Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Bank centralny Szwajcarii nie wspomoże budżetu państwa. Zanotował 132 miliardy franków straty

51
Podziel się:

Tak dużej straty Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) nie zanotował w całej swojej 116-letniej historii. Saldo za 2022 r. świeci się na czerwono z wynikiem pod kreską na poziomie 132 miliardów franków. To oznacza, że bank w tym roku nie wspomoże dotacją budżetu państwa – pisze Bloomberg.

Bank centralny Szwajcarii nie wspomoże budżetu państwa. Zanotował 132 miliardy franków straty
Szwajcaria. Bank centralny zanotował stratę najwyższą w swojej 116-letniej historii (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock)

Z szacunków SNB wynika, że roczna strata wyniesie ok. 132 miliardów franków (143 miliardy dolarów), czyli ponad pięciokrotnie więcej niż wynosił poprzedni rekord. Największa część tej straty – 131 miliardów franków – wynika z załamania się wyceny dużych pakietów akcji w walutach obcych. To efekt trwających dekadę zakupów mających na celu osłabienie franka.

Rząd federalny nie otrzyma przelewu

Tym samym wartość rezerw walutowych SNB spadła w ubiegłym roku o ok. 17 proc. W grudniu bank posiadał 784 miliardy franków rezerw, a jeszcze rok wcześniej – 945 miliardów franków.

Z kolei pakiety we frankach szwajcarskich straciły ok. 1 miliard franków na wartości. SNB zarobił na posiadanych zasobach złota ok. 400 milionów franków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chorwacja przyjęła walutę euro. Co z cenami? Polka opowiada, co zrobiły sieci handlowe

Takie wyniki banku oznaczają, że nie przeleje on pieniędzy do budżetu federalnego i szwajcarskich kantonów. Scenariusz ten zrealizuje się po raz drugi w historii od momentu założenia SNB, czyli od 1906 r.

Sytuacja ta uderzy w finanse okręgów administracyjnych w Szwajcarii, które teraz stoją przed koniecznością dostosowania swoich planów wydatków do nowej rzeczywistości. Za 2021 r. SNB wypłacił 6 miliardów franków.

Trudna sytuacja gospodarcza daje w kość

Bloomberg zauważa, że strata szwajcarskiego banku jest jednym z najwyrazistszych przykładów tego, jak środowisko rosnących stóp procentowych na świecie zmieniło finansowe tło dla banków centralnych. Zresztą przypadek szwajcarski, choć największy, nie jest jedyny. W Wielkiej Brytanii Bank Anglii już nie wpłaca pieniędzy do budżetu państwa. Obecnie to instytucja finansowa otrzymuje transfery od Skarbu Państwa na pokrycie przewidywanych strat w programie skupu obligacji.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
mieszkaniec
rok temu
Szwajcarskie banki wzbogaciły się po wojnie z wpłat faszystów . Teraz narzekają do milionerzy rosyjscy likwidują konta
Król Julian
rok temu
Frankowicze nie płacą?????
😁😁😁😁😁
rok temu
Gdzieś chwilami trzeba:nie lubię przestępców i nie przejmować się wybrykami...
Andrzej
rok temu
Kryzys ze Szwajcarii biorę w ciemno. Jeżeli Szwajcaria ma kryzys to co ma Polska ?
dsewq
rok temu
Raczej wyprowadzenie gotówki. W dużej mierze przez bogaczy z Rosji.
...
Następna strona