Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Amerykański miliarder wskazał, kiedy skończy się era podwyżek stóp. Jest jeden ważny czynnik

13
Podziel się:

NBP i inne banki centralne na świecie podnoszą stopy procentowe. W przypadku polskich kredytobiorców wzrost kosztu pieniądza jest już mocno dotkliwy. Na obniżki trzeba będzie jednak trochę poczekać. Według amerykańskiego miliardera Raya Dalio era podwyżek stóp na świecie skończy się w 2024 roku. Kluczowym czynnikiem będzie stagflacja.

Amerykański miliarder wskazał, kiedy skończy się era podwyżek stóp. Jest jeden ważny czynnik
Ray Dalio przewiduje, że największe banki centralne na świecie zaczną obniżać stopy procentowe w 2024 roku (Getty Images, 2019 Getty Images)

W środę Rada Polityki Pieniężnej po raz dziewiąty z rzędu zdecydowała o podwyżkach stóp procentowych. Główna stawka oprocentowania w NBP wynosi już 6 proc., a jeszcze rok temu była na poziomie zaledwie 0,1 proc.

To oznacza m.in. wyższe koszty kredytów. Jeszcze mocniej w górę pójdą raty kredytów i mniej dostępne będą możliwości zaciągnięcia nowych zobowiązań w bankach.

Prognozy ekonomistów koncentrują się aktualnie na określeniu możliwych ram dla kolejnych podwyżek stóp procentowych. Są głosy, że główna stawka w NBP wzrośnie jeszcze o 2,5 pkt proc. do 8,5 proc. Z kolei najwięksi optymiści zakładają, że już na poziomie 6,5 proc. mógłby się zakończyć cykl podwyżek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Podwyżki cen po sankcjach na Rosję. Będą dalsze wzrosty?

Obniżki stóp procentowych - kiedy?

Kredytobiorcy zastanawiają się też, jak długo będzie utrzymywane w Polsce tak wysokie oprocentowanie i kiedy można oczekiwać spadków? Znany amerykański miliarder i inwestor (założyciel funduszu inwestycyjnego) Ray Dalio zapowiedział, że banki centralne na całym świecie będą musiały obniżyć stopy procentowe w 2024 roku.

"Znajdujemy się w trybie zacieśniania polityki pieniężnej, który może spowodować korekty lub ruchy w dół wielu aktywów finansowych" - powiedział Dalio w wywiadzie dla Australian Financial Review, cytowanym przez Bloomberga.

Założyciel Bridgewater Associates wskazał, że "ból z tym związany stanie się wielki, a to zmusi banki centralne do ponownego złagodzenia polityki i obniżki stóp procentowych, prawdopodobnie gdzieś w pobliżu kolejnych wyborów prezydenckich w USA w 2024 roku.

Sugeruje, że stanie się to po tym, jak okres stagflacji (rosnącej inflacji i spowalniającej gospodarki) stanie się problemem dla największych światowych gospodarek.

Bloomberg zauważa, że rynki wyceniają cięcia stóp procentowych w USA za około dwa lata. W tym samym czasie na podobny krok powinny zdecydować się też banki w innych rozwiniętych gospodarkach, w tym np. w Wielkiej Brytanii.

Stagflacja głównym wyzwaniem

"Nawet jeśli globalna recesja zostanie ostatecznie zażegnana, stagflacja może utrzymywać się przez kilka lat" - ostrzegł w tym tygodniu Bank Światowy.

Ekonomiści banku obniżył swoje wcześniejsze prognozy dotyczące globalnego wzrostu i stwierdzili, że gospodarka światowa może wejść w okres stagflacji przypominający lata 70.

Ray Dalio jest inwestorem, miliarderem, założycielem i szefem największego na świecie funduszu hedgingowego Bridgewater Associates. Firma powstała w 1975 roku w nowojorskim dwupokojowym mieszkaniu Dalio, a dziś jest w czołówce najważniejszych prywatnych przedsiębiorstw w Stanach Zjednoczonych.

oprac. Damian Słomski, dziennikarz money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
gospodarka
gospodarka światowa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
kierowca eco
2 lata temu
Pis zrobił drożyzne i rozdaje nasze pieniądze tym samym powiększa dług publiczny ludziom się żyje gorzej należy ten rząd podać do dymisji a najgorsze zło to 500+    !!!!!!!!!! PIS podzielił ludzi i rodziny jednym daje 14ke tym daje co nie chciało się robić a teraz podatek nieroby nie będą płacić podatku a ci co całe życie zapiepszali dalej będą płacić podatek taki podział robi PIS a w dodatku daje 500+ dzieciorobom z naszych podatków a oni chlają za te pieniądze i nie muszą pracować jest wiele przykładów udokumentowanych ludzie co się słyszy mają już dość tego rządu nikt już na PIS nie zagłosuje bo to druga komuna drożyzna goni drożyzne non stop podwyżki na 500+ dość a teraz PIS rozdaje dzieciorobom 12tys zł my was niedługo rozliczymy !  To koniec PISowców .A emerytów którzy pracowali ciężko to się ich dyskryminuje tylko daje się tym nierobom ! W tym kraju tylko dobrze żyją celebryci księża piłkarze i ci w rządzie podwyżki sobie robią po 10tys a większość ma zarobki miljonowe a ludzom pracy lub emerytom po 50zł podwyżki a w sklepach co tydzień podwyżki ludzie musimy wyjść na ulice i to zmienić !!!!!!! 3 Polske trzeba zlikwidować i rząd i kościół oraz celebrytów wypieprzyć bo to najgorsze zło i oddać ten kraj pod rządy niemieckie to wtedy ludzie zaczną żyć normalnie polska to smród najgorszy na świcie w innych krajach ludzie żyją normalnie tylko tu w tym chorym kraju jest żle i to od czasów wojny polska to same gówno tylko kredyty do góry i ceny a pensja 2tys zł a emeryt głodówka wszyscy uciekają w innych krajach mają zarobki służbe zdrowia a tu nic tylko rozdawiennictwo nierobom polska cała do likwidacji!
emeryt
2 lata temu
Podwyżka stup skończy się, kiedy ludzi wyczyszczą z oszczędności!!!
banton
2 lata temu
Nie słuchajcie farmazonów. Kupujcie działki na wsi, za chwilę życie w miastach będzie absurdalnie drogie - wszyscy będą uciekać na wieś. Da się zdalnie pracować, można wyhodować jedzenie i produkować dla siebie prąd, czasem mieć swoją studnię z wodą i niskie koszty utrzymania - nawet przy kredycie. Działki oddalone do godziny jazdy od Krakowa, czy Katowic da się jeszcze kupić za ok. 100 zł/m2. Po pierwsze to dobra ucieczka przed inflacją, po drugie bezpieczeństwo. Jak przyjdzie kolejna pandemia to się znów pozamyka miasta, jak ktoś coś bombarduje to głównie miasta. Jak Ukraińcy wyjadą to jak myślicie ile będą warte te mieszkania na wynajem ? Połowę tego co teraz czy mnie? Nie czekajcie bo będzie za późno jak ceny ziemi wystrzelą. Złoto już jest poza zasięgiem większości, na lokacie strata, ceny mieszkań kosmiczne, na krypto i giełdzie wahania nastrojów - jedyne co zostało z bezpiecznych produktów do zainwestowania to ziemia. Nawet podczas II Wojny Światowej nie potaniała - to i teraz tak nie będzie. Pomyślcie samodzielnie.....a kredyt, hmmm 2 lata na wysokich stopach, a potem zjazd - nikt więcej nie wytrzyma. Wbrew temu co mówią to dobry termin na branie kredytu tylko konieczny jest większy własny wkład i poduszka.
Styro
2 lata temu
Stopy procentowe winny być skorelowane z inflacją nie chce straszyć ale widzę to tak 23 inflacja oficjalna 25% bo o tyle wzrosły nośniki energii stopy procentowe 15-18bo ndp zawsze spóźniony najlepsze na koniec zagrajcie sobie dane średnie wynagrodzenie wg ZUS z lat 1958-2021. Zróbcie cykl 2021 potraktujcie jak 1982 zobaczcie zależność kto żył w latach 80i90 będzie widział o co chodzi
Hehehe
2 lata temu
to co 700+ i 13,14,15-ki ? to będzie super tarcza zbliżająca nas do Turcji ..