Szczecin zyskały nieprzerwane połączenie Trasą Kaszubską, co znacząco skróciło czas podróży między tymi miastami.
Nowo udostępniony fragment S6 tworzą trzy odcinki: Słupsk – Bobrowniki, Bobrowniki – Skórowo oraz Skórowo – Leśnice. Jak wskazała GDDKiA, wartość umów na realizację tych zadań wyniosła 1,27 mld zł.
W ramach inwestycji powstało pięć węzłów drogowych: Budy, Bobrowniki, Rzechcino, Skórowo i Leśnice. Wybudowano również 44 obiekty inżynierskie, w tym 245-metrową estakadę nad doliną rzeki Łupawa, którą drogowcy określają jako największy tego typu obiekt na nowym fragmencie S6.
Po otwarciu odcinka między Słupskiem a Leśnicami kierowcy mają do dyspozycji 330 km drogi ekspresowej S6 od węzła Goleniów Północ do węzła Gdańsk Południe. To tzw. Trasa Kaszubska - Kaszëbskô Darga, która stanowi część międzynarodowego szlaku Via Hanseatica, łączącego niemiecką Lubekę z Rygą na Łotwie.
"Przelej pieniądze od razu". Ekspert zdradza prosty trik
Rewelacja drogowa nad Bałtykiem
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szacuje, że dzięki zakończeniu inwestycji czas przejazdu między Gdańskiem a Szczecinem skróci się o ok. 1,5 godziny.
W środę na praktycznie ukończonej trasie odbyła się konferencja prasowa z udziałem premiera Donalda Tuska. Wskazywał, że S6 jest elementem połączenia europejskich portów i ma odgrywać ważną rolę także z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa. Szef rządu zakończenie inwestycji skomentował również w mediach społecznościowych.
"Trasa Kaszubska, czyli po naszemu Kaszëbskô Darga skończona. Łączy Trójmiasto ze Szczecinem, czyli całe historyczne Kaszuby. Choć wielkie drogowe inwestycje zacząłem jako premier blisko 20 lat temu, otwarcie kolejnej drogi zawsze napawa mnie dumą. Kiedyś Polska słynęła ze złych dróg, dziś cieszymy się najnowocześniejszą siecią autostrad i dróg ekspresowych w Europie!" - napisał Tusk na X.
Budowa S6 na odcinku Słupsk – Bożepole Wielkie (którego częścią są dzisiaj oddane fragmenty) o wartości niemal 2,9 mld zł otrzymała wsparcie unijne w kwocie ponad 1,4 mld zł. Środki pochodziły z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).
Według planów GDDKiA w 2033 r. gotowy ma być ostatni element całej arterii – odcinek tunelowy Zachodniej Obwodnicy Szczecina.