Od 1 stycznia kwota pensji minimalnej wzrosła do 2250 złotych brutto. Zdaniem związkowców, dotychczasowe kryteria dochodowe uprawniające do świadczenia na pierwsze dziecko (800 złotych 1200 zł lub dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) są nieadekwatne i pozbawiają część rodzin pieniędzy z programu.
- Jednocześnie uważamy, że właściwym miejscem do dyskusji nad zmianami jedt Rada Dialogu Społecznego. Korekta w/w progów dochodowych powinna być realizowana w analogicznym trybie, jak uzgodnienia kryteriów uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej czy świadczeń rodzinnych - czytamy w liście przesłanym do minister Rafalskiej.
Związkowcy domagają się też wprowadzenia zasady "złotówka za złotówkę", przypadku przekroczenia kryterium dochodowego. Oznaczałoby to, że rodzina, w której kryterium jest przekroczone i tak otrzyma świadczenia, pomniejszone o kwotę przekraczającą próg.
- Program nie jest sprawiedliwy,bowiem przekraczając minimalną kwotę ustawowego kryterium dochodowego o niewielką kwotę, eliminuje rodziny z otrzymania świadczenia wychowawczego. Taka sytuacja prawna zniechęca wiele osób do kontynuowania pracy zarobkowej, szczególnie kobiet po okresie urlopu wychowawczego - piszą związkowcy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl