Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

50 tys. Polaków ogłosiło upadłość. Uciekają przed wierzycielami

16
Podziel się:

W pierwszej połowie 2021 r. sądy ogłosiły aż 9 tys. upadłości konsumenckich. Ucieczka przed wierzycielami ostro przyśpiesza - pisze Puls Biznesu.

50 tys. Polaków ogłosiło upadłość. Uciekają przed wierzycielami
Coraz więcej Polaków ogłasza upadłość. (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak podaje dziennik, w ciągu pierwszego półrocza tego roku sądu ogłosiły ponad dwukrotnie więcej upadłości osób fizycznych niż w tym samym okresie 2020 r.

"To rekord. O tym, jak wyśrubowany, świadczy chociażby to, że półroczny wynik jest wyższy niż w całym roku 2019, 2018, 2017, 2016 i 2015" - pisze "Puls Biznesu".

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to sposób na wyjście ze spirali zadłużenia. Od stycznia 2015 roku do końca czerwca 2021 roku taką decyzję podjęło już 48,7 tys. Polaków.

Zobacz także: Upadłość konsumencka krok po kroku. Ekspert wyjaśnia

"Jeżeli w drugiej połowie roku będzie taka sama dynamika, to obecny rok zakończy się 18 tys. upadłości konsumenckich" - powiedział cytowany przez gazetę Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.

Przepisy dotyczące upadłości konsumenckiej niedawno się zmieniły. W 2020 roku zniknął zapis o braku zawinienia dłużnika w doprowadzeniu do niewypłacalności, przez to więcej osób zaczęło spełniać kryteria ogłoszenia upadłości.

Upadłość konsumencka nie zawsze będzie rozwiązaniem na wszystkie problemy zadłużonych osób. Nawet jej ogłoszenie nie rozwiązuje problemów. Powstaje tzw. plan spłaty.

- W planie spłaty nie chodzi o to, żeby spłacić wszystkie zobowiązania dłużnika. Bardziej o to, żeby dłużnika nauczyć odpowiedzialności - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Anna Grudzień-Kurpiewska, radczyni prawna w kancelarii prawa upadłościowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
Pola
3 lata temu
Dłuzników nadal dużo i coraz więcej z każdym rokiem, dlatego warto sprawdzać ludzi w erifie
Świadomy dłuż...
3 lata temu
Do @litujących się nad biednymi dłużnikami: spotkałem wielu ludzi biorących kredyt na rzeczy, na które ich nie było stać. I chodziło o rzeczy raczej luksusowe w swojej klasie, nie ich masowe odpowiedniki. Nie zawsze niespłacone długi wynikają z życiowych zakrętów, częściej z potrzeby posiadania nie popartej odpowiednimi dochodami. Czy dla takich ludzi powinno być bezgraniczne współczucie czy twarda szkoła odpowiedzialności? A może zamiast lać łzy spłacicie za nich ich długi?
rgea
3 lata temu
Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i nadmierne wydatki. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.
Debilpis
3 lata temu
Podnieście minimalne pensje debile bo nas wykończycie.
Aaa
3 lata temu
Każdy może raz popełnić błąd , nie ma ludzi idealnych, a bardzo często zadłużenie wynika z zaufania do drugiego człowieka bądź ludzi. Bardzo dobrze , że jest taka możliwość a Ci co piszą negatywnie oby nigdy nie byli w takiej sytuacji.