Notowania

wiadomości
03.01.2019 21:56

500+. OPZZ domaga się zmian w programie

W liście przesłanym do minister Elżbiety Rafalskiej związkowcy domagają się zwiększenia kryteriów dochodowych uprawniających do świadczenia i wprowadzenia rozwiązania "złotówka za złotówkę".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
500+ to jeden z najważniejszych programów, za które odpowiada resort Elżbiety Rafalskiej

Od 1 stycznia kwota pensji minimalnej wzrosła do 2250 złotych brutto. Zdaniem związkowców, dotychczasowe kryteria dochodowe uprawniające do świadczenia na pierwsze dziecko (800 złotych 1200 zł lub dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) są nieadekwatne i pozbawiają część rodzin pieniędzy z programu.

- Jednocześnie uważamy, że właściwym miejscem do dyskusji nad zmianami jedt Rada Dialogu Społecznego. Korekta w/w progów dochodowych powinna być realizowana w analogicznym trybie, jak uzgodnienia kryteriów uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej czy świadczeń rodzinnych - czytamy w liście przesłanym do minister Rafalskiej.

Związkowcy domagają się też wprowadzenia zasady "złotówka za złotówkę", przypadku przekroczenia kryterium dochodowego. Oznaczałoby to, że rodzina, w której kryterium jest przekroczone i tak otrzyma świadczenia, pomniejszone o kwotę przekraczającą próg.

- Program nie jest sprawiedliwy,bowiem przekraczając minimalną kwotę ustawowego kryterium dochodowego o niewielką kwotę, eliminuje rodziny z otrzymania świadczenia wychowawczego. Taka sytuacja prawna zniechęca wiele osób do kontynuowania pracy zarobkowej, szczególnie kobiet po okresie urlopu wychowawczego - piszą związkowcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, wiadomości, wiadomości, pieniądze, pieniądze, pieniądze, pieniądze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-01-2019

JajakobylyZlikwidować 500+ pasożyty do roboty

03-01-2019

ZłośnikDarmocha jeszcze nigdy nie służyła niczemu dobremu. Powoduje gnuśność, roszczeniowość i niechęć do pracy. Płaca (!) za pracę oraz w przyszłości godna … Czytaj całość

04-01-2019

m-53OPZZ, PSL, Schetyna mogli się zatroszczyć o rodziny i ich dzieci dawno temu. Ale guru powiedział im "pinindzy nima" Teraz nagle zrobili się troskliwi. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (25)